Ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc?

Autor: spokojná mama

Poskytnúť prvú pomoc by mal vedieť každý z nás! Základné vedomosti a zručnosti na poskytnutie prvej pomoci nadobúdame napr. v rámci BOZP školenia v práci alebo pri absolvovaní autoškoly. Avšak keď sa staneme rodičmi, často rozmýšľame, či si v prípade úrazu alebo ochorenia nášho dieťaťa dokážeme zachovať chladnú hlavu a budeme mu vedieť poskytnúť prvú pomoc.

Dôležité je vedieť aj posúdiť, kedy vieme dieťaťu pomôcť doma a kedy je už nutné ísť s ním na pohotovosť a kedy zas volať sanitku. Rozhodujúce sú totiž prvé minúty! Zastavte sa na chvíľu a úprimne si odpovedzte na otázku, či viete ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

 

Čím staršie dieťa, tým sa zvyšuje aj počet možných úrazov

U detí do 1 roka hrozí najmä vdýchnutie malých predmetov, dusenie sa napr. zvratkami alebo pády z postele. U batoliat a škôlkarov pribúda riziko obarenia a popálenín, zásah elektrickým prúdom, pády z nábytku, utopenie, priotrávenie sa liekmi alebo čistiacimi prostriedkami. Pri starších deťoch stúpa počet možných úrazov najmä v spojitosti s pobytom vonku – pády z bicykla, pri lezení na stromy, na preliezky a pod.

 

Prvoradá je prevencia

Úrazom detí vieme predchádzať rôznymi opatreniami: doma by sme mali zabezpečiť všetky ostré hrany, používať krytky do zásuviek, pozor by sme mali dávať aj na otvorené okná, lieky a chemikálie by mali byť uložené na takom mieste, kam dieťa nemá prístup. Pri bicyklovaní alebo napr. korčuľovaní nezabúdať na chrániče a prilbu, pri vode mať deti stále pod dohľadom, mať základné vedomosti, ako napríklad, že topiaci nekričí ani nemáva rukami.

Úrazom sa samozrejme nedá úplne predísť, patria k detstvu každého z nás – odreniny po lezení na stromy, spálená koža na šmýkačkách, rozbité koleno alebo hlava pri rôznych pádoch.  Množstvo z nás v detstve muselo na vlastnej koži zistiť, či žehlička alebo sporák naozaj páli, alebo skúšal sviečku zahasiť prstami. Otázka je, či vieme v týchto prípadoch ako rodič, správne postupovať a máme základné vedomosti o tom, ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

 

 

Ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc?

Čo robiť teda pri bezvedomí alebo zástave dýchanie, ako ošetriť odreniny, popáleniny, čo robiť v prípade zlomeniny, krvácania, pri zasiahnutí elektrickým prúdom alebo keď sa dieťa priotrávi? Dôležité je vedieť, že postup, ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc sa podľa situácií rôzni.

ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc

 

Bezvedomie

Prvá pomoc je veľmi dôležitá najmä pri zástave srdca a dýchania. Ak už dôjde k zraneniu, overíme teda najprv tieto základné životné funkcie, lebo mozgové bunky odumierajú už po 5 minútach bez prívodu kyslíka a okamžite začneme s prvou pomocou.

Ak zistíme, že dieťa nereaguje (do 1 roka mu pár krát tleskneme nad tvárou):

  • Jemne mu zakloníme hlavu, aby sme uvoľnili dýchacie cesty a aspoň 10 sekúnd sledujeme, či dýcha.
  • Ak dýcha, uložíme ho na bok do stabilizovanej polohy, aby nedošlo k vdýchnutiu zvratkov alebo zapadnutiu jazyka a počkáme na príchod lekára.
  • Pokiaľ dieťa nedýcha, je potrebné ihneď začať s resuscitáciou.
  • Uložíme ho na rovnú a pevnú podložku, zakloníme mu hlavu a na úvod 5x vdýchneme. Pri deťoch do 1 roka dýchame do nosa aj úst naraz malé množstvo vzduchu (asi objem našej ústnej dutiny). U novorodencov pokračujeme 3 stlačeniami v strede hrudníka 2 prstami asi do ⅓ hĺbky hrudníka rýchlosťou cca.120 za minútu a pokračujeme 1 vdychom. ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc
  • U detí od 1 mesiaca sa po prvých 5 vdychoch vykonáva 30 stlačení 2 prstami a následne 2 vdychy. Pri deťoch starších ako 1 rok jednou rukou držíme hlavu zaklonenú, pričom prstami mu upcháme nos a druhou si pridržiavame bradu a vdychujeme vzduch už len do úst – opäť najprv 5x vdýchneme a pokračujeme masážou srdca iba spodnou časťou dlane jednej ruky 30x za sebou a potom 2 vdychy. Pri masáži srdca treba samozrejme silu tlaku prispôsobiť veku dieťaťa.
  • Oživovanie vykonávame 1 minútu a ak dieťa stále nedýcha, okamžite voláme rýchlu zdravotnú pomoc na čísle 155 alebo 112 a pokračujeme v resuscitácii až pokiaľ dieťa nezačne dýchať alebo do príchodu lekára.

 

Dusenie

Príčinou dusenia môže byť potrava, zvratky alebo aj nejaký malý predmet, u menších detí napr. kus hračky. Aj v tomto prípade sa inak poskytuje prvá pomoc u detí do 1 roka a inak u detí starších ako 1 rok.

Ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc pri dusení – dieťa do 1 roka

Dieťa si položte tvárou dole na svoje predlaktie (väčšie dieťa cez svoje stehno) pričom hlava smeruje šikmo k zemi a 5x ho buchnite dlaňou do chrbta. Následne dieťa otočte tvárou hore a ak došlo k uvoľneniu, prstami odstráňte prekážku z úst v smere sprava doľava alebo naopak. Ak tento postup nepomohol, otočte dieťa na chrbát, položte ho na pevnú podložku a 2 prstami prudko zatlačte 5x v oblasti hrudnej kosti ako pri oživovaní a následne vyskúšajte opäť 5 úderov do chrbta.

ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc

Ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc pri dusení – dieťa staršie ako 1 rok

V prípade detí starších ako 1 rok si ho môžeme buď posadiť na koleno pričom ho spredu podoprieme alebo si ho prehnúť cez koleno, veľké deti môžu stáť v miernom predklone a vtedy mu udrieme dlaňou ruky 5x medzi lopatky. Ak tento postup nepomôže, skúste mu stláčať brucho tak, že ho objímete zozadu, pričom si dáte jednu ruku v päsť, druhou si ju uchopíte a 5x dieťa prudko zatlačíte v strede medzi pupkom a hrudnou kosťou smerom k sebe.
Postup vždy zopakujte niekoľkokrát a ak sa vám nedarí prekážku odstrániť, volajte rýchlu zdravotnú pomoc. V prípade, že dieťa upadne do bezvedomia, začnite s resuscitáciou.

 

Odreniny, rezné rany a krvácanie

Odreniny sú asi najčastejším úrazom detí. Pokiaľ ide o drobné poranenie a rana silno nekrváca, stačí ju vyčistiť vodou príp. vydezinfikovať a prelepiť náplasťou. Ak však rana silno krváca alebo ak z rany strieka krv, je v prvom rade potrebné pritlačiť ju rukami, ak je to možné, použiť gázu alebo obväz na prekrytie a vytvoriť tlakový obväz, čím zastavíme krvácanie.

V prípade silno krvácajúcej rany na končatinách je možné použiť škrtidlo, ktoré utiahnete asi 1 cm nad ranou. Ak je to možné, vždy zdvihnite poranenú časť nad úroveň srdca. Pokiaľ je v rane cudzie teleso, nevyťahujte ho, posnažte sa okraje rany pritlačiť k sebe a aj s predmetom ranu obložte gázou a vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Popáleniny a zásah elektrickým prúdom

Popáleninu ochladzujeme vždy len čistou vodou, ideálne pod tečúcou, niekoľko minút, ak ide o popálenie chemikáliou aspoň 20 minút. Ak je niečo na popálenom mieste prilepené, neodstraňujte to. Popáleninu prípadne prikryte voľne gázou, avšak nie pokiaľ sa nachádza na tvári. K popáleninám môže dôjsť aj pri zásahu elektrickým prúdom. V tom prípade najprv vypnite zdroj elektriny a až potom skontrolujte životné funkcie. Pokiaľ je dieťa v bezvedomí a nedýcha, bezodkladne začnite resuscitovať.

Ak dýcha, ošetríte poranenia – ochlaďte popáleniny a zastavte krvácanie. Samozrejme, vyhľadajte lekársku pomoc, zásah elektrickým prúdom môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu.

 

Pády a zlomeniny

Pády rovnako patria k detstvu. Vždy treba samozrejme skontrolovať dieťa, či nemá nejaké poranenia, ak áno, treba ich ošetriť prípadne zastaviť krvácanie. Spozornieť treba najmä, ak dieťa zvracia, je malátne, plačlivé alebo ak si všimnete akékoľvek zmeny v správaní – vtedy môže ísť o poranenie hlavy a otras mozgu a je nutná aj návšteva lekára. Pokiaľ dieťa spadne z výšky väčšej ako je jeho vlastná, môže byť poranená aj chrbtica a v tom prípade sa snažíme s ním čo najmenej hýbať a treba volať aj tiesňovú linku. Pády sú spojené aj so zlomeninami. Ak sa dieťa sťažuje na bolesť v končatine, prehmatajte ju jemne a opatrne. Ak si aj nie ste istí, ale máte podozrenie na zlomeninu, vždy končatinu radšej zafixujte a vyhľadajte lekársku pomoc.

ako dieťaťu poskytnúť prvú pomocPokiaľ je ale končatina v neprirodzenej polohe, nikdy sa ju nesnažte vrátiť do pôvodného stavu, radšej ju ani nefixujte a zavolajte lekársku pomoc. Pokiaľ ide o dolnú končatinu, zafixujte ju o tú zdravú a vypodložte a znehybnite kĺby pod aj nad zlomeninou. V prípade zlomeniny hornej končatiny ju previažte okolo krku, tak aby bola v závese. Pri otvorených zlomeninách je potrebné zastaviť krvácanie, ak kosť pretŕča von z rany, určite ju nevtláčajte dnu, ale zafixujte najprv kosť napríklad rolkami obväzu a následne celú končatinu a zavolajte zdravotnú pomoc.

 

Horúčka a febrilné kŕče

Prvé 2-3 dni liečime horúčku doma – dôležité je pravidelne vetrať miestnosť, dieťa by malo mať len ľahké oblečenie, ochladzujeme ho zábalmi alebo sprchou, podávame lieky na zníženie teploty, veľmi dôležitý je aj pitný režim a neodporúča sa ani prílišné prikrývanie, väčšinou to má totiž za následok naopak zvýšenie teploty.

Ak sa nedarí horúčku znížiť ani po pár dňoch, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, tu už totiž môžu vzniknúť febrilné kŕče. Ak už k tomu dôjde, dieťaťu nevkladáme nič do úst, nepodávame ani lieky, položíme ho na pevnú podložku, odstránime z okolia všetky predmety, aby sa nezranilo a chránime najmä hlavu, ktorú môžeme podložiť vankúšom alebo aj rukami, kŕčom ale nebránime a počkáme na odoznie, čo býva zväčša do pár minút. Ak záchvat trval viac ako 15 minút alebo sa kŕče opakovali, je nutné zavolať tiesňovú linku.

 

Otrava

Pri otrave je vždy najdôležitejšie, ak viete, čo dieťa zjedlo a v akom množstve. Pokiaľ sa jedná o lieky a chemikálie, treba zobrať obaly so sebou do nemocnice. Ak neviete o akú látku sa jednalo a dieťa zvracalo, treba zvratky zabaliť, aby sa mohli dať toxikologicky vyšetriť. Určite ale nevyvolávajte zvracanie. Ak dieťa dýcha, treba ho dať do stabilizovanej polohy, ak nedýcha, treba ho okamžite začať oživovať a privolať lekársku pomoc.

Ako hovoria záchranári -jedinou chybou pri prvej pomoci je neposkytnúť prvú pomoc!

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť