Sprevádzajúca osoba pri pôrode – novinka, alebo bežná realita?

Autor: spokojná mama

Posledné dni sa na nás z každej strany valia informácie o prevratnej novinke. Ženy budú mať od roku 2024 zákonom garantované právo na sprevádzajúcu osobu počas pôrodu. Mnoho žien sa čuduje, že zákon prechádza len teraz a ani netušili, že doteraz sprevádzajúca osoba pri pôrode nebola realitou pre všetky ženy.

 

Sprevádzajúca osoba pri pôrode – je to naozaj novinka?

V parlamente bol 27.9. 2022 schválený návrh zákona, ktorý umožňuje každej žene využiť právo na prítomnosť plnoletej osoby, ktorú si sama určí, pri svojom pôrode.  Predkladatelia zákona spresnili, že táto osoba nemôže byť osoba, ktorá je vo väzbe, alebo vo výkone trestu odňatia, aj keď veríme, že táto informácie by vám bola jasná, aj bez vyjadrenia vlády. Zákon nadobudne oficiálne platnosť až od 1.6.2024. Drvivá väčšina žien však v uplynulých rokoch už rodila s prítomnosťou sprevádzajúcej osoby. Ako to teda fungovalo doteraz?
sprevádzajúca osoba pri pôrodeŠtandardne bola sprevádzajúca osoba pri pôrode realitou u väčšiny poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Chýbala k tomu však akákoľvek právna úprava, ktorá by toto právo zabezpečovala. Dá sa teda povedať, že rozhodnutie bolo na nemocnici a toto právo vám mohli zamietnuť. Aj po schválení zákona však bude platiť, že prítomnosť tejto osoby môže byť ošetrujúcim lekárom v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas obmedzená, ak by bola nezlučiteľná s povahou poskytovaného zdravotného výkonu.

Snáď každá žena uzná, že jej dá sprevádzajúca osoba pri pôrode pocit bezpečia a morálnej podpory. Mali ste pri svojom pôrode právo na sprevádzajúcu osobu? Využili ste ho? Podeľte sa s vašou skúsenosťou v komentári.

Prečítajte si ďalšie články súvisiace s pôrodom:

Na pôrod sa nečaká, na pôrod sa pripravuje

Čo mi o pôrode nikto nepovedal

Zoznam do pôrodnice

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť