Prídavok na prváka – koľko a kedy dostanete?

Autor: spokojná mama

Mimoriadny, zvýšený prídavok na prváčika nie je novinkou. Úrady práce ho poskytujú od roku 2019. Nárok na tento prídavok majú automaticky všetci rodičia, ktorých dieťa nastúpilo prvýkrát do prvého ročníka základnej školy.

 

Prídavok na prváka – o akej čiastke je reč?

Tento mimoriadny prídavok má podporiť rodiny prvákov a uľahčiť im nákup základných školských pomôcok, akými sú školská taška, peračník, prezuvky, či zošity a pracovné zošity. Do každej rodiny tak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny pošle okrem štandardne vyplácaného prídavku na deti, aj jednorazovo zvýšený prídavok 106,33€. Na účet sa tak rodičom detí, ktoré v septembri nastúpili do školy pripíše od úradu práce suma 136,33€.

prídavok na prváka

 

Kedy môžete peniažky očakávať?

Prídavok vám bude zaslaný automaticky a nemusíte oň nikde žiadať. Žiadosť by sa vás týkala len v prípade, že nepoberáte prídavok na dieťa na Slovensku, ale v inom členskom štáte EÚ. Prídavok na prváka vám bude vyplatený za mesiac september, v mesiaci október a viaže sa na reálny nástup dieťatka do školy.

 

Je prídavok na prváka vyplatený naposledy?

Podľa zatiaľ dostupných informácií by sa malo toto jednorazové zvýšenie prídavku pre prváčika zrušiť od 1.1.2023. S vyplácaním prídavku sa v budúcom roku nepočíta, nakoľko v septembri 2023 by už mala byť plošne zvýšená vyplácaná suma bežného mesačného prídavku na dieťa. Od 1. januára 2023 by sa mal prídavok zvýšiť s aktuálnych 30€ mesačne na 40€ mesačne.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť