Ako deti motivovať k čítaniu

Tipy na knihy, ktoré zaujmú aj absolútnych "nečitateľov"

Autor: spokojná mama

Veľa rodičov dnes bojuje s tým, že deti nechcú čítať. Prevláda digitálna doba, kedy trávia veľa času či už pred televízorom, počítačom, tabletom alebo mobilom. To, ako deti ale v konečnom dôsledku trávia svoj voľný čas, záleží v nemalej miere na nás, rodičoch. Ak máte doma aj vy dieťa, ktoré čítanie neláka, aj keď už vie samo čítať,  pozrite sa spolu s nami na pár tipov ako deti motivovať k čítaniu.

 

Ako deti motivovať k čítaniu?

Deti dnešnej doby inklinujú k obrazovkám. Je to prirodzený vývoj doby a nemôžme sa za to na deti hnevať. Dôležité je, premyslieť si, ako deti motivovať k čítaniu a nie nútiť ich, aby čítali. Je úplne jedno koľko argumentov použijete. Pamätáte si ešte, ako veľmi ste ako deti neznášali, ak ste niečo dostali rozkazom?

 

1. Čítajte odmalička

Asi netreba hovoriť, že najlepšie ako začať, je čítať s deťmi od malička. Neskôr, keď už sa naučí čítať samé, môžete prejsť na spoločné čítanie – časť textu prečíta dieťa a časť vy. Vždy ho pri čítaní povzbudzujte a chváľte. Nevadí, že číta pomalšie alebo s chybami, neurýchľujte to ani ho hneď neopravujte, skôr ho požiadajte nech to prečíta ešte raz a uvedomí si samo, kde spravilo chybu.

 

2. Netlačte na dieťa

Dávajte dieťaťu prečítať napr. recept, keď idete variť, či piecť. Ak máte doma dieťa, ktoré čítanie nebaví, je dôležité naň netlačiť a neomieľať mu dookola, aké je pre neho čítanie prospešné. Ak máte doma školáka a menšie dieťatko, môžete ho poprosiť, aby svojmu mladšiemu súrodencovi čítal z rozprávkovej knihy. Je veľa kníh, ktoré boli aj sfilmované a vtedy sa môžete dohodnúť, že si najprv spolu prečítate knihu a až potom pozriete daný film alebo rozprávku. Spolu môžete potom porovnať, čo je tam iné alebo sa rozprávať o tom, ako ste si to predstavovali pri čítaní vy a ako to bolo stvárnené vo filme.

ako deti motivovať k čítaniu

3. Nechajte výber knihy na dieťa

Zbytočne budete dieťaťu vysvetľovať výhody čítania – že rozvíja slovnú zásobu, kreativitu, že deti, ktoré veľa čítajú, majú menšie problémy s učením, ak má čítať knihu, ktorá ho nezaujíma. V dieťati potrebujete vyvolať záujem, preto výber knihy vždy nechajte na dieťati. Ak ho má čítanie baviť, musí si vybrať samo podľa vlastných záujmov. Na začiatok sú ideálne humorné knihy alebo napr. komiksy.

 

Reálna skúsenosť – čo zabralo u nás?

Synovi čítam knihy odmalička. To, čo sa mi ale osvedčilo v školskom veku, bolo spoločné čítanie. S triednou pani učiteľkou deti chodia pravidelne do knižnice, čiže syn prišiel domov vždy s nejakou knihou. Zo začiatku som mu čítala ja, ale akonáhle sa naučil lepšie čítať, prešli sme na spoločné čítanie. Pár strán prečítal on,  keď nevládal, pokračovala som ja.

Vždy som ho nechala vybrať si knihu podľa neho (aj keď  verte mi, ja by som vybrala asi niečo úplne iné). Musím priznať, že ma svojím výberom vedel niekedy poriadne prekvapiť. Nikdy by mi nenapadlo, že pred spaním budem čítať  encyklopédiu, Guinessovu knihu rekordov alebo Mýty a legendy.

“Ak neradi čítate, tak ste len nenašli tú správnu knihu.” J.K. Rowling

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť