Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach: novinky s primárkou, Zuzanou Bakovou

Autor: spokojná mama

V rozhovore s MUDr. Zuzanou Bakovou, EFOG, primárkou gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v bojnickej nemocnici, sa spoločne pozrieme na niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré so sebou posledné mesiace na oddelení priniesli. Jednou z nich je aj aktuálna možnosť, priamo pomôcť s modernizáciou oddelenia aj s pozície pacienta.

 

Povedzme si pravdu, v slovenských nemocniciach je stále čo vylepšovať a väčšina našich nemocníc by potrebovala rozsiahlu rekonštrukciu a modernizáciu. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach, nie je výnimkou. Úplnou novinkou, je možnosť poukázať pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach 2% zo svojich daní a priamo tak prispieť k väčšiemu komfortu pacientiek. Na čo budú takto získané peňažné prostriedky použité?

V nedávnej minulosti došlo na našom oddelení k organizačným a štrukturálnym zmenám, s čím priamo súvisí aj potreba jeho rekonštrukcie a zveľadenia. Máme pred sebou ešte veľa práce, ale každá jedna novinka, každé vynovenie a zlepšenie, nielen kvality poskytovanej starostlivosti, ale aj prostredia – pre pacientky i zamestnancov, nám robí obrovskú radosť a ženie nás vpred. Finančné prostriedky v prvom rade využijeme na zveľadenie prostredia, kam naše pacientky prichádzajú. Nevyhnutne potrebujeme zrekonštruovať sociálne zariadenia na gynekologickom oddelení i na šestonedelí, rekonštrukciu ambulancií, pacientskych izieb, avšak v pláne je toho omnoho viac.

gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach

Izba pre pacientky na oddelení šestonedelia

 

gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach

Izba pre pacientky na gynekologickom oddelení

Za väčšinu zamestnancov podáva daňové priznanie ich zamestnávateľ. V tomto prípade stačí, aby podali na daňový úrad vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby. (K vyplnenému tlačivu doložia potom aj potvrdenie od zamestnávateľa o zaplatení dane z príjmov zo zamestnania) Radi by sme posmelili ľudí, ktorí ešte nikdy svoje 2% nedarovali, a tieto úkony sa im môžu zdať zložité, či časovo náročné.

Jedná sa jedno tlačivo, ktoré sme pripravili na stiahnutie už s predpísanými údajmi o nás, ako prijímateľovi, aby sme darovanie 2% z daní ešte viac uľahčili. Sme vďační za všetky prostriedky, ktorými sa prispeje na obnovu Gynekologicko- pôrodníckeho oddelenia.

Tlačivo si môžete stiahnuť tu: GYNPOR BOJNICE . Ak má niekto k dispozícií klasické tlačivo (bez predpísaných údajov), pripájam údaje: Názov nášho Občianskeho združenia je GYNPOR BOJNICE, IČO: 54357063.

 

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach, má aj ďalšiu, veľmi čerstvú novinku. Je ňou nová, veľmi moderná, pôrodná posteľ. Má nejaké výhody, alebo zaujímavé funkcie, ktoré pacientky (prípadne aj personál) ocenia?

Áno, máme novú pôrodnú posteľ, ktorá je, dovolím si tvrdiť, najmodernejšia na trhu. Získala cenu Red Dot Award v roku 2017. Hoci sme na ňu čakali skoro rok, verím, že bude s ňou spokojný nie len personál, ale hlavne rodiace mamičky. Výnimočná je hlavne v tom, že si mamička môže vybrať prakticky z 11 možných polôh, je ľahko ovládateľná a pohodlná. Chceme docieliť, aby sa cítili mamičky pri pôrode nie len bezpečne, ale aj komfortne, pri bondingovaní novorodenca po pôrode.

 

Krátko po nástupe na miesto primárky, ste priniesli veľmi zaujímavú zmenu. Na oddelení šestonedelia je mamičkám k dispozícii certifikovaná, laktačná poradkyňa OZ Mamila. Nie je to síce úplne čerstvá novinka, ale medzi mamičkami aj po mesiacoch stále diskutovaná téma. Čo vás k tomuto rozhodnutiu viedlo a s akými ohlasmi ste sa doteraz stretli?

Téma dojčenia je stále horúcou témou, nie len medzi mamičkami, ale aj v odbornej spoločnosti. Z pohľadu profesionála samozrejme podporujeme dojčenie všetkými možnými prostriedkami, preto som neváhala osloviť k spolupráci aj našu súčasnú laktačnú poradkyňu, ktorá už predtým bola medzi mamičkami známa a ja som s ňou tiež veľmi rada spolupracovala. Nakoniec, hovoria za ňu jej výsledky a množstvo spokojných mamičiek.

Viem, že nie každá mamička chce dojčiť, s tým sme sa spoločne museli vyrovnať. Maminy dostávajú po pôrode kvantá informácií, niektoré môžu byť aj zmätočné, preto je dôležité, aby si každá jedna našla so svojim dieťatkom vlastnú cestu a systém. Vždy ma poteší a zahreje pri srdci, keď aj s odstupom času mamičky ďakujú za možnosť konzultácie s laktačnou poradkyňou, či už v nemocnici, alebo potom aj v domácom prostredí. Hoci spočiatku nemajú dosť energie a síl, ale pevnou vôľou a odhodlaním vykonať maximum pre svoje bábätko častokrát dojčia aj dlhé mesiace. Preto aj touto cestou ďakujem našej Paťke za jej trpezlivosť a výnimočný prínos pre naše oddelenie.

 

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach vediete z pozície primárky približne rok a pol. Pomyselnú štafetu tohto postu ste prebrali od predchádzajúceho primára po takmer 16 rokoch jeho úradovania. Medzi mamičkami sa vraví, že ste priniesli so sebou na oddelenie „nový vietor“ a logicky ste zaviedli aj množstvo zmien a inovácií. Môžete nám nejaké z nich priblížiť, prípadne prezradiť, čo chystáte do budúcna?

Myslím, že každá zmena vo vedení prinesie aj určité zmeny, nie len v kolektíve, ale aj v systéme práce. Žijeme v 21.storočí a medicína ide dopredu míľovými krokmi. A hoci podmienky na Slovensku sú iné, ako v západných krajinách Európy, neustálym vzdelávaním a implementáciou nových postupov a operačných techník do liečby našich žien, si dovolím tvrdiť, že sme absolútne konkurencie schopní aj tam. Sme mladý kolektív lekárov, čo už samé o sebe je výnimočné. Ženy-klientky-pacientky si museli zvyknúť, že došlo ku generačnej výmene a myslím, že sú spokojné.

gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Bojniciach

Kolektív gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Bojniciach

Niektoré staršie dámy môžu cítiť ostych pri mladších kolegoch, ale musím povedať, že ich profesionalitou a odbornosťou sa tento ostych prekonáva. Som veľmi hrdá na svojich spolupracovníkov, či už lekárky a lekárov, pôrodné asistentky, sestry, sanitárky, pomocný zdravotný personál. Každý svojou prácou a nasadením prispieva k skvalitneniu chodu nášho oddelenia, a tým aj k spokojnosti našich pacientiek. A čo chystáme do budúcna? Tak verím, že sa nám spoločne podarí vytvoriť pre ženy Hornej Nitry na našom oddelení prostredie, kde sa budú cítiť príjemne, aj napriek tomu, že absolvujú náročnú liečbu či operačný výkon.

1 komentár

Martina Gromová 5. marca 2022 - 7:36

Najlepšia pani primárka! A tá zmena, či „nový vietor“ veľmi citeľný. Viackrát som bola na tomto oddelení hospitalizovaná a teda aj čo počúvam od ostatných, tak každý si pochvaľuje. Za mňa výborná výmena personálu pod vedením odborníka.

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť