Šíri sa nebadane a niekedy ľudia ani len netušia, že sa nakazili. Toxoplazmóza je však ochorením, ktoré síce zdravému človeku nemusí uškodiť, ale pre tehotnú ženu a najmä jej bábätko predstavuje hrozbu. „Na svedomí“ ju majú mačky, v ktorých sa parazit množí a cez ktoré sa šíri do sveta. Čo to tá toxoplazmóza teda je a ako sa pred ňou chrániť?
Čo je to toxoplazmóza a ako sa šíri?
Toxoplazmóza je jedným z najčastejších parazitárnych ochorení človeka. Spôsobuje ho teda parazit – objavený v roku 1908 na africkom hlodavcovi a nazvaný Toxoplasma gondii. Ide teda o ochorenie, ktoré je prenosné zo zvieraťa na človeka. Životný cyklus parazita prebieha u medzihostiteľa a definitívneho hostiteľa, ktorým sú mačky a mačkovité šelmy.
Mačka sa môže nakaziť iba raz za svoj život. Parazit sa následne rozmnožuje iba v čreve mačky a mačkovitých šeliem, pričom vylučovanie oocýst, teda vajíčok parazita, prebieha veľmi krátko. Vajíčka sa teda do okolia rozšíria cez mačací trus. Vo vonkajšom prostredí dozrievajú a stanú sa infekčnými – kontaminujú pôdu, vodu a rastliny. Iné zvieratá sa teda infikujú tak, že zožerú nakazenú potravu alebo vodu. Človek sa nakazí podobne, konzumáciou kontaminovaných rastlín, alebo mäsa či iných produktov živočíšneho pôvodu, ktoré boli infikované toxoplazmózou.
Prečo je toxoplazmóza nebezpečná
Parazit Toxoplasma gondii napáda všetky bunky v ľudskom tele okrem červených krviniek. V chronickom štádiu ochorenia sa cysty vyskytujú v rôznych tkanivách – vo svaloch, ale aj v mozgu. Prvok „s obľubou“ napadá najmä bunky nervovej sústavy a oka. Po preniknutí do organizmu postupne v tele prechádza do tzv. latentnej formy (zjednodušene povedané, parazit „spí“), ktorá môže pretrvávať aj po celý život. Opäť ožíva pri oslabení imunitného systému, po transplantácii, alebo pri HIV pozitivite.
Človek sa môže nakaziť rôznymi spôsobmi
Podobne, ako sa zvieratá nakazia toxoplazmózou predovšetkým konzumáciou kontaminovanej potravy, aj do tela človeka sa parazit dostane hlavne cez ústa. Nákaza sa však môže diať aj inou cestou.
Parazit sa do ľudského organizmu dostáva najmä v dôsledku:
– prehltnutia nakazených vajíčok, ktoré vylúčila mačka – pri čistení mačacej toalety, pri práci s pôdou
– konzumácie kontaminovanej surovej zeleniny a ovocia
– zjedenia tkanivových cýst v potravinách živočíšneho pôvodu – predovšetkým konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa
– transfúzie krvi
– transplantácie orgánov
– prechodu infekcie cez placentu počas tehotenstva
Toxoplazmóza – Strašiak tehotných žien
Tehotenstvo je obdobím, kedy sa, v ideálnom prípade, žena o seba stará, dbá na to, čo si dáva na tanier, vyhýba sa alkoholu a fajčeniu. Chce ochrániť svoje nenarodené bábätko a dopriať mu všetko potrebné pre jeho zdravý vývoj. Preto sú namieste aj mnohé obavy, či už z konzumácie niektorých potravín v tehotenstve, alebo tiež z nakazenia sa nebezpečným ochorením.
Jedným z ochorení, ktoré predstavujú pre tehotnú ženu zvýšené riziko, je toxoplazmóza. Toto ochorenie spôsobuje parazit a nebezpečné je aj preto, že človek vôbec nemusí ani len tušiť, že ho má. V tehotenstve však veľmi rýchlo prechádza placentou až do organizmu bábätka, ktoré sa tak infikuje od matky. Pre prvý a druhý trimester predstavuje toxoplazmóza veľmi vážne ohrozenie, pretože môže viesť až k potratu. Najhoršie poškodenie plodu spôsobuje parazit do 13. týždňa tehotenstva. Ak sa matka nakazí v treťom trimestri, teda po 28. týždni tehotenstva, k nakazeniu bábätka už nedochádza.
Príznaky toxoplazmózy
Stáva sa, že sa človek infikuje toxoplazmózou, ale pritom ani nepostrehne, že sa v jeho tele usídlil parazit. Príznaky sa totiž nemusia objaviť hneď, alebo nemusia byť nejaké zjavné. Človek ich môže pociťovať ako mierne nachladnutie. Uvádza sa, že až u 95% prípadov prebieha infekcia skryto, alebo iba s miernymi prejavmi.
Medzi najčastejšie príznaky, akými sa toxoplazmóza prejavuje, patrí:
– únava
– malátnosť
– bolesť hlavy
– bolesť svalov
– rozmazané videnie
– zvýšená teplota / horúčka
– zdurenie uzlín
Probiotiká pre deti – Spokojné bruško a dobrá imunita
Toxoplazmóza v tehotenstve ohrozuje bábätko
Keďže ochorenie rýchlo preniká z tela matky až do telíčka vyvíjajúceho sa bábätka, je toxoplazmóza v tehotenstve veľkou obavou mnohých budúcich mamičiek. Bábätku môže tento parazit spôsobiť nemalé komplikácie. Ide najmä o:
– ťažké zápaly sietnice oka
– slepota
– hluchota
– epilepsia
– zaostávanie v oblasti psychomotorického vývoja
– hydrocefalus – zmnoženie mozgovomiechového moku, čo zapríčiňuje abnormálny rast hlavičky
– vrodené vývojové chyby
Takto môžete toxoplazmóze predchádzať
Ako zrejme pri každom ochorení, aj v prípade tejto infekcie platí, že najlepšou cestou je prevencia. Všetci by sme sa mali zamerať hlavne na dostatočnú hygienu, ak chceme toxoplazmóze predchádzať. Majme na mysli hlavne to, že nakaziť sa môžeme najmä z pôdy, ovocia, zeleniny a mäsa. Ako sa teda ochoreniu účinne vyhnúť, alebo aspoň okresať riziko nákazy na minimum?
1. Dôkladne umývajte ovocie a zeleninu pred ich konzumáciou, a to aj v prípade, že ide o plody z vašej vlastnej záhradky
2. Mäso vždy dostatočne tepelne upravíme, čo znamená, že ho varíme alebo pečieme pri vyšších teplotách (nad 70°C). Vyhýbame sa konzumácii surového mäsa (napríklad tatarák)
3. Jedlo chránime pred hmyzom
4. Podobne ako mäso, aj vajíčka jeme len dobre a poriadne uvarené
5. Vyberáme si iba pasterizované mliečne výrobky a zvarené mlieko
6. Po manipulácii so surovým mäsom alebo s mačacími výkalmi, ako aj po práci v záhrade si vždy dôkladne umyjeme ruky. Hygiena je základ.
7. Pri čistení mačacej toalety používame rukavice.
8. Vhodné je mať samostatné kuchynské náčinie na prípravu mäsa a samostatné na ovocie a zeleninu.
A čo mačka, musí ísť z domu preč?
Ženy, ktoré majú ako domácich miláčikov mačky, si často kladú otázku, či majú nájsť svojej mačičke nový domov, ak plánujú bábätko. Keďže toxoplazmóza sa šíri práve v telách mačiek, právom sa obávajú, že svoje dieťatko ohrozia. Žena sa však nemusí ihneď zbaviť svojej mačky, keď zistí, že je tehotná. Mačka, ktorá žije v byte, v čistom prostredí, netúla sa po vonku a ktorej je pravidelne čistená mačacia toaleta, nepredstavuje pre nastávajúcu mamičku riziko. Je dosť nepravdepodobné, že by sa takáto mačka infikovala. Ako prevencia úplne postačí, keď si bude žena napríklad dávať rukavice pri manipulácii s mačacou toaletou a po každom kontakte s mačkou si dôkladne umyje ruky. A najlepšie bude, ak starostlivosť o domáceho miláčika a všetko čistenie prevezme na deväť mesiacov do svojich rúk partner. Pre istotu.