Krúžky pre deti. Na toto si dajte pozor pri výbere voľnočasových aktivít

Autor: Paula

Škola je už v plnom prúde, a tak sa rodičia zamýšľajú aj nad tým, ako vyplniť dieťaťu voľný čas po vyučovaní. Ako správne vybrať krúžky pre deti? Poradíme vám.

Krúžky pre deti

Vypĺňajú voľný čas, vzdelávajú, zabávajú. Krúžky sú rozšíreným spôsobom, ako dieťa po škole „zamestnať“, aby sa nenudilo. Môže sa zdať, že vybrať aktivitu, ktorej sa dieťa bude sústredene venovať vo svojom voľnom čase, je jednoduché. Nemusí to však platiť vždy. Nie každé dieťa baví napríklad kreslenie alebo tanec, rovnako nie každé dieťa má hudobný sluch a cit pre rytmus. Rodičia by nemali krúžky vyberať iba podľa toho, čo sa páči im a kde by radi svoje dieťa videli. V prvom rade je potrebné upriamiť sa na dieťa a na to, čo ho baví, čo ho zaujíma a v neposlednom rade – v čom vyniká.

Ako vybrať správny krúžok pre dieťa

Krúžky pre deti sú rôzne. Môžu sa týkať pohybu, umenia, hudby, kreatívnej činnosti, vzdelávania alebo športu. Deti už odmalička k niečomu inklinujú viac a k niečomu menej. Rodičia trávia s deťmi najviac času, preto sú to práve oni, kto by si mal všímať, aké aktivity dieťa zaujímajú a ktoré, naopak, odmieta.

Väčšina detí už v bábätkovskom veku nejako prejaví svoj záujem o určitú činnosť. Napríklad o hudbu. Alebo dieťa rýchlo napreduje v pohybovom vývine a pohyb je preň zábava. Iné dieťatko obľubuje knižky a dokáže pri nich presedieť hodiny. Toto všetko vypovedá o povahe detí, z ktorej sa odrážame pri výbere krúžkov.

Na čo si dať pri výbere pozor? Predovšetkým na to, aby sme dieťaťu nevyberali krúžok podľa seba. Rodičia často vyberajú aktivity pre deti podľa toho, čomu sa venovali oni, keď boli malí, alebo čomu sa vždy chceli venovať. Nie je to však správne. Dieťa predsa nemuselo zdediť po rodičoch všetky predpoklady pre tú ktorú záujmovú činnosť. Rodičia napríklad mohli obaja hrať na hudobný nástroj, ale ich dieťa hudobný sluch nemá a radšej si kreslí alebo modeluje z plastelíny.

Kedy dať dieťa na krúžok?

Toto je asi základná otázka, ktorá prichádza s výberom krúžkov. Kedy je správny čas prihlásiť dieťa na krúžok? Nie je na to ešte malé? Výber krúžku treba prispôsobiť jednak veku dieťaťa, ale tiež jeho vyzretosti. Detičky dozrievajú rozličným tempom, niektoré napredujú rýchlo, iným to trvá trošičku dlhšie. Ak je napríklad dieťa veľmi živej povahy a neobsedí, nebudeme ho prihlasovať na hodiny klavíra, ani ak už má na to svoj vek. A keď dieťa ešte nevie poriadne chodiť, nedáme ho predsa na hokej. Kedy je teda vhodná chvíľa na to, aby sme sa rozhodli pre nejaké krúžky pre deti?

S krúžkami je vhodné začať vo veku od 3 rokov, čo je vek, kedy dieťa nastupuje do škôlky. V prostredí škôlky je viac socializované, pod vedením pani učiteľky sa venuje rôznym činnostiam spolu s inými deťmi, učí sa spolupracovať s ostatnými. Rôzne voľnočasové aktivity sú však vhodné aj pre bábätká.

krúžky pre deti

Krúžky pre najmenších

Už bábätká môžeme prihlásiť na krúžok, veľmi populárnym je v dnešnej dobe baby plávanie – plávanie bábätiek. Spravidla je vhodné s plávaním začať vo veku päť mesiacov, nie skôr.

Ďalším populárnym krúžkom pre najmenších je baby balance. Je to cvičenie pre bábätká a deti, ktoré napomáha správnemu vývinu. Táto aktivita je určená pre deti od narodenia do 3 rokov.

Obľúbeným krúžkom sú montessori aktivity, ktoré sa konajú takmer v každom meste. Mamičky sa spolu s deťmi hrajú a v duchu montessori princípu sa venujú rozličným aktivitám spolu s deťmi.

V neposlednom rade môžeme medzi krúžky pre deti zaradiť tiež pravidelné stretávania mamičiek, ktoré sú na materskej dovolenke s deťmi a stretávajú sa v dohodnutom priestore raz – dvakrát do týždňa. Hoci nejde o krúžok v pravom slova zmysle, predsa len je to voľnočasová aktivita, kde sa detičky pohrajú a mamičky porozprávajú. Vymyslí sa nejaký program a zábavná aktivita, do ktorej sa zapoja všetci.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť