Kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí

Autor: Paula

Boli ste už v Banskej Štiavnici? Toto stredoslovenské banícke mesto je lákadlom pre turistov, ktorým veru má čo ukázať. Je to skvelá destinácia aj pre rodiny s deťmi. Ak teda plánujete rodinný výlet a hľadáte tipy, kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí, ste na správnej adrese.

 

Banská Štiavnica – Na svoje si prídu malí i veľkí

Banská Štiavnica je jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest na Slovensku. Od roku 1993 je zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. História tohto mesta sa už od jeho vzniku úzko spája s baníctvom. Svedčí o tom jej erb – na modrom štíte sa nachádza strieborné opevnenie a zlaté banské nástroje.

Okolie Banskej Štiavnice je dnes vyhľadávanou destináciou najmä počas letných mesiacov. Nachádza sa tu totiž jedinečný banský vodohospodársky systém, ktorý tvorí 60 vodných nádrží – tajchov. Tieto jazerá spolu s malebnou hornatou prírodou Štiavnických vrchov tvoria prekrásny prírodný úkaz, kde si oddýchne celá rodina.

 

Kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí

Naplánovať si dovolenku s deťmi v tejto časti Slovenska môžete aj pomocou našich tipov na výlety. Vybrali sme pre vás najnavštevovanejšie atrakcie.

Turistický vláčik

Banskoštiavnická Anča, ako sa turistický vláčik volá, vás prevezie historickým centrom mesta a ukáže vám všetky dôležité pamiatky a pozoruhodnosti, ktoré stoja za to, aby ste si ich s deťmi pozreli. Lístok platí celý deň. Môžete teda na ktorejkoľvek zastávke vystúpiť, navštíviť napríklad múzeum, skočiť  s deťmi na obed, alebo sa prejsť po meste, a potom znova nasadnúť a odviezť sa. Vláčik začína a končí na Námestí svätej Trojice.

Kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí

Detské tvorivé dielničky v Kammerhofe

Banská Štiavnica je mestom, ktoré je plné podujatí, atrakcií, kultúry, histórie, ale aj remesiel. A práve tie tradičné remeslá ožívajú na tvorivých dielňach. Keď vás zaujíma, kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí, určite sa tu zastavte a neobanujete. Workshopy sú krátke a poučné. Môžete si tu vyskúšať upiecť chlieb, vyrobiť šperky, naučíte sa pliesť košíky z pedigu či maľovať na hodváb. Hrnčiari vás zasvätia aj do výroby hrnčekov, a tak si môžete vyrobiť svoj vlastný suvenír. Kreatívne dielne sa konajú najmä počas leta.

Banka lásky

Láska je v centre pozornosti na tejto zaujímavej expozícii v Dome Maríny, ktorá je venovaná najdlhšej ľúbostnej básni na svete. Nachádza sa tu unikátny archív lások. Aj vy si môžete symboly svojej lásky uchovať v trezore. Ten pozostáva z veršov básne Marína, pričom každému písmenku, znaku a medzere básne je priradená jedna schránka. Deti určite zaujmú hovoriace obrazy, ktoré poznajú napríklad z príbehu Harryho Pottera. Okrem toho si tu môžete odmerať svoju lásku, k čomu slúži špeciálny láskomer, za zmienku stojí tiež zaľúbená pošta, či interaktívne oživené verše. Prehliadka trvá asi 45 minút a je určená pre všetkých ľudí bez rozdielu veku.

V marci 2023 vypukol na streche Banky lásky požiar, kvôli tomu je atrakcia momentálne mimo prevádzky až do roku 2026.

Tobogany v termálnej a vulkanickej vode

Neďaleko Banskej Štiavnice sa nachádza obec Vyhne, kde na vás čaká miesto pre relax a zábavu, či už vo dvojici, alebo s deťmi. Uprostred prírody je termálna voda s vysokým obsahom železa, ktorá lieči mnoho chorôb, ale blahodarne pôsobí aj na psychickú pohodu. Deti sa vyšantia na toboganoch, všetci si zaplávate v 50 metrov dlhom plaveckom bazéne, k dispozícii máte tiež relaxačný bazén, bowling, squash či fitness centrum.

Kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí? Fárať do bane!

Kto príde na návštevu baníckeho mesta, nemôže si nechať ujsť najväčšiu a najkrajšiu Baňu Starovšechsvätých. Táto baňa je až 700 rokov stará, kedysi sa tu ťažilo zlato a striebro. Je takmer v pôvodnom stave, preto si z nej odnesiete neopakovateľný a autentický banícky zážitok. Nachádza sa v obci Hodruša – Hámre. Oboznámite sa tu nielen s minerálmi, ale aj  s prácou baníkov pri ťažbe zlata. Čakajú vás ukážky drvenia a spracovania rudy, prezriete si banícke lampy a meracie prístroje, ale nazriete aj do izby, v akej baníci bývali. Pri vstupe dostane každý návštevník prilbu, plášť a baterku a zažije skutočné fáranie. Pred baňou v exteriéri si môžete vyskúšať ryžovanie zlata a rôzne banícke nástroje.

Vilabela

Neďaleko Banskej Štiavnice, na konci dedinky Banská Belá, sa nachádza Vilabela. Je to miesto ako stvorené pre rodiny s deťmi. Môžete sa tu ubytovať v zrekonštruovanej vyše storočnej budove, kde na vás čaká nielen príjemný relax v saune a vírivke, ale aj množstvo zaujímavých workshopov pre deti i dospelých. K dispozícii je detské ihrisko, altánok s možnosťou grilovania, krásna okolitá príroda Štiavnických vrchov.

Lesný park Belian

Pri plánovaní programu, kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí, určite nevynechajte park Belian. Nachádza sa v malebnej dedinke Banská Belá. Sú tu preliezačky, hojdačky, šmýkačky, odvážlivci určite radi vyskúšajú horolezeckú stenu či medvedí brloh. Môžete si tu oddýchnuť aj pri ohnisku, alebo si užiť výhľad na okolitú prírodu z rozhľadne. Okrem toho sa aj niečomu priučíte, pretože sa tu nachádzajú náučné stanovištia. A toto všetko zadarmo.

Kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí

Banskoštiavnická kalvária

Keď už budete na výlete v Banskej Štiavnici, nenechajte si ujsť jednu z najkrajších barokových kalvárií nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Je výnimočná nielen tým, že ju vidno zo všetkých strán, ale aj počtom zastavení. Kým bežne má kalvária 14 zastavení, Banskoštiavnická ich má až 25, každé znázorňuje životnú púť Ježiša Krista. Auto zaparkujete priamo pod kalváriou. V miestnom infocentre si môžete prezrieť expozíciu a na vyžiadanie za poplatok 2€ dostanete aj kľúč do veže v kostole na vrchu kalvárie, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad.

Hoplandia

Miesto, kde sa deti vybláznia dosýta. V Hoplandii nájdete množstvo preliezačiek pre malé detičky, i pre väčších „horolezcov“. Deti tu majú k dispozícii lanovú džungľu – veľký priestor, kde môžu vyliezať, preliezať, skákať, zliezať na všetky smery. Aktivity sa zameriavajú na posilnenie chrbta, flexibilitu, gravitáciu a rozvoj kinetiky. Pre deti od 1 roka je určený Ružový Macko – konštrukcia so šmýkačkou, lezeckou stenou a tajným úkrytom. Deti od 3 rokov sa môžu zahrať na Slonovi, čo je priestor plný toboganov a rozmanitých preliezačiek. Je tu tiež labyrint, krivé zrkadlo, periskop či tunel. Pre malých objaviteľov sú k dispozícii aj panely s logickými hrami a pre fyzicky zdatnejších aj tyč na lezenie. Za pekného počasia si celá rodinka môže užiť vonkajšie ihrisko.

Rozprávková dedinka

Ak majú vaše deti rady rozprávky, môžete ich vziať poslednú májovú sobotu do obci Počúvadlo, ktorá sa v tento deň mení na dedinku plnú rozprávkových postavičiek. Po celej obci sú rozmiestnené stanovištia, na ktorých herci odohrávajú časti z rozprávok, ktoré určite veľmi dobre poznáte aj vy. Na svoje si prídu aj všetci tí, ktorí radi súťažia. Môžete sa zapojiť do súťažných kvízov, alebo si niečo odniesť z tomboly. Na konci rozprávkovej trasy čaká na deti odmena v podobe cukrovej vaty, trampolíny a skákacieho hradu.

Rozhľadňa na Sitne

Na vrchu Sitno sa dnes nachádzajú ruiny starého hradu, ktorý slúžil aj na varovanie Štiavnice pred vpádmi Turkov. Je tu tiež rozhľadňa – prvá turistická vyhliadka na Slovensku. Okrem toho tu nájdete chatu Andreja Kmeťa, kde sa môžete občerstviť. Ak budete mať šťastie na pekné počasie, z rozhľadne uvidíte až Tatry, alebo maďarskú Matru.

Betlehem

Kam s deťmi v Banskej Štiavnici a okolí? Určite aj na obhliadku jedného z najväčších pohyblivých betlehemov na Slovensku. Znázorňuje nielen vianočný príbeh narodenia Ježiška, ale tiež históriu Banskej Štiavnice so všetkými jej dominantami, ako aj život a prácu baníkov. Banskoštiavnický betlehem je dlhý 21 metrov, vysoký až 3 metre. Obsahuje 800 drevených postavičiek, z ktorých sa až 400 pohybuje.

 

Foto: supervulkanstiavnica.sk, vilabela.sk, bankalasky.sk, hoplandia.sk

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť