Prvý deň v škôlke: Takto ho spolu zvládnete

Autor: Paula

Nástup do škôlky je pre deti veľkou zmenou. Musia si zvyknúť na nový režim, na to, že rodičia už nie sú neustále poruke, musia sa stať samostatnejšími a riešiť kopec nových situácií. Niet divu, že prvé dni môžu byť stresujúce, a to nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Najmä tí, ktorých brány škôlky privítajú po prvý raz, v sebe majú obavy, či a ako to celé zvládnu. Ale aj starší predškoláci môžu byť na začiatku školského roka neistí. Ako zvládnuť prvý deň v škôlke? Poradíme vám.

 

Prvý deň v škôlke

Už je to tu, narodeninová torta sa rozrástla aj o tretiu sviečku a to je znamenie, že z vášho malého sa už stal veľkáč, ktorý čoskoro po prvý raz prekročí prah škôlky. Je to veľká udalosť, ktorá si zaslúži náležitú prípravu, ale aj pozornosť. Drobec ešte ani len netuší, čo ho čaká. Aj keď sa o škôlke možno už doma rozprávate, nevie si to úplne predstaviť. Veď doteraz sa neustále „držal maminej sukne“ a tá  by tu odrazu nemala vôbec byť?

Na začiatok je dôležité uvedomiť si, že pre dieťa môže byť príchod do škôlky náročný. Je ťažké vzdať sa pohodlia, ráno skoro vstávať, počúvať od rána to sústavné „obleč sa, ponáhľaj sa…“ cestovať do škôlky v každom počasí a rozpoložení a potom na prahu dverí hľadieť za milovanou maminou, ktorá sa ponáhľa do práce. Je normálne, že dieťa prežíva rôzne emócie. Od smútku, nervozity cez sklamanie až po hnev a zúrivosť. Odlúčenie nemá nikto rád a hlavne najmenší škôlkari, pre ktorých je to úplne nová a nepoznaná skúsenosť, môžu zo začiatku veľmi plakať. Ale nemusia.

Je to veľmi individuálne. Tak ako aj my dospelí sme všetci iní, aj deti. Niektoré sa adaptujú od prvého okamihu, iným trvá dlhší čas, kým si zvyknú. Tak či onak platí, že prvý deň v škôlke im môžete podstatne uľahčiť práve vy – rodičia.

Empatiou ďalej zájdeš

Empatia je v rodičovstve veľmi dôležitá a pri nástupe do škôlky sa nám veru zíde. Vedieť sa vcítiť do pocitov a prežívania dieťaťa nie je iba jedným z pilierov, akým sa riadi rešpektujúca výchova, ale je to pomoc aj pri adaptácii na škôlku či školu. Čo teda robiť? Uznajme dieťaťu jeho pocity, nepotláčajme ich. Povedzme mu, že mu rozumieme a že chápeme, že sa obáva. Pozor si však treba dávať na to, aby sme dieťaťu nevtlačili svoje vlastné obavy z celej situácie. Prirodzene, aj rodičia neraz majú z nástupu do škôlky pochybnosti. Mali by si ich však nechať pre seba a nehovoriť o nich pred dieťaťom. Zbytočne by tak naňho preniesli strach.

Keď však vidíme, že je dieťa pri zmienkach o škôlke nervózne už počas prázdnin, musíme sa obrniť trpezlivosťou a hlavne aj empatiou. Tak sa nám bude nástup do škôlky zvládať jednoduchšie a príjemnejšie.

Ako zvládnuť prvý deň v škôlke

Hoci mnoho mamičiek si pri pomyslení na nástup do škôlky predstaví „slzavé údolie“ v šatni pred triedou, ide to aj s úsmevom 🙂 Všetko závisí od toho, ako sa spolu s dieťaťom na škôlku nastavíte, ako sa naladíte a v neposlednom rade urobí veľkú robotu aj včasná príprava.

Na škôlku dieťa pripravujte v predstihu

Platí to najmä u detí, ktoré nastupujú do škôlky po prvý raz. Chodievajte pravidelne na prechádzky okolo škôlky, prezrite si areál a detské ihrisko s preliezačkami, ktoré sa tam nachádzajú. Dieťa si bude istejšie, keď sa po začiatku školského roka potom ocitne bez vás v prostredí, ktoré ako – tak aspoň trošku z videnia pozná. Rozprávajte sa spolu o škôlke, o tom, čo ho tam čaká, čo tam bude robiť, kto tam s ním bude. Ubezpečujte ho, že ste tu preňho a že hneď, ako skončíte v práci, budete opäť spolu. Výbornými pomocníkmi sú detské knižky o škôlke. Prezerajte si spolu obrázky, čítajte si príbehy o malých škôlkaroch a ukazujte mu na stránkach všetky tie zaujímavé veci, ktoré naňho v škôlke čakajú. Alebo sa spolu doma jednoducho hrajte na škôlku.

Prvý deň v škôlke – Urobte z neho výnimočný deň

Má vaše dieťa rado oslavy? Urobte z prvého dňa v škôlke niečo výnimočné. Nejde predsa o bežný deň. Nechajte dieťa napríklad vybrať si obľúbené „slávnostné“ raňajky. Alebo mu dovoľte vymyslieť aktivitu, ktorou večer oslávite úspešný nástup do škôlky (aj keby až taký úspešný napokon nebol).

Vychutnajte si spoločný čas

Je fajn, keď si rodičia a deti urobia nejaké spoločné rituály, aktivity alebo nejaké zvyklosti ráno pred odchodom do škôlky, alebo po príchode do nej. Nemusí ísť o nič veľké. Môže to byť túlenie sa pri obľúbenej knižke, šteklenie v posteli, spievanie obľúbenej pesničky v aute cestou do škôlky, spoločná ranná rozcvička či tanček doma pred zrkadlom počas chystania potrebných vecí na daný deň 🙂 Skrátka niečo, čo vám ráno vyčarí úsmev na tvári. Áno, ráno toho času nie je práve na rozdávanie a vo väčšine domácností vládne pred odchodom z domu zhon a chaos. Myslite teda na to a snažte sa pripraviť väčšinu potrebných vecí už večer. Napríklad oblečenie do škôlky si zvládne večer pripraviť aj dieťa samé. Ráno vám to ušetrí čas, ktorý môžete namiesto naháňania sa radšej venovať zmysluplnej činnosti s vašim dieťaťom. Utužíte si vzájomný vzťah, obavy z nastávajúceho dňa zaženiete do kúta a navyše sa nabijete dobrou náladou.

 

 

Srdiečko na ruke vždy poteší

Nakreslite si doma pred odchodom z domu na ruky drobné srdiečko na znak toho, že sa ľúbite a že na seba myslíte. A nechajte aj vaše dieťa, aby vám napríklad predlaktie nakreslilo malý výtvor. Použiť môžete farbu na telo, alebo kozmetickú ceruzku. Vysvetlite dieťaťu, že vždy, keď mu bude za vami smutno, môže sa pozrieť na srdiečko na svojej rúčke a to mu bude pripomínať, že ste tu preňho, nech už sa deje čokoľvek.

Nepredlžujte lúčenie, zostaňte veselí

Keď sa dieťa v šatni prezuje do papučiek a vezme si do rúk pyžamko, aby si ho v triede uložilo na svoju postieľku, prichádza na rad objatie na rozlúčku. Ak sa vám už teraz cnie, nedávajte to dieťaťu najavo. Zostaňte pozitívni a veselí. V tomto momente sa mnoho detí akoby zasekne, uvedomia si „vážnosť“ celej situácie, že mama vlastne teraz odíde preč. A práve toto býva často chvíľa, kedy deti začnú plakať. Zostaňte pokojní, detský plač je v poriadku. Nelúčte sa však s vašim drobcom pridlho, pretože by ste ho zbytočne rozcitliveli. Objímte ho, povedzte mu niečo pekné, odovzdajte ho pani učiteľke a odíďte. Mnoho detí pri pohľade na spolužiakov a nové hračky prestane plakať, len čo sa za vami zatvoria dvere.

Čo si vziať so sebou do škôlky?

Čo treba do škôlky, na to nájdu rodičia odpoveď predovšetkým na nástenkách a u pani učiteľky. Zoznam vecí sa môže v materských školách mierne odlišovať. Každá škôlka má svoje vlastné pravidlá, a teda aj zoznamy vecí, ktoré bude škôlkar na začiatku odovzdávať pani učiteľke. Napríklad niekde si deti so sebou nosia aj vreckovky, inde ich nepotrebujete. Čo ale určite potrebovať budete?

– ruksak
– pyžamo
– náhradné oblečenie (ideálne teplejšie i ľahšie) vrátane spodnej bielizne
– papučky

Tieto veci potrebujú mať so sebou všetci škôlkari bez ohľadu na to, o akú škôlku ide. V niektorých škôlkach sa zoznam môže rozšíriť aj o:

– balenie vreckoviek
– toaletný papier
– uterák
– zubná kefka a pasta
– vlastný pohár na pitie
– fľaša s vodou
– hrebeň

Na škôlkach alebo na ich webových stránkach sú zvyčajne uvedené informácie pre rodičov už pred začiatkom školského roka. Ak to tak vo vašom prípade nie je, všetko sa dozviete v prvý deň pri príchode.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť