Probiotiká pre deti – Spokojné bruško a dobrá imunita

Autor: Paula

Siahame po nich pri tráviacich ťažkostiach, keď chceme posilniť imunitný systém, alebo počas užívania antibiotík. Probiotiká sa prirodzene nachádzajú v našom tele, ale za určitých okolností je dobré ich prísun podporiť. Ako vybrať probiotiká pre deti?

 

Probiotiká pre naše zdravie

Slovo probiotikum pochádza z gréčtiny: pro bios – na celý život. Dalo by sa teda povedať, že to, ako sa staráme o naše črevá, akú potravu konzumujeme, ako ju pripravujeme a podobne, do veľkej miery určuje kvalitu celého nášho života – to, ako sa cítime, ako fungujeme. Probiotiká najčastejšie skloňujeme práve v súvislosti s trávením. Ide o produkty obsahujúce živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele. Ich najväčším prínosom je, že zlepšujú rovnováhu črevnej mikroflóry. Ovplyvňujú však nielen tráviaci systém, ale aj imunitu. Nie nadarmo sa hovorí, že naša imunita sídli v črevách. Správne fungovanie trávenia a imunity závisí od zloženia črevnej flóry. Okrem tých „dobrých“ sa tam totiž nachádzajú aj „zlé“ baktérie, a ak ich je prevaha, máme problém. Práve preto teda hrajú probiotiká takú dôležitú úlohu, a to nielen u dospelých, ale tiež u detí všetkých vekových kategórií, nevynímajúc novorodencov. Tieto „dobré“ mikroorganizmy brzdia rast patogénnych baktérií, a vedia ich dokonca tiež ničiť.


Probiotiká a prebiotiká – Aký je rozdiel?

Sú to dve veľmi podobné slová, a preto si ich mnoho ľudí mýli. Probiotiká pre deti a prebiotiká však nie sú to isté. Prebiotiká síce tiež veľmi priaznivo vplývajú na črevnú flóru, ale nie sú to živé mikroorganizmy. Prebiotiká sú zložkami iných potravín. Napríklad môže ísť o vlákninu, ktorá podporuje rast tých dobrých baktérií. Prebiotiká sa teda starajú o výživu probiotík v tráviacom ústrojenstve.

Probiotiká pre deti – Pomôžu nielen pri bolestiach bruška

Prečo by sme mali zaostriť na probiotiká pre deti? Pretože ovplyvňujú celý ich zdravotný stav. Posilňujú imunitu, zlepšujú trávenie, urýchľujú metabolizmus, znižujú „zlý“ cholesterol, bránia vstupu infekcie do čriev, zlepšujú črevnú peristaltiku a pomáhajú predchádzať nepríjemnej hnačke. Okrem toho dokážu dokonca zvýšiť nutričnú hodnotu produktov, a to tým, že uľahčujú vstrebávanie horčíka, železa a niektorých vitamínov.

 

Antibiotiká a probiotiká. Je nutné ich kombinovať?

Keď lekár predpíše dieťaťu antibiotiká kvôli bakteriálnej infekcii (keďže na vírusy antibiotiká nezaberajú) mali by sme mu podávať aj probiotiká. Je dôležité užívať ich počas, ale tiež po liečbe antibiotikami. Antibiotická liečba sa totiž u dieťaťa môže podpísať aj na zhoršenom trávení, dieťa môže hnačkovať a mať bolesti bruška, prípadne mu nechutí a nechce jesť. Probiotiká tu môžu urobiť veľmi dobrú službu. Regenerujú črevnú flóru, ktorá je poškodená liekmi a zmierňujú aj zápal. Probiotiká dieťaťu podávajte dve hodiny po užití antibiotík.

Stavte na mliečne výrobky

Probiotiká pre deti dostanete kúpiť vo forme tabletiek a kvapiek na vnútorné užívanie, ale veľmi jednoducho ich môžete do tela dostať aj vhodnou stravou. Najbežnejšie a osvedčené probiotiká sú baktérie mliečneho kvasenia – Lactobacily. Ich bohatým zdrojom sú jogurty, kefíry, kyslomliečne výrobky, maslo, ale aj ovocné a zeleninové šťavy. Probiotiká obsahujú aj nakladané výrobky, ako uhorky či kyslá kapusta. Pri výbere probiotických produktov v obchode sa určite zamerajte na zloženie. Aby bol napríklad jogurt naozaj prospešný z hľadiska prísunu probiotík, musí obsahovať aspoň 10 miliónov živých baktérií.

Vyberáme probiotiká pre deti

Väčšina novorodencov a najmenších bábätiek má spočiatku nejaký problém s trávením. Objavujú sa koliky, bolesti bruška, zastavené vetry a z toho prameniace kŕče, problémy s vyprázdňovaním. Aj preto sú jednými z prvých doplnkov stravy, s ktorými prichádzajú do styku už naši najmenší, práve probiotiká.

Probiotiká pre bábätká a malé deti

Pre bábätká a malé deti sú k dispozícii kvapky, ktoré lyžičkou zavedú rodičia dieťatku do úst. Pred použitím sa musia pretrepať. V jednej dávke sa nachádza zhruba miliarda baktérií mliečneho kvasenia. Deťom sa podáva 5 – 6 kvapiek probiotík raz denne.

Probiotiká pre staršie deti

Okrem kvapiek, ktoré môžete podať aj staršiemu dieťaťu, môžete preňho vybrať aj tabletky alebo pastilky na cmúľanie. Bývajú ochutené, takže dieťa nemá problém takéto probiotikum užiť. Pastilku môže cmúľať, alebo rozhrýzť. Sú určené spravidla pre deti od 3 rokov. Do 6 rokov sa podáva 1 pastilka denne, od veku 7 rokov je denná dávka stanovená na 1 – 3 pastilky denne – samozrejme sa treba riadiť odporúčaním na konkrétnom produkte.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť