Ako si udržať partnerský vzťah popri deťoch

Autor: Paula

Nejeden manželský pár to pozná. Po príchode detí sa stali otcom a mamou a v tom neustálom kolotoči už akosi nezostáva čas a energia na to, aby boli aj mužom a ženou. O partnerský vzťah sa však treba starať aj popri deťoch. Nie je nič horšie ako stereotyp a citové ochladenie, v dôsledku ktorého sa môže aj šťastné manželstvo ocitnúť v kríze.

 

Život muža a ženy sa po narodení detí úplne zmení

Na príchod prvého bábätka sa nastávajúci rodičia pripravujú od začiatku tehotenstva. Nikto a nič ich však nedokáže pripraviť na to, aké to bude naozaj, keď sa dieťatko narodí. Až realita ukáže, kam až môžeme v dôsledku únavy a vyčerpania z prvých dní a mesiacov s bábätkom zájsť. Odrazu cítime obrovskú zodpovednosť a tlak na seba, strácame súkromie, často máme pocit zlyhania a domnievame sa, že rodičovstvo nezvládame tak, ako ostatní. Sme unavení a neistí. Partneri sa zrazu začnú hádať o takých veciach, o ktorých dovtedy ani len netušili, že je vôbec možné sa o ne pohádať.

Partnerský vzťah veru dostáva spočiatku zabrať. Je dôležité, aby si boli partneri vzájomne oporou a podporovali sa aj po zmene životných rolí, ktorá s príchodom dieťaťa do rodiny nastane. Žiaľ, stáva sa, že otec od rodinných povinností uteká, zdržiava sa dlho v práci alebo trávi viac času mimo svoj domov a žena je s deťmi sama. Až narodenie bábätka ukáže, že jeden z partnerov vlastne nie je rodinný typ. Potom sa niet čo čudovať, že iskra zo vzťahu rýchlo vyprchá. Mnoho párov pociťuje po narodení detí aj akési ochladenie vzťahu, či nespokojnosť v partnerstve. Tento stav, samozrejme, nemusí byť trvalý. Stačí sa trošku posnažiť nedávať partnera na poslednú koľaj až po deťoch a domácnosti, ale vyhradiť si naňho čas pravidelne každý deň.

Je to náročné, veď my, mamy, sme také zaneprázdnené, v noci nespíme, ale dojčíme alebo kŕmime, prebaľujeme a uspávame, myslíme na sto vecí a robíme tridsať vecí naraz, obskakujeme deti i manžela, staráme sa o varenie, pranie, žehlenie, upratovanie, nakupovanie, krúžky, domácich miláčikov… a večer padáme únavou do postele, alebo na gauč pred televíziu. A mať po tom všetkom ešte aj usmiatu tvár, kopec energie a dobrú náladu na rozdávanie? Niekedy azda nemysliteľné. Ale nie nemožné.

Ako sa starať o partnerský vzťah popri deťoch

„Čo najviac spoločných výletov, každodenné maličkosti, ktoré toho druhého potešia a každý večer si užiť aj tú malú chvíľku bez detí – pri dobrom filme, masáži, alebo len tak s pohárom vína na balkóne,“ opisuje svoj názor na budovanie partnerského vzťahu mamička Denisa zo Žiliny. Mamička Andrea hovorí aj o potrebe každodenných prejavov lásky. „Stále sa mojkáme a pusinkujeme, hoci aj pri varení a upratovaní, veď sranda musí byť. A rovnako aj s deťmi. Ľúbime sa a dávame si to najavo,“ dodáva.

Ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta. Všetko sa dá, keď sa chce. V snahe udržať si zdravý a šťastný partnerský vzťah aj po tom, ako sme sa stali rodičmi, je veľmi dôležitým a pravdepodobne aj kľúčovým krokom spoločný čas bez detí. Jedine vtedy sa môžeme o naše manželstvo skutočne starať, ak venujeme jeden druhému úplnú pozornosť. Veď to pozná asi každý rodič – nemôžete partnerovi povedať ani len jednu vetu bez toho, aby vás sústavne neprerušovalo vaše dieťa, zatiaľ čo druhé dieťa vám neustále musí niečo ukazovať a niekam vás volať… Ako si teda udržať partnerský vzťah popri deťoch?

1. Spoločné rande

Dajte si za cieľ, že si na seba nájdete čas pravidelne každý týždeň a niekam si spolu vyrazíte. Na večeru, do kina, do divadla, na koncert, alebo hoci len na prechádzku či do krčmy na pivo J Stanovte si jeden deň v týždni, ktorý bude pravidelne vašim „randiacim“ dňom. Nechajte deti u starých rodičov, poproste priateľku, alebo zavolajte opatrovateľku či susedu, ktorú deti majú rady a vy sa venujte partnerovi. Je veľmi dobré, ak sa napríklad dohodnete s priateľkou, že si budete na striedačku strážiť deti, aby ste si mohli s partnerom dopriať rande. Jeden deň vám deti postráži ona, druhý deň postrážite zasa vy tie jej.

2. Komunikujte spolu

Tichá domácnosť nič nevyrieši. Ak má partnerský vzťah fungovať, je potrebné komunikovať. A nielen o sebe, ale aj počúvať toho druhého. Odložte všetko, čomu sa momentálne venujete, najmä mobil či tablet, a všetku svoju pozornosť venujte partnerovi. Keď sa s vami rozpráva, pozerajte sa naňho. Buďte mu oporou, aby s vami mohol zdieľať to, čo vám potrebuje povedať. Komunikácia je v partnerstve veľmi dôležitá. Ak nebudeme o svojich pocitoch hovoriť, aj malé banality, ktoré nám prekážajú, môžu prerásť do veľkých pocitov nespokojnosti a až do odcudzenia. Keď však s partnerom budeme komunikovať, naučíme sa vidieť veci z jeho perspektívy, čo je skvelý spôsob, ako predchádzať nedorozumeniu.

3. Rituál, ktorý zbližuje

Aby partnerský vzťah prekvital, môžete si nájsť nejaký rituál, ktorý vás zbližuje. A dajte mu prioritu. Môže ísť o maličkosti, ktoré zvládnete aj popri deťoch. Napríklad spoločná ranná šálka kávy. Objatie a pozdrav pred odchodom do práce (môžete si vymyslieť nejaké vlastné slová, ktorými sa budete lúčiť/vítať ) Spoločné cvičenie, hoci len pár drepov a zhybov v obývačke na koberci. Spoločné varenie alebo umývanie riadu. Spoločná večerná modlitba. Čokoľvek, čo robíte obaja radi a čo vám dáva zmysel. Pevný vzťah sa buduje na takýchto milých maličkostiach.

Partnerský vzťah4. Pravidelný „check-in“

S partnerom sa v podstate vidíme cez deň málo. Ráno je doma zväčša zhon pred odchodom do škôlok, škôl a do práce, po pracovnej dobe sa všetko točí viac – menej okolo detí a večer ten čas bez detí ide zrazu neskutočne rýchlo. Vytvorte si preto systém pravidelného „check – inu“. Čo to znamená? Dajte si s partnerom za cieľ, že sa jeden o druhého budete zaujímať a pýtať sa na aktuálne pocity, či vás niečo netrápi, aký ste mali deň, čo vás teší a, naopak, trápi v poslednej dobe, a podobne.

5. Smejte sa spolu

Smiech je najlepší liek, aj na boľavé srdce. V partnerstve je smiech veľmi esenciálny a zbližuje. Ak sa viete spoločne na niečom zasmiať, super. Vyhľadávajte činnosti, ktoré vás obidvoch tešia a pri ktorých sa zasmejete a zabavíte. Pokojne do nich zapojte aj deti – ak je to vhodné. Napríklad si spolu všetci doma zatancujte a vybláznite sa. A keď deti večer zaspia, môžete si tanec užiť aj vo dvojici 🙂

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť