Malým deťom sa pomerne často spúšťa krv z nosa. Prečo to tak je a ako krvácanie z nosa u detí zastaviť?
Asi nikto nemá rád pohľad na vytekajúcu krv, obzvlášť u detí. Sú ľudia, ktorým to robí vyslovene zle, a na druhej strane stoja tí, s ktorými pohľad na krv ani nehne. Či už patríte do jednej alebo do druhej skupiny, v každom prípade platí, že krvácanie z nosa u detí, ale i u nás dospelých treba zastaviť. A hoci sa mnoho mamičiek vyľaká, zvlášť vtedy, ak sa červená spúšťa z nosa pričasto, netreba podliehať panike. Je to pomerne častý jav. Prečo?
Prečo deťom často tečie z nosa krv
Dôvodov môže byť viacero. Jedným z nich je, že je dieťa prechladnuté. Častým smrkaním alebo odsávaním hlienov sa môže objaviť aj krvácanie. To je často spôsobené narušením drobných ciev, k čomu pri deťoch dochádza najmä kvôli tomu, že sa špárajú v nose.
Ďalšou príčinou je úder, keď dieťa napríklad spadne alebo sa iným spôsobom udrie do nosa, čo sa pri malých deťoch jednoducho stáva. Aj citlivosť na zmenu teplôt môže byť za krvácaním.
Krvácanie z nosa u detí však spôsobujú aj alergie, alebo drobné predmety, ktoré tam nemajú čo robiť. Neraz sa stáva, že si dieťa vopchá do nosa napríklad malú guličku alebo paličku, či kocku z lega. Ak sa krv z nosa dieťaťu spúšťa pravidelne alebo často, treba spozornieť a zistiť príčinu v ambulancii pediatra.
Krvácanie z nosa u detí – Ako ho zastaviť?
Existuje viacero spôsobov, ako zastaviť tečúcu krv z nosa, ale nie všetky postupy sú správne. Čo teda robiť, aby sme dokázali dieťaťu rýchlo pomôcť, keď treba?
Prvá pomoc pre dieťa, keď mu tečie z nosa krv
Zastaviť krvácanie z nosa nie je náročné, treba však v prvom rade zostať pokojný a zachovať chladnú hlavu. Postupujte takto:
1. Upokojte dieťa i seba
Je prirodzené, že dieťa sa pri pohľade na krv, ktorá mu ide z nosa, môže vyľakať. Dôležité je, aby ste zostali pokojný vy a ukázali tak dieťaťu, že sa nemusí báť.
Šiesta choroba – ako postupovať pri horúčkach a výsype?
2. Posaďte dieťa na stoličku
Dieťa, ktorému tečie krv z nošteka, usaďte na stoličku s operadlom. Malo by sedieť rovno, alebo v miernom predklone.
3. Zatlačte nos
Oblečenie pri krku dieťaťa povoľte, aby ho neomínalo. Prstami stlačte nos a vydržte tak po dobu asi desiatich minút. Následne tlak uvoľnite.
4. Dvojhodinová pauza
Keď sa už krvácanie z nosa u detí podarí zastaviť, aspoň dve hodiny by dieťa nemalo smrkať, ale ani piť teplé nápoje. Vyhnúť sa treba tiež fyzickej záťaži. Držte dieťa v pokoji (pokiaľ je to možné), nech sa priveľmi nešantí.
5. Zopakujte
V prípade, že krvácanie pokračuje aj po desaťminútovom stlačení nosa, opäť nos zatlačte na ďalších 10 minút.
Kedy už treba vyhľadať lekára
Občas tlačenie prstami na nos ako riešenie nestačí. Lekársku pomoc s dieťaťom treba vyhľadať v týchto prípadoch:
– keď krvácanie spôsobil úder do hlavy
– krvácanie z nosa je prisilné a nedarí sa vám ho zastaviť ani po 20 minútach
– dieťa je unavené, slabé a malátne, prípadne má závrate
– ťažko sa mu prehĺta alebo dýcha
– keď sa krvácanie z nosa u detí opakuje pravidelne
– ak sa vám niečo nezdá a máte pochybnosti o závažnosti celej situácie
Krvácanie z nosa u detí – Hlavu určite nezakláňajte
Veľmi rozšírenou radou medzi rodičmi je, že dieťaťu, ktorému sa spustila krv z nosa, treba zakloniť hlavu. Áno, takto už krv z nosa nepotečie, tiecť však bude do hrdla a dieťa ju môže vdýchnuť alebo prehltnúť. Putuje potom do žalúdka a výsledkom môže byť nevoľnosť a vracanie.