Mikuláš 2023 – Kto bol svätý Mikuláš a kedy bude v našom meste?

Autor: Paula

Tak ako každý rok, aj tentoraz sa bude začiatok decembra niesť v duchu príprav mikulášskych balíčkov, učenia sa riekaniek a pesničiek, za ktoré deti dostanú sladkú odmenu. Viete však, kto to vlastne bol ten Mikuláš a prečo si ho pripomíname práve balíčkami plnými prekvapení?

 

Mikuláš

Sviatok svätého Mikuláša poznajú ľudia po celom svete. Najväčšiu úctu tomuto mužovi vzdávajú na východe, a to predovšetkým v Rusku. Hoci o živote tohto svätca veľa nevieme, predsa ho všetci poznáme a každoročne si ho pripomíname. Je známy ako Mikuláš z Myry, Mikuláš z Bari, Mikuláš Divotvorca. Kto to ale vlastne bol?

Mikuláš sa narodil okolo roku 280 v meste Patara v Malej Ázii. Stal sa biskupom v meste Myra, kde pôsobil a kde 6. decembra niekedy medzi rokmi 345 – 351 aj zomrel. Pre svoju horlivosť bol počas obdobia prenasledovania kresťanov uväznený. Vďaka Milánskemu ediktu ho prepustili na slobodu, a tak mohol pokračovať vo svojej práci. Bol známy svojou zbožnosťou, štedrosťou a zázrakmi. Rodičia mu zomreli, keď bol ešte mladým chlapcom. Zanechali však po sebe veľký majetok, takže Mikuláš sa o svoje živobytie nemusel obávať. On sa však rozhodol, že to všetko daruje chudobným ľuďom. A práve na základe tohto jeho rozhodnutia vznikol príbeh, ktorý dal základy mikulášskej tradícii, akú ju poznáme dodnes.

Legenda o svätom Mikulášovi

Rozmýšľate, ako deťom vysvetliť, prečo chodí Mikuláš a rozdáva sladké balíčky? Povedzte im pravdu – bol to biskup a štedrý človek. O svätom Mikulášovi sa rozpráva viacero príbehov. Môžete sa inšpirovať.

Príbeh o troch dcérach

Najznámejší je príbeh o otcovi a troch dcérach. Jeden muž z Patary mal tri dcéry. Prišiel však o všetky svoje peniaze a keďže pre svoje dcéry nemal veno, nemohol ich vydať. Rozhodol sa preto pre zúfalý krok – chcel z nich urobiť neviestky (toto deťom hovoriť nemusíte 🙂 ). Keď sa to dozvedel Mikuláš, v žiadnom prípade s tým nesúhlasil. Zobral mešec, naplnil ho zlatom a v noci prišiel k mužovmu domu. Mešec, ktorý mal byť venom pre najstaršiu dcéru, mu dal do okna pod rúškom tmy, aby ho nik nevidel, a odišiel. Takto sa to zopakovalo aj druhý raz a aj do tretice. Otec troch dcér ho však pri poslednej návšteve zbadal. Bol mu za jeho štedrosť veľmi vďačný. Dcéry sa teda mohli napokon šťastne vydať.

Príbeh o lodiach a pšenici

V období, keď Lýkiu sužoval veľký hladomor, prišli do prístavu lode z Alexandrie, ktoré prevážali pšenicu. Lodníkom sa zjavil svätý Mikuláš a poprosil ich, aby časť pšenice venovali chudobným hladujúcim ľuďom. Lodníci najprv nechceli, pretože sa báli. Za pšenicu mali totiž zodpovednosť a všetko bolo presne odmerané. Napokon sa však rozhodli, že sa podelia. Keď sa doplavili do Konštantínopolu, na svoje veľké prekvapenie zistili, že im nič nechýba, celý náklad bol kompletný, hoci z neho predtým veľkú časť odobrali.

Príbeh záchrany pred smrťou

Podplatený prefekt vyniesol rozsudok smrti nad tromi nevinnými. Keď už boli na popravisku a kat už zdvíhal meč, v poslednej chvíli sa mu zjavil Mikuláš a presvedčil ho, aby odsúdených prepustil. Známy je tiež príbeh o nespravodlivo odsúdených rímskych vojvodcoch. Mikuláš sa zjavil naraz vo sne cisára aj prefekta a presvedčil ich, aby väzňov prepustili.

Sviatok svätého Mikuláša – Nezabudnite si vyčistiť čižmičky

Mikuláša si ľudia pripomínajú všade vo svete. V Amerike je to Santa Claus, vo Francúzsku Saint Nicolas, V Holandsku Sinterklaas, v Turecku Noel Baba, na východe Dedo Mráz. Mikuláša znázorňujeme rôzne, ale keďže išlo o biskupa, nemýľme si červenú čiapku s bielym brmbolcom, ktorú nosí Santa Claus, a pravú biskupskú mitru svätého Mikuláša. Hoci zvyky sú v rozličných krajinách rôzne, ich spoločným cieľom je vyčariť deťom úsmev na tvárach a potešiť ich sladkou drobnosťou.

U nás na Slovensku si predvečer sviatku svätého Mikuláša s deťmi zvykneme čistiť topánky, ktoré dávame na okno. Počas čarovnej tajuplnej noci nás navštívi Mikuláš a ráno si deti nájdu v čižmičke balíček plný sladkostí a ovocia. Každoročne sa deti tešia na tento sviatok. Veď Mikuláš neobchádza ani škôlky a školy, a dokonca ho môžeme stretnúť aj v meste, kde mu robia spoločnosť anjel a čert.

Mikuláš

Kedy bude Mikuláš v našom meste?

Takmer v každom meste je na programe aj stretnutie s Mikulášom a jeho pomocníkmi. Námestia sa už v novembri odejú do vianočnej atmosféry, takže je na začiatku decembra všetko pripravené na to, aby mohol Mikuláš zavítať medzi ľudí. Pripravili sme pre vás prehľad dátumov, kedy bude Mikuláš robiť radosť vo vybraných mestách na Slovensku.

Mikuláš v Bratislave

Mikuláš navštívi všetky časti Bratislavy. V nedeľu 3.12. od 1600 bude na Námestí Republiky v Petržalke, v utorok 5.12. bude v Novom Meste na Kuchajde od 1600, na Františkánskom námestí začne od 17tej mikulášsky lampiónový sprievod (LED lampióny – ak nebudete mať svoj vlastný, dostanete na mieste). V stredu 6.12. o 17tej zavíta Mikuláš pred DK Ružinov, v tento deň bude aj v Devínskej Novej Vsi, vo Vrakuni, v Rusovciach, v Dúbravke, v Ivanke pri Dunaji. Vo štvrtok 7.decembra poteší Mikuláš deti v Podunajských Biskupiciach. V nedeľu 10.12. je na programe mikulášske popoludnie na Kramároch.

Mikuláš v Trnave

Mikuláš v Trnave patrí už dlhé roky k najveľkolepejším na Slovensku. Niet sa čo čudovať, keďže príde na Námestie sv. MikulášaJ

Mikuláš v Nitre

Do Nitry príde Mikuláš v nedeľu 3. decembra.

Mikuláš v Trenčíne

Do Trenčína príde Mikuláš v utorok 5.decembra o 17tej a rozsvieti vianočný stromček na Mierovom námestí. Na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach bude Mikuláš 6.decembra so začiatkom o 16:30 hod.

Mikuláš v Žiline

V utorok 5.12. bude Mikuláš robiť radosť v Žiline. O 17tej rozsvieti stromček na Mariánskom námestí. V tento deň absolvuje dve trasy po žilinských sídliskách.

 

 

Mikuláš v Martine

Do Martina na Divadelné námestie príde Mikuláš v stredu 6.12. o 15:30 hod.

Mikuláš v Banskej Bystrici

Návšteva svätého Mikuláša v Banskej Bystrici je na programe 6. 12. so začiatkom o 17tej. Príde na koči a rozsvieti vianočný stromček.

Mikuláš v Poprade

Mesto Poprad privíta Mikuláša tento rok už v sobotu 2.decembra. Svoju púť mestom začne o 11:00 hod na Námestí sv. Egídia.

Mikuláš v Košiciach

Mikulášska atmosféra odštartuje inscenáciou. Národné divadlo Košice pripravilo multižánrové divadelné predstavenie pre deti a rodičov Príbeh sv. Mikuláša. Premiéra bude v sobotu 2. decembra o 10:00 hod. Všetky termíny predstavení nájdete TU. V stredu 6.12. Mikuláš rozsvieti vianočný stromček o 17tej pred Úradom KSK.

Mikuláš v Prešove

V stredu 6.decembra o 16tej poteší deti na Hlavnej ulici v Prešove program Tárajko a Popletajka – Mikulášske putovanie z Rozprávky do Rozprávky. Následne o 17:30 príde Mikuláš s anjelom a čertom, rozpovie príbeh o tom, odkiaľ vlastne prichádza. A ani tu nezabudne rozsvietiť stromček.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť