Tipy na jarné výlety s deťmi

Autor: spokojná mama

Jar už netrpezlivo klope na dvere a tak budeme čoraz viac času tráviť vonku. Po dlhých mesiacoch strávených v interiéri je čas vyraziť za novými dobrodružstvami. Príjemné jarné počasie je ako stvorené na prechádzky, či dlhšie výlety. Pohyb na čerstvom vzduchu prospeje nielen deťom, ale aj rodičom a aj na Slovensku je ešte stále čo objavovať. Jarné výlety s deťmi môžu vyzerať aj takto:

 

Jarné výlety za tajomnou históriou

Počas jarného obdobia sa návštevníkom otvárajú brány hradov, zámkov, či kaštieľov. Bola by veľká škoda nejaký nenavštíviť. Priblížte deťom našu históriu a užite si deň za múrmi budov, kde sa doslova zastavil čas. Kaštiele s rozsiahlymi záhradami sú určené predovšetkým rodinám s menšími deťmi, kde si deti počas prehliadky môžu nerušene pospať aj v kočíku, či nosiči. Ruiny hradov však radšej prebádajte so staršími deťmi, keďže mnohé sú plné schodov, či sťažených prechodov. Ich prehliadka je tak časovo, aj fyzicky náročnejšia. Za návštevu určite stojí rozprávkový Bojnický zámok, hrad Beckov, majestátny Oravský, či Spišský hrad. Z kaštieľov odporúčame navštíviť Betliar, kde deti okrem prehliadky interiéru kaštieľa určite zaujme anglický park. Ten ukrýva v svojich zákutiach vodopád, či viaceré vodné plochy.

jarné výletyA čo tak verejnosti voľne prístupné prírodné pamiatky? Skúste napríklad výlet do Jaskyne Čertova pec. Nenáročná trasa je vhodná aj pre malé detičky a určite vás poteší aj blízke detské ihrisko a zverinec s domácimi zvieratkami.

 

Stávka na istotu

Ktoré dieťa by nemilovalo pohľad na zvieratká? Ak neviete, ako stráviť deň, stavte na istotu a vyberte sa do ZOO. Na Slovensku sú štyri zoologické záhrady a to v Bojniciach, Bratislave, Košiciach a Spišskej Novej Vsi. Okrem nich u nás nájdeme aj viacero zoo parkov, či fariem, kde môžu deti zvieratka dokonca pohladkať a nakŕmiť.  Jedným z takýchto miest je obľúbená ZOOKONTAKT  v Liptovskom Mikuláši. Čoraz obľúbenejšie sú aj komentované prehliadky pre návštevníkov, na ktorých sa niečo nové naučia nielen deti, ale aj dospelí. Ak sa chystáte do ZOO, vyhraďte si na jej návštevu dostatočné množstvo času. Pre menšie deti nezabudnite zobrať kočík, alebo odrážadlo. Prechádzky zoologickou záhradou sú pre deti totiž dosť únavné.

jarné výletyObľúbeným komplexným areálom, ktorý ponúka okrem množstva zvieratiek napríklad aj možnosť rybolovu je Ranč pod Babicou. Ak by ste radi navštívili a podporili menšiu, rodinnú farmu, uprostred krásnej prírody, zavítajte do MiniFarmy v obci Lubina, v okrese Nové Mesto nad Váhom.

 

 

Pre dobrodruhov

Túžite s deťmi zažiť nejaké dobrodružstvo? Tak vyskúšajte lanový park, či rôzne outdoorové aktivity, ktoré ponúkajú adrenalín pre menších i väčších. Lanové parky s rôznymi stupňami náročnosti nájdete po celom Slovensku a sú určené deťom, ktoré sa neboja výziev a prekonávania aj tých najťažších prekážok. Skvelý adrenalínový zážitok deťom ponúkne aj ďalšia atrakcia, bobová dráha na Donovaloch, ktorá meria takmer 900 m. Pre odvážnejšie deti sú skvelou voľbou aj lezecké steny, ktoré preveria ich sily. Obľúbenou atrakciou je aj plavba plťou na Váhu pri Strečne, na ktorú sa môžu vybrať aj rodiny s menšími deťmi. Plavba na pltiach v obklopení krásnej prírody je skutočným zážitkom pre všetky vekové kategórie.

 

Jarné výlety, ak počasie nepraje

Počas jarného obdobia je počasie ešte nestále a tak slnko často strieda dážď. Ani počasie vám však nemusí vaše jarné výlety pokaziť. Počas upršaného dňa môžete totiž s deťmi navštíviť múzeum, či galériu. Skvelou voľbou je aj návšteva planetária, či hvezdárne. Veľa kultúrnych inštitúcií sa totiž sústredí aj na detských návštevníkov. Ak ste zo stredného Slovenska určite navštívte Bounce park 17, ktorý je svojou rozlohou aktuálne najväčším športovo – zábavným parkom na Slovensku.

Pri návšteve Vysokých Tatier určite nevynechajte Galériu Dobrá hračka, kde na obrovskej ploche môžu deti objavovať veľa náučných hier a rôznych atrakcií. V Tatrách nájdete aj ďalšiu zaujímavú galériu Tricklandiu, alebo Galeriu Ilusia, ktoré sú plné zaujímavých optických ilúzií. Pre deti je určená aj netradičná digitálna galéria Poliankovo, ktorá spája umenie s virtuálnou realitou, či 3D projekciami.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť