Zmeny u detí po nástupe do škôlky

Autor: spokojná mama

Nástup do škôlky je rovnako stresujúci pre detičky, ako aj pre ich maminky. Nejeden rodič si všimne aj takmer okamžité zmeny u detí po nástupe do škôlky. Stalo sa to aj vám?

 

Máte doma zrazu podráždené a plačlivé dieťa?

Mnohí rodičia môžu pozorovať po nástupe do škôlky zmenu správania detí v ich domácom prostredí.  Treba mať na pamäti, že dieťatko (ak je v škôlke na celodenný pobyt) pravdepodobne nespáva v škôlke tak, ako doma. Zrazu, po troch rokoch, sa musí prispôsobiť novým spánkovým návykom, pre ktoré môže zaspávať horšie, alebo dokonca, v prvé dni nespať vôbec.  Môžu nimi byť hluk, či plač ostatných detí, alebo nedostatočné prítmie, na ktoré mohlo byť dieťatko zvyknuté. Významnú rolu samozrejme zohráva nové – cudzie prostredie, ako aj nová postieľka.  Ak je dieťatko zvyknuté spať na obed napríklad 2, 5 hodiny a spí len 1 hodinku, môžeme rátať s jeho poobednou únavou a mrzutosťou.

Dieťa môže byť podráždené a mrzuté aj pre obrovskú záťaž na jeho psychiku. Dieťa potrebuje spracovať nové zážitky, pravidlá, režim, inštrukcie i ľudí. Stačí, ak si my dospeláci predstavíme, že nastupujeme do novej práce. Ako sa cítime prvé týždne, keď sa musíme „zaúčať“ a spoznávame úplne nový kolektív?

zmeny u detí po nástupe do škôlky

Zmeny u detí po nástupe do škôlky – zhoršenie nočného spánku

Už spomínaný zhoršený denný spánok a s ním spojená preúnava, môžu mať za následok aj zhoršený nočný spánok. Mnoho mamičiek popisuje, že po nástupe do škôlky dieťatko večer horšie zaspávalo, alebo sa v noci viac budilo, či plakalo. Opäť môžeme dať za príklad nástup dospelého človeka do novej práce. Je bežné, že večer, keď si ľahnete a všetko utíchne, začnete premýšľať nad nadchádzajúcim dňom a môžete pociťovať stres intenzívnejšie, ako počas dňa. Podobne to funguje aj u detí.

Zmena nálad dieťatka a zhoršenie zaspávania, či nočného spánku nemusia nutne signalizovať problémy. Ak sa k nim však pridajú ďalšie signály, akými sú pocikávanie, či nechutenstvo, mali by ste zbystriť pozornosť a zamyslieť sa, či je dieťatko na škôlku pripravené.

 

Ako dopomôcť dieťatku jednoduchšie sa v škôlke adaptovať?

  • Snažte sa neprerušovať dochádzku dieťatka do škôlky
  • Nepredlžujte zbytočne ranné lúčenie
  • Zbaľte dieťatku do škôlky obľúbenú hračku (ak to materská škôlka umožňuje)
  • Vyzdvihujte dieťa zo škôlky čo najskôr, ak je to možné (o to viac, ak sa poobede spájajú deti z rôznych tried)
  • Vysvetlite zrozumiteľne dieťatku, kedy poň prídete (napr. keď sa vyspinká a napapá)

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť