Kam s deťmi v Košiciach

Autor: Paula

Plánujete letné výlety a chcete navštíviť aj východné Slovensko? V tom prípade nemôžete vynechať mesto Košice. Toto druhé najväčšie mesto Slovenska veru má čo ponúknuť. História, umenie, zábava, voda či zvieratká. Kam s deťmi v Košiciach a okolí? Máme pre vás tipy na atrakcie, ktoré si netreba nechať ujsť.

 

Kam s deťmi v Košiciach a okolí

Košice sú najväčším mestom východného Slovenska a po Bratislave druhým najväčším mestom našej krajiny. Ak sa tu rozhodnete zavítať, určite neobanujete. Atrakcií a zaujímavých miest tu nájdete neúrekom. Kam s deťmi v Košiciach? Za zábavou, za kultúrou, na prechádzku, za športom, históriou alebo si popozerať zvieratká, môžete si vybrať.

 

DinoPark Košice

Nadšencov histórie a dávnych dôb určite poteší, keď v Košiciach na prechádzke stretnú dinosaury. Takmer ako živé na vás čakajú v DinoParku. Uvidíte tu desiatky statických a pohyblivých modelov dinosaurov v životnej veľkosti, ktoré sú zasadené do krásneho prírodného prostredia.  Park je súčasťou zoologickej záhrady, takže si na jednom mieste prezriete živé zvieratká a tiež tieto zaujímavé vyhynuté tvory. Okrem toho sa tu nachádza množstvo atrakcií najmä pre deti, ale aj pre dospelých. Nazriete do 3D kina, decká sa môžu zahrať, ale aj niečo naučiť na paleontologickom ihrisku, vyskúšať si rôzne detské aktivity, ako napríklad pohľad na svet očami práve vyliahnutého dinosaura z jeho škrupiny, alebo nájsť ukrytú kostru pravekého tvora. Keď na vás príde hlad, občerstvíte sa v DinoGrile. Počas letnej sezóny od 1.4 do 30.9. je park otvorený v čase 9 – 19:00 hod. Informácie o vstupnom nájdete na stránke DinoParku Košice.

Kam s deťmi v Košiciach

foto: dinopark.sk

 

Košický hrad a Vyhliadková veža Hradová

Na zalesnenom vrchu Hradová vo výške 466 metrov nad morom sa nachádza hrad, ktorého história je opradená tajomstvami. Nie je dostavaný, a tak sa dodnes nevie, či vlastne hradom bol, alebo či išlo iba o neúspešný pokus o výstavbu hradu. Z písomných prameňov sa dozvedáme, že hrad pochádza z 13. storočia. Archeologický výskum zase ukázal, že Košický hrad so svojou rozlohou 6,5 hektára a s mohutnými hradbami a vežami vysokými až 3,8 metra patrí k najväčším a najrozsiahlejším na Slovensku.

foto: kosickyhrad.sk

K hradu sa dostanete za približne 20 minút z parkoviska štátnej cesty Košice – Kavečany. Na vrchu Hradová nájdete cestičku, ktorá končí vyhliadkovou plošinou. Z nej sa vám naskytne jeden z najkrajších výhľadov na mesto a spodok hradu. Vyhliadková veža je vysoká 21 metrov. Na všetkých jej štyroch stranách sú k dispozícii reliéfne mapy. V areáli sa nachádza tiež detské ihrisko a ohnisko, na ktorom si môžete opekať.

foto: keturist.sk


Dóm svätej Alžbety

Kam s deťmi v Košiciach? Navštíviť toto mesto a vynechať najväčšiu katedrálu, to akoby ste ani v Košiciach neboli. Dóm svätej Alžbety, ktorý sa nazýva tiež Košický dóm, sa nachádza v časti Staré mesto. Nesie sa v štýle vrcholnej gotiky a pochádza z 13. storočia. Vo vnútri chrámu sa nachádzajú aj mnohé pamiatky z rôznych období. Hlavný oltár bol postavený v rokoch 1474 až 1477. Určite vás upúta súbor 48 gotických tabuľových malieb, najväčší svojho druhu v Európe, ktorý je súčasťou oltára. Za poplatok môžete navštíviť aj Severnú – Žigmundovu vežu, v ktorej sa nachádza expozícia zvonového a hodinového zariadenia. Veža je vysoká až 60 metrov a má 165 schodov.

foto: keturist.sk

 

Ranč pod Ostrou skalou

Pravé atmosféru divokého západu môžete zažiť na Ranči pod Ostrou skalou v srdci Slovenského raja. Na ranči nájdete množstvo hospodárskych zvierat, ale hlavne kone a hovädzí dobytok. Ranč ponúka ubytovacie aj gastro služby. Je postavený v americkom motelovom country štýle s typickým jednoduchým dreveným zariadením. Zameriava sa na prípravu čerstvých a domácich jedál z kvalitných surovín. Môžete si tu zajazdiť na koni, alebo si požičať e-bike a spoznať okolie nádhernej prírody zo sedla bicykla. Pre deti je pripravené ihrisko, samozrejme tiež v štýle divokého západu.

foto: ranc-ladova.sk

 

Údolie Manitou

Ďalšie miesto, kde to dýcha kovbojmi, ale predovšetkým indiánmi sa nachádza iba necelých 6 kilometrov od Košíc v rekreačnej oblasti Alpinka. Určite by ste mali toto miesto zaradiť do svojho zoznamu Kam s deťmi v Košiciach a okolí. V areáli sa ocitnete v srdci indiánskej dediny a budete sa tu cítiť ako súčasť indiánskeho kmeňa so všetkým, čo k tomu patrí. V Údolí Manitou máte priestor na aktívne strávený voľný čas v prírode s autentickými prvkami indiánskej kultúry. Nájdete tu tvorivé dielne, divadelné predstavenia, ktorých sa môžete stať súčasťou, strelnicu, fotostenu, môžete si zahrať indiánske hry, požičať si kostým, pre deti je pripravené tiež maľovanie na tvár či streľba z luku. Môžete využiť aj možnosť opekania. Do tejto lokality sa dostanete autom, autobusom, na bicykli po cyklotrase, alebo zaujímavou Košickou detskou historickou železničkou.


Ochtinská aragonitová jaskyňa

Na svete je veľmi málo sprístupnených jaskýň tohto typu, preto môžeme byť právom hrdí na to, že u nás na Slovensku takúto vzácnosť máme. Ak teda hľadáte tipy, kam s deťmi v Košiciach a okolí, určite si naplánujte aj prehliadku Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Vchod s dĺžkou 144 metrov prekonáva výškový rozdiel 19 metrov. Zídete dole po 104 schodoch. Počas 30 minút trvania prehliadky si prezriete unikátnu jaskynnú výzdobu – strop je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu. Nezabudnite si so sebou vziať teplé oblečenie, pretože v jaskyni je teplota vzduchu približne 7,5 ºC.

foto: slovensky-kras.eu/info/jaskyne-a-priepasti/ochtinska-aragonitova-jaskyna/

 

Mestský park Košice s detských ihriskom

Mestský park je najväčším parkom v Košiciach. Je to ideálne miesto na oddych, ale aj zábavu. Môžete sa tu poprechádzať v tieni stromov, posedieť si pri fontáne, alebo si ľahnúť do trávy. V parku sú chodníky, po ktorých môžete prechádzať aj s kočíkom. Deti si tu môžu zajazdiť aj na bicykloch alebo kolobežkách. Okrem toho sa tu nachádza drevené detské ihrisko, jazierko s kačkami, nízky živý plot podobajúci sa na bludisko, workoutové ihrisko, altánok, či mostíky.

foto: keturist.sk

 

 

 

Najväčšia botanická záhrada na Slovensku

V košickej mestskej časti Barca nájdete krásny Barčiansky park. Jeho rozloha je až 7 hektárov. Sú tu priestranné trávnaté plochy ako stvorené na piknik, a tiež veľa stromov, v ktorých tieni si môžete spočinúť počas letnej horúčavy. Je tu množstvo chodníkov, takže deťom pokojne vezmite so sebou odrážadlá, korčule či bicykle. Okrem toho sa deti môžu vyblázniť aj na detskom ihrisku.

kam s deťmi v košiciach

foto: keturist.sk

 

Bábkové divadlo Košice

Čo takto obohatiť svoj program na výlete v Košiciach aj divadelným predstavením? Môžete sa vybrať do Bábkového divadla, ktoré sa nachádza na rohu Alžbetinej a Vrátnej ulice. Divadlo pripravuje predstavenia pre deti, aj pre dospelých. Niektoré predstavenia sú interaktívne, takže sa na nich môžu podieľať aj samotné deti. Aktuálny program nájdete na stránke bábkového divadla.

 

 


Titulná fotografia: foto-julius.at

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť