12 tipov ako si uľahčiť materstvo

Autor: Paula

Uspávanie, kočíkovanie, prebaľovanie, varenie, dojčenie, kŕmenie, nosenie, upratovanie hračiek rozhádzaných po celom byte, obliekanie drobcov, ktorí to neznášajú… Každodenná a celodenná starostlivosť o deti nám, mamám, veru dáva poriadne zabrať. Preto je super, keď si to všetko vieme nejakým spôsobom zjednodušiť. Máme pre vás 12 tipov, ako si uľahčiť materstvo.

 

Ako si uľahčiť materstvo

Načo si život komplikovať, keď si ho môžeme zjednodušiť? Stačí poznať pár trikov a je to. Aj vo svete mamičiek a detí existujú vychytávky, ktoré mnohým rodičom pomáhajú zvládnuť rozličné činnosti rýchlejšie alebo lepšie.

 

Podbradník s rukávmi

Do zoznamu vychytávok bezpochyby patrí aj podbradník s rukávmi. Veľmi uľahčí prácu v kuchyni, pretože sa vďaka nemu dieťa nezašpiní a vy ho nebudete musieť celé umývať. Oceníte ho najmä pri deťoch, ktoré sa učia jesť samé. Využijete ho však aj pri bábätku, ktoré papá prvé príkrmy. Podbradník má rukávy, ktoré si dieťa oblečie, a šnúrky na zaviazanie vzadu na krku, aby dobre držal a nepadal. Takéto podbradníky dostať kúpiť v textilnom alebo plastovom prevedení.

Foto: www.elodiedetails.com

 

Prenosná hojdačka kočíka

Aby sa bábätko nezobudilo hneď, ako sa prestanete s kočíkom pohybovať, môžete si pomôcť špeciálnou hojdačkou kočíka. Je to zariadenie, ktoré simuluje ručné hojdanie kočíka. Pripevňuje sa na konštrukciu kočíka a po zapnutí sa postará o mierne húpanie, vďaka čomu bude mať bábätko pocit, že ho naďalej kočíkujete. Vy sa tak môžete venovať niečomu inému, alebo si oddýchnuť.

Foto: babysquare.ca

 

Vlhčené obrúsky vytiahnete po jednom

Aj vám sa stáva, že pri prebaľovaní zakaždým vytiahnete namiesto jedného vlhčeného obrúska aj zopár ďalších? Máme pre vás tip, ako si uľahčiť materstvo. Stačí, keď z jednej strany natiahnete na balenie vlhčených obrúskov gumičku. Tá sa postará o to, že sa budú dať obrúsky vyťahovať po jednom.

 

Svietiace cumlíky

Nie každé bábätko má rado cumlík. Ale ak ho to vaše dieťa má, môžu vám byť dobrými pomocníkmi cumlíky, ktoré svietia v tme. Ak v noci dieťaťu cumlík vypadne, ľahko ho nájdete aj bez toho, aby ste museli rozsvietiť.


Kapsička na príkrmy na opakované použitie

Malé deti milujú ovocné pyré a niet na to domáce. Pripraviť detskú výživu nie je nič zložité, stačí povariť ovocie zbavené šupky a jadierok, rozmixovať ho, naliať do zaváraninových pohárov a sterilizovať. Takto pripravené pyré môžete so sebou kedykoľvek vziať aj von vďaka praktickým kapsičkám na opakované použitie. Do kapsičky jednoducho nalejte pyré, uzatvorte a je to. Aj malé bábätká zvládnu zjesť príkrm z kapsičky, nemusíte so sebou pritom brať žiadnu lyžičku.

 

Mobilná aplikácia – biely šum

Bábätká už v brušku počúvajú rôzne zvuky v tele matky, ktorých napodobnenie ich dokáže upokojiť. Práve preto mnoho rodičov púšťa bábätkám biely šum. Ide o zvuky ako napríklad dážď, vietor, šum mora, zvuk motora auta, zvuk idúceho vlaku či lietadla, alebo rôzne zvuky domácich spotrebičov ako práčka, fén, ventilátor či vysávač. Všetky tieto zvuky pripomínajú bábätku to, čo počulo, keď ešte bolo v brušku a zároveň eliminujú ruchy z okolia. Preto môže bábätko pri bielom šume lepšie spať. Biely šum funguje aj ako dobrá spánková asociácia. Ak ho rodičia zapínajú pri každom uspávaní bábätka, dieťa si naň zvykne a postupne sa naučí, že keď počuje šum, ide sa spinkať. Existuje množstvo mobilných aplikácií s bielym šumom, ktoré si stiahnete zadarmo.

 

Spací vak

Mnoho mamičiek nedá na spacie vaky dopustiť. Spací vak je špeciálna pomôcka určená na zakrytie dieťatka počas spánku. Má otvory, cez ktoré sa prestrčia ruky, a zapínanie na zips alebo na gombíky. Vďaka tomu nehrozí, že sa dieťa v spánku odkryje a že mu bude zima. Spacie vaky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach, výber treba prispôsobovať ročnému obdobiu a teplote v miestnosti, kde dieťa spí. Pre väčšie deti sú vhodné spacie vaky s nožičkami, vďaka čomu sa môže dieťa oblečené v spacom vaku bez problémov postaviť, alebo aj kráčať. Podobne ako biely šum, aj spací vak funguje ako dobrá spánková asociácia.

Foto: www.lepsispanokbabatiek.sk

 

Ochranný šilt na umývanie vlasov

Sú deti, ktoré sa veľmi rady kúpu, ale sú aj také, ktoré to neznášajú. Zvlášť umývanie vlasov. Deťom, najmä tým menším, prekáža, že im voda tečie do uší a do očí, nechcú si na vlásky dávať šampón a už vôbec nechcú, aby im mama následne ten šampón umývala prúdom vody zo sprchy. Problém môže pomôcť vyriešiť ochranný šilt. Nastaví sa vhodná veľkosť, nasadí sa na hlavu a umývanie vláskov sa zmení na zábavu.

Foto: etrolley.pk


Puzdro na bielizeň pre jednoduchšie pranie

Ako si uľahčiť materstvo a s ním spojené pranie? Medzi vychytávky pre mamy si dopíšte puzdro na pranie bielizne. Poslúži vám nielen na spodnú bielizeň, ale môžete doň vložiť aj ponožky. Takmer v každej domácnosti sa z času na čas strácajú ponožky. Táto vychytávka vám pomôže vybrať vypraté ponožky naraz, takže ušetríte čas, a čo je najlepšie, žiadna sa nestratí.

 

Detská dotyková lampa na stenu

Pri nočnom dojčení alebo kŕmení z fľašky potrebuje mamička zažať svetlo. Zároveň by však svetlo nemalo byť príliš silné, aby sa bábätko úplne neprebralo. Na takýto účel môže poslúžiť dotyková lampa na stenu. Môžete ju umiestniť napríklad aj na bočnú stranu skrine, ak ju máte pri posteli, pretože ju stačí iba nalepiť. Na rozsvietenie sa stačí lampy dotknúť. Väčšie detičky takúto lampu určite tiež privítajú pri svojej posteli. Môžete im ju nechať zasvietenú počas zaspávania, aby sa v tme nebáli. Lampu dostať v rôznych prevedeniach, aj s motívom obľúbených rozprávkových postavičiek.

 

Kŕmiaca sieťka

Malé detičky ešte nevedia dobre hrýzť, preto im rodičia ovocie mixujú alebo ho popučia vidličkou či nastrúhajú. Dobrou vychytávkou je kŕmiaca sieťka slúžiaca na bezpečné podávanie jedla malým deťom, ktoré prechádzajú na pevnú stravu. Do sieťky sa vloží ovocie, zelenina či dokonca mäkšie syry alebo pečivo, a tak môžete svoje dieťa pokojne nechať, nech si pochutná aj samé na obľúbenej maškrte.

 

Ako si uľahčiť materstvo pri odplienkovaní – Nočník hrajúci melódiu

Obľúbeným typom detských nočníkov je hrajúci nočník. Dokáže deti motivovať k cikaniu a kakaniu tým, že po každej potrebe zahrá melódiu. Môže byť dobrým pomocníkom pri odplienkovávaní.

 

Nočník s vyberateľnou nádržkou

Okrem klasických nočníkov existujú aj nočníky, ktoré sú vybavené praktickou odnímateľnou nádržkou. Vďaka tomu sa nočník lepšie čistí. Nádržku stačí po potrebe vybrať a vyliať.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť