Náušnice pre bábätká

Autor: Paula

Plienky, vlhčené obrúsky, body, overal, čiapočka a mnoho ďalšieho. Zoznam do pôrodnice a zoznam všetkých vecí, ktoré potrebujeme pre bábätko, je, zdá sa, nekonečný. Ak čakáte, alebo už doma máte dievčatko, určite ste si na tento zoznam napísali aj náušnice.

Náušnice pre bábätká

Dievčatká sú už odmalička parádnice. Čo môže byť krajšie než voňavé maličké dievčatko, ktoré si mamička s oteckom prinesú domov z pôrodnice s náušničkami na uškách? Hotová princezná. Nie každá mamička sa však rozhodne dať svojej dcérke náušnice už v novorodeneckom veku. Niet sa predsa kam ponáhľať. Najčastejším argumentom je, že rodičia chcú s aplikovaním náušníc počkať, kým bude mať dieťa za sebou prvé očkovanie hexavakcínou. Prípadne čakajú do tretieho mesiaca veku bábätka kvôli tomu, že detský imunitný systém a prirodzená kožná bariéra začínajú práve vtedy dozrievať. Náušnice pre bábätká dnes nájdete v rozmanitých prevedeniach, dizajnoch a z rozličných materiálov. Ako si správne vybrať a kedy je vhodné dať ich dieťatku? Nastreliť alebo prepichnúť?

Náušnice pre bábätká – nastreliť ich, alebo radšej ušká prepichnúť?

Väčšina mamičiek berie prvé detské náušnice so sebou už do pôrodnice. Treba sa informovať, či v danej pôrodnici prepichujú bábätkám ušká, a ak áno a máte záujem, môže vaša dcérka odísť domov už s nasadenými náušnicami. Je však dobré vedieť, že v pôrodniciach sa ušká bábätkám prepichnú, náušnice pre bábätká sa tu nenastreľujú. Mnoho mamičiek sa prepichovania ušiek bojí, preto sa rozhodnú počkať a radšej nechať dievčatkám náušnice nastreliť.

Prepichnutie ušiek

Ušné lalôčiky prepichujú bábätkám pediatri alebo zdravotné sestry. Používa sa pri tom jednorazová injekčná kanyla, uško sa prepichne spredu dozadu. Náušnice pre bábätká je potrebné nechať pred ich aplikovaním minimálne 48 hodín namočené v liehu, aby boli dostatočne vydezinfikované, a teda pre bábätko zdravotne nezávadné. Odporúča sa vybrať náušnice, ktoré je možné nasunúť na uško zozadu. Vďaka tomu ich môže personál pretiahnuť cez uško súčasne s vytiahnutím ihly, ktorou bolo uško prepichnuté.

Nastreľovanie náušníc

Poväčšine sa nastreľovanie robí v kozmetickom salóne alebo priamo v zlatníctve. Mamička vyberie náušnice pre svoju dcérku a tie jej budú nastrelené na ušká. Je to veľmi rýchly zákrok, náušnička je po vydezinfikovaní ušného laloku nastrelená v priebehu sekundy. Treba sa pripraviť na to, že sa bábätko rozplače, ale zväčša ide len o to, že sa zľakne zvuku, ktorý nastreľovacia pištoľ urobí. Nastrelenie je takmer bezbolestné, práve preto je pre malé deti vhodné. Nastrelené náušnice pre bábätká treba nechať v uškách po dobu približne desiatich týždňov, až potom ich môžete vymeniť za iné. Zároveň je dôležité každý deň nastrelené náušničky v ušku otočiť, aby nezarastala dierka.

 

Starostlivosť o prepichnuté ušká – Pozor na hnisanie

O dierky v uškách po ich prepichnutí sa treba dôkladne starať a udržiavať ich v suchu. Stáva sa, že ranky začnú hnisať, alebo sa objaví iná nepríjemná reakcia. Z čerstvej dierky môže vytekať tekutina, ale nie vždy to znamená problém. Ak je tekutina číra, alebo len mierne sfarbená do ružova alebo do žlta, ide pravdepodobne o tkanivový mok a všetko by malo byť v poriadku, pretože je to súčasť hojenia rany. Ak by však vytekajúca tekutina bola hustá, lepkavá a sfarbená  dozelena, je to znamenie, že v ranke je infekcia, uško je zapálené a treba ho liečiť. Náušnicu je v takomto prípade nutné vybrať a navštíviť pediatra, ktorý vám poradí, ako sa o postihnuté uško postarať.

Po nastrelení sa ušká hoja veľmi dobre a spravidla nie je potrebné ich liečiť. Ak by sa však objavil zelenkavý výtok a hnis, je nevyhnutné začať liečbu.

Vyberáte náušnice pre bábätká? Na toto si dajte pozor

Náušnice sú prvým šperkom, s ktorým prichádza dievčatko do styku, vo väčšine prípadov už pár dní po narodení. Dnes je ponuka detských náušníc skutočne veľmi bohatá a rôznorodá. Ako vybrať tie správne náušnice pre bábätká? Z akého materiálu by mali byť? A čo ešte treba brať do úvahy?

náušnice pre bábätkáPrvé náušnice by mali byť zo zlata. Náušnice určené na nastrelenie sa spravidla vyrábajú z chirurgickej ocele. Tiež z kovu potiahnutého 24-karátovým zlatom, alebo paládiom. Zlato ako také je mäkké, kvôli čomu nie je úplne vhodné na praktické využitie. Práve preto sa používa v podobe zliatin, a to so striebrom, s meďou, paládiom, zinkom a s niklom. Odborníci však odporúčajú vyhýbať sa náušniciam s obsahom niklu, pretože môže spôsobovať alergické reakcie.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť