Obdobie očakávania nového života je krásne, hoci pre mnohé ženy aj náročné. Každá sme iná a jedinečná, každá prežíva tehotenstvo inak. Jedna žena ním prejde úplne v pohode, inú trápia ranné nevoľnosti, ďalšej napríklad vyjde pozitívna tehotenská cukrovka. Hoci tehotenstvo a všetko, čo so sebou prináša, je u každej z nás iné, jedno máme spoločné – vývoj dieťaťa je rovnaký. Ako prebieha tehotenstvo po týždňoch, aké zmeny sa dejú v tele mamičky a ako rastie bábätko? Pripravili sme pre vás súhrn tých najdôležitejších informácií na jednom mieste. Takto vyzerá prvý trimester tehotenstva.
Tehotenstvo po týždňoch
Obdobie tehotenstva sa počíta od prvého dňa posledného menštruačného cyklu. Trvá 40 týždňov a táto cesta končí narodením očakávaného bábätka, teda pôrodom. Termín pôrodu určuje lekár – gynekológ práve na základe údajov o termíne poslednej menštruácie ženy. Stáva sa, že sa termín pôrodu počas tehotenstva zmení, doktor ho môže upraviť napríklad podľa toho, ako dieťatko rastie. Prvý trimester tehotenstva trvá dvanásť týždňov a je veľmi dôležitý pre vývoj plodu.
1. týždeň tehotenstva
Keďže tehotenstvo podľa stanoveného výpočtu začína poslednou menštruáciou, v jeho prvý týždeň žena ešte vlastne tehotná nie je. Prvý týždeň je vlastne týždňom, kedy prebieha menštruácia. Ide o obdobie, kedy sa ženské telo pripravuje na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak sa s manželom alebo s partnerom snažíte o bábätko, už v tomto období by ste sa mali správať tak, akoby ste boli tehotná. Znamená to prestať fajčiť a požívať alkohol, vyhýbať sa stresu, dopriať si dostatok spánku, obmedziť pitie kávy a kofeínových nápojov, dbať na pestrú stravu. Je tiež vhodné začať s užívaním kyseliny listovej, ktorá zohráva veľmi dôležitú úlohu v procese vývoja plodu, a tak je jej užívanie pre prvý trimester tehotenstva veľmi žiadané.
2. týždeň tehotenstva
V tomto týždni ešte stále nie ste skutočne tehotná. Je to týždeň, počas ktorého nastáva ovulácia. Uvoľňuje sa folikulostimulačný hormón (FSH), ktorý sa stará o dozrievanie folikúl vo vaječníkoch. Vaječníky zároveň produkujú estrogén. Ten pripravuje maternicu na prijatie vajíčka zhrubnutím endometria, teda vnútornej sliznice maternice. Blížiaca sa ovulácia sa prejavuje okrem iného aj zmenou konzistencie hlienu krčka maternice. Sledovanie týchto zmien vám pomôže určiť, kedy máte plodné dni – Viac sa môžete dočítať v článku symptotermálna metóda.
Popri estrogéne a FSH sa v tomto období „číní“ tiež luteinizačný hormón (LH). Keď je folikul dostatočne zrelý, začne ženské telo produkovať veľké množstvo tohto hormónu, v dôsledku čoho folikul praskne – nastáva ovulácia. Folikul sa mení na žlté teliesko. Vajíčko, ktoré po ovulácii zostáva životaschopné približne 24 hodín, putuje vajíčkovodom do maternice a ak sa v tomto čase stretne so spermiou, dôjde k oplodneniu. Šanca otehotnieť sa teda naskytá ku koncu druhého týždňa.
3. týždeň tehotenstva
Tento týždeň je rozhodujúcim v procese snaženia sa o bábätko. Práve v treťom týždni tehotenstva totiž dochádza k oplodneniu a k počatiu. Keď prebehne ovulácia, vajíčko zostáva vo vajcovode a čaká na oplodnenie. Schopné života je iba 24 hodín. K oplodneniu dochádza, keď sa stretne so spermiou. Spermie pritom môžu prežiť v tele ženy 2 – 3 dni, takže ak by boli vo vajcovode skôr, na vajíčko môžu „počkať“. A ak táto mužská a ženská bunka splynú, vajíčko bude oplodnené. A je to tu – zrodil sa nový život 🙂
V treťom týždni tehotenstva po úspešnom počatí teda už môžeme o žene povedať, že je tehotná. Hoci ona sama to zistí až neskôr, najčastejšie po vynechaní menštruácie tehotenským testom, čo je však možné spravidla až po štvrtom alebo piatom týždni. Tehotenstvo po týždňoch teda pokračuje. Čo sa však deje v ženskom vnútri v treťom týždni?
Po spojení vajíčka so spermiou je už genetický kód bábätka pripravený a o všetkom je už rozhodnuté. Už teraz je jasné, či to bude chlapček alebo dievčatko, či aká bude farba jeho očí a vláskov. 23 chromozómov X „putuje“ od mamy a rovnaký počet chromozómov Y dostáva dieťa od otca. Dve X znamenajú, že vám pod srdcom rastie dievčatko, XY je chlapec.
4. týždeň tehotenstva
Na konci štvrtého týždňa tehotenstva sa už žena môže dozvedieť o tom, že v nej rastie nový život z tehotenského testu. Je to týždeň, kedy nastupuje menštruácia, teda začína nový menštruačný cyklus. Meškajúce krvácanie je jedným z prvých príznakov tehotenstva, ktorý žena môže spozorovať. Ak vám vyšli dve čiarky na tehotenskom teste, vaše kroky by mali smerovať do ambulancie gynekológa, ktorý z krvného testu tehotenstvo potvrdí, alebo vyvráti.
Čo sa deje v brušku v 4. týždni tehotenstva? Blastocysta, teda zhluk buniek, ktorý v ženskom vnútri vznikol spojením spermie s vajíčkom a následným delením, sa práve v tomto týždni rozdeľuje na embryo a placentu, ktorá bude bábätko vyživovať. Úlohu výživy plodu nateraz zohráva žĺtkový vak z vajíčka, ktorý plodu dodáva potrebnú výživu, až kým sa placenta úplne vyvinie.
Bábätko je teraz veľké asi ako maličké zrniečko maku. Avšak už v 4. týždni tehotenstva má väčšiu hlavičku, sklonenú nad ohnutým telíčkom. Tvoria sa zárodočné vrstvy embrya. Z endodermy sa vyvinú pľúca a väčšina vnútorných orgánov, mezoderma formuje srdce, obehový systém, kosti a svalstvo. Treťou zárodočnou vrstvou je ektoderm, ktorý tvorí základ pre kožu, vlasy, nechty, sklovinu či nervový systém.
5. týždeň tehotenstva
Ak sledujete svoje tehotenstvo po týždňoch, viete, že od oplodnenia vajíčka spermiou uplynuli tri týždne a vy ste práve na začiatku druhého mesiaca. Ak ste doposiaľ nezaznamenali žiadne príznaky tehotenstva, pravdepodobne sa to v najbližšom období zmení.
Čo sa deje s bábätkom v 5. týždni tehotenstva
Vaše dieťatko je veľké asi ako sezamové semienko. V piatom týždni sa začína tvoriť mozog, tiež základy tráviaceho systému, kostí, kože, svalov, zmyslových orgánov a srdcových stien. Tvarom pripomína malú žubrienku. Najvýraznejšia je neurálna trubica, z ktorej sa postupne vyvinie miecha a mozog. V strede malého telíčka je vypuklina, z ktorej sa sformuje srdiečko. Pokračuje vývoj placenty, tá bude plne funkčná do 12. týždňa tehotenstva. V závere piateho týždňa sa na telíčko bábätka sformujú drobné výrastky, z ktorých sa vyvinú ruky a nohy.
Zmeny v tele mamičky
Hniezdenie vajíčka v maternici sa môže prejaviť slabším krvácaním, čo si ženy niekedy vysvetľujú ako nástup menštruácie. Preto sa stáva, že budúca mamička v tomto čase možnosť tehotenstva úplne vylúči a spozornie až neskôr s nástupom ďalších príznakov a telesných prejavov.
V tomto týždni sa zmeny na mamičkinom brušku ešte neprejavia. Môže sa však objaviť niektorý z týchto príznakov: nadúvanie, častejšie močenie, zvýšená tvorba slín, závrate, únava, výraznejšie chute a pachy, citlivosť prsníkov, nevoľnosť.
Ako uspať bábätko
6. týždeň tehotenstva
Tehotenstvo po týždňoch ubieha ako voda a hoci ste ešte len na začiatku, už teraz prechádza bábätko obrovskými zmenami. Rovnako sa mení aj vaše telo. Hoci navonok ešte tehotenstvo nie je viditeľné, príznaky tehotenstva už môžete pociťovať čoraz intenzívnejšie.
Čo sa deje s bábätkom v 6. týždni tehotenstva?
V 6. týždni tehotenstva meria bábätko asi 3-4 mm, dalo by sa to prirovnať k zrniečku šošovice. Jeho mini telíčko má tvar písmena C. Srdiečko mu bije silno a prudko. Neurálna rúra sa uzatvára, z jej prednej časti vznikne mozog, zadná časť sa vyvinie v miechu. Na konci neurálnej rúry vidno chvostík, podobne, ako pri zvieratách. Ten však postupne vymizne.
Už teraz je presne zadefinovaný každý vývojový krok, ktorý sa udeje počas celého tehotenstva. V prípade, že čakáte dvojičky, lekár to už môže odhaliť ultrazvukom.
Pocity mamičky v 6. týždni tehotenstva
Môžete pociťovať zvýšenú únavu. Ak sa dá, oddychujte, doprajte si psychickú pohodu, vyhýbajte sa všetkému, čo vo vás vyvoláva stres. Tehotenské nevoľnosti sa objavujú poväčšine ráno a už teraz v 6.tt ich môžete zaregistrovať. Nie je však výnimkou, že trvajú aj počas dňa. Pomáhajú cukríky so zázvorom, v lekárni dostať aj lízanky pre tehotné ženy, ktoré slúžia práve proti žalúdočnej nevoľnosti. Dbajte na dostatočný pitný režim a vyváženú stravu. Samozrejmosťou by mal byť nulový prísun alkoholu, fajčenia i kofeínu. Ak bez kávy „neprežijete“, jedna šálka denne bábätku neublíži.
7. týždeň tehotenstva
Prudký vývoj plodu vo vašom vnútri pokračuje, rovnako tak prechádzate množstvom zmien aj vy. Navonok ešte tehotenstvo nevidno, ale je možné, že vám už niektoré nohavice začínajú byť pritesné. Maternica je totiž v 7. týždni tehotenstva približne dvojnásobne väčšia než pred počatím. Väčšina žien v týchto dňoch pociťuje typické príznaky tehotenstva, predovšetkým únavu, citlivé prsníky, citlivosť na vône a chute, ale aj nevoľnosti. Už teraz možno zaznamenať mierny prírastok na váhe, najmä, ak žena netrpí nevoľnosťami. Každé telo je však iné, netreba sa preto strachovať, ak váha ukazuje stále rovnakú hodnotu, prípadne ešte o niečo nižšiu než pred otehotnením, čo sa v dôsledku nevoľností a vracania môže stať.
Ako rastie bábätko v 7. týždni tehotenstva
Dieťa je v tomto týždni veľké 6 – 8 mm. Hlavička vášho bábätka je zhruba rovnako veľká ako jeho telo. Vývoj pokračuje veľmi rýchlym tempom a každú jednu minútu sa v hlavičke dieťatka vytvorí asi 100 nových mozgových buniek. Na hlavičke sa objavujú malé bodky, z ktorých sa vyvinú očká, po bokoch sú malé jamky, z ktorých vzniknú uši dieťatka, vyvíjajú sa aj čeľuste a formuje sa nos. Dôležité je, že pupočná šnúra je už v týchto dňoch úplne vyvinutá. Cez ňu sa k bábätku dostávajú všetky potrebné živiny z organizmu jeho mamy.
Pokračuje aj vývoj vo vnútri brušnej dutiny, bábätku sa formujú orgány. V 7. týždni už má pankreas, slepé črevo, pečeň a vyvíjajú sa obličky. Srdce je už plne funkčné a každou chvíľou sa zdokonaľuje.
8. týždeň tehotenstva
Vstupujete do dôležitého týždňa plného veľkých pokrokov. Aj keď po pohlaví bábätka sa rozhodlo už na začiatku, práve v tomto týždni sa začínajú formovať genitálie. Malé kávové zrnko vo vašom brušku, pretože asi také veľké je teraz dieťatko, neustále napreduje a čoraz viac sa podobá na bábätko. Chvostík už takmer úplne zmizol.
Ako sa cíti mamička v 8. týždni tehotenstva
Objem krvi v tele ženy sa počas tehotenstva zvyšuje. Na pokožke si môžete všimnúť hnedé pigmentové škvrny. Nie je výnimkou, že počas tehotenstva ženám pribudne viacero nových znamienok na koži. Prsia sú citlivé a zväčšujú sa, dvorce a bradavky postupne tmavnú. Môžete sa cítiť podobne, ako pred menštruáciou. Typická je plynatosť alebo zápcha, nevoľnosti, kŕče v oblasti brucha, možno zaznamenáte aj väčšie množstvo vaginálneho výtoku, čo spôsobujú hormonálne zmeny vo vašom tele. Ďalšími prejavmi, ktoré sa objavujú v tomto období, sú zvláštne chute, časté močenie, zvýšené prežívanie emócií, závrate, únava až vyčerpanosť. Je preto dôležité dopriať si pokoj a oddych.
Vývoj bábätka v 8. týždni tehotenstva
Miecha rastie a uzatvára sa miechový reflexný oblúk. V tele bábätka sa vetvia prvé nervy. Hlava sa postupne vzpriamuje, preto dieťatko už nie je až tak zatočené, ako v predošlých týždňoch. Srdce sa rozdeľuje na pravú a ľavú komoru. Formuje sa dýchací systém a tiež črevá a žalúdok. Už v tomto týždni má bábätko svoju krvnú skupinu. Dievčatkám sa vyvíjajú vaječníky a u chlapcov sa formujú semenníky. V 8. týždni však ešte na ultrazvuku určite neuvidíte, či čakáte chlapca alebo dievča, na to si budete musieť ešte pár týždňov počkať. Objavujú sa prvé pohyby dieťatka – ide však len o drobné zášklby, ktoré žena ešte necíti.
9. týždeň tehotenstva
Stále prebieha prvý trimester tehotenstva, konkrétne tretí mesiac. Bábätko má v týchto dňoch veľkosť asi ako čerešňa. Medzi 9. a 12. týždňom tehotenstva prichádza na rad prvé „poriadne“ gynekologické vyšetrenie. Lekár ultrazvukom skontroluje bábätko, jeho veľkosť, srdiečko, prietoky, polohu bábätka v maternici. Aj podľa týchto parametrov môže upraviť alebo spresniť predpokladaný termín pôrodu. Ultrazvukom je už možné zreteľne rozlíšiť, či čakáte jedno dieťatko, alebo sú na ceste dvojičky.
Od tohto týždňa už lekári o dieťati nehovoria ako o embryu, ale nazývajú ho plod. Pre nás mamy je to však aj tak od zreteľnej druhej čiarky na teste naše malé bábätko. Ako sa ďalej vyvíja prvý trimester tehotenstva a čo sa deje s našim telom?
Bábätko v 9. týždni tehotenstva
Embryonálne obdobie, ktoré trvalo od počatia po koniec 8. týždňa, sa skončilo. V tomto týždni sa už vyvinuli základy všetkých orgánov, ktoré sa naďalej budú zdokonaľovať. Formuje sa tvár, dieťa už má nos aj s nosnými dierkami. Oči má stále zatvorené, formujú sa viečka, šošovka, sietnica, zrenica a funkčný očný nerv. Bábätku rastú ruky a nohy, objavujú sa ohyby v lakťoch a brušká jeho prštekov. Vyvíja sa základ bránice.
Ako sa cíti mamička v 9. týždni
Môže sa stať, že sa u vás objaví anémia z nedostatku železa. Spôsobuje to zvýšený objem plazmy, ktorej môže byť v tehotenstve viac ako červených krviniek. Gynekológ v takomto prípade predpisuje doplnky s obsahom vitamínov, predovšetkým teda železa a budúcu mamičku pravidelne kontroluje počas celého tehotenstva. Môžete zaznamenať zmeny na pleti i vlasoch. Buď sú suchšie a lámavejšie, alebo, naopak, hustejšie, prípadne sa rýchlejšie mastia. Na svedomí to majú, ako inak, hormóny a zmeny, ktoré sa v tele dejú. Pozor si treba dávať na vyváženú stravu, pitný režim a dostatočnú ústnu hygienu, pretože v tehotenstve hrozí väčšie riziko kazovosti zubov.
10. týždeň tehotenstva
Bábätko naberá na sile a rastie, ale mamička je v dôsledku týchto zmien unavená. Nevoľnosti ešte môžu pretrvávať. Ak sa dá, odpočívajte vždy, keď vás prepadne únava.
Bábätko v 10. týždni tehotenstva
Spolu so svojim drobčekom ste vstúpili do tzv. fetálneho obdobia. Lekár na prehliadke už nebude hovoriť o embryu, ale už sa oficiálne vaše dieťatko stáva plodom (plodom vašej lásky je ale už od začiatku J ). Takmer všetky orgány sa už vyvinuli a niektoré dokonca už začali pracovať. Ostatné (napríklad pľúca) si začnú plniť svoju funkciu až po pôrode. Hlavička dieťatka už nie je o dosť väčšia ako telo, stále však dominuje. V najbližších dňoch na nej narastú jemné vlásky. Formujú sa rysy tváre, kĺby, bránica a tiež krčná časť, takže už môžete vidieť hlavičku oddelenú od tela. Blany medzi prštekmi sa strácajú a bábätko zahajuje pohyby rúk smerom dopredu. Pohlavné orgány už lekár na ultrazvuku môže vidieť, avšak ešte sa nedá určiť, či ide o dievčatko alebo chlapčeka.
10. týždeň tehotenstva – Ako sa cíti mamička?
Naďalej pretrvávajú typické príznaky tehotenstva, akými sú nevoľnosť, únava, slabosť, môžete mávať závraty a pocit, že by ste prespali zvyšok tehotenstva. Citlivosť na vnímanie pachov a chutí sa v tomto čase objavuje u väčšiny žien, niektoré jedlá a vône sa vám dokonca môžu úplne zhnusiť, aj keď ste ich pred otehotnením milovali. A naopak, to, čo ste predtým odmietali, vám môže v tehotenstve prichádzať na chuť. Ženy v prvom trimestri často pociťujú aj pálenie záhy, v dôsledku hormonálnych zmien a nevoľností sa môže tvoriť viac slín, čo sa odborne nazýva ptyalizmus. Objem krvi v tele ženy sa zväčšuje a do konca tehotenstva bude ešte ďalej rásť. Prejavuje sa to napríklad aj výraznejšími žilami a častejším pocitom smädu.
11. týždeň tehotenstva
V brušku mamičky si spokojne pláva malá limetka – asi takúto veľkosť má teraz vaše bábätko. Meria približne 5,5 cm.
Ako sa vyvíja bábätko v 11. týždni?
Približne od tohto týždňa sa vyvíja ďalší zmysel – na rad prichádza čuch. Bábätku sa začínajú tvoriť nechty. Uška sa postupne presúvajú z krku na strany hlavičky, ktorá je ešte stále o niečo väčšia ako zvyšok telíčka. Viečka na očiach dieťatka sú zrastené, pod nimi sa však vyvíjajú dúhovky. Formujú sa črevá, bábätko už dokáže prehĺtať a cikať. Lekár kontroluje rytmus srdiečka, dieťatko odmeria a určí aj jeho hmotnosť, ktorá v tomto čase dosahuje asi 10 – 15 gramov.
11. týždeň tehotenstva – Zmeny, ktoré cíti mamička
Prvý trimester tehotenstva sa chýli ku koncu. Bruško pravdepodobne ešte nemáte viditeľne väčšie, ale je to individuálne. Niektoré ženy na začiatku tehotenstva môžu schudnúť, a to kvôli nevoľnostiam a vracaniu. Približne od tohto týždňa však môžete zaznamenať mierne priberanie na váhe. V strave sa však netreba obmedzovať, nemusíte však ani jesť za dvoch. Dôležité je dbať na pestrý jedálniček a dostatočný príjem tekutín, ktorý by mal byť o niečo väčší, než pred tehotenstvom. Pite hlavne čistú vodu, obmedzte pitie kávy a alkohol treba vylúčiť úplne.
V tomto čase môžete pociťovať bolesti v krížoch, prípadne aj kŕče v lýtkach. Tie môžu byť prejavom nedostatku horčíka. Povedzte o tom svojmu gynekológovi, ktorý vám môže odporučiť užívanie magnézia. Častým prejavom je výraznejší výtok z pošvy. Ak je číry alebo biely a bez zápachu, nemusíte sa strachovať, je to dôsledok práce hormónov.
12. týždeň tehotenstva
Čas plynie rýchlo a hoci sa vám to možno nezdá, ste už v treťom mesiaci tehotenstva. Prvý trimester tehotenstva sa končí. Nevoľnosti by už mali ustúpiť.
Ako rastie bábätko
Vaše dieťa dosahuje hmotnosť približne 14 gramov a meria zhruba 48 – 54 mm. Veľkosťou ho môžeme prirovnať k marhuli. Ušká sa už „usadili“ na svojich správnych miestach po bokoch hlavy. V ústach sa formujú chuťové poháriky. Všetky orgány v drobnom telíčku bábätka už fungujú a v nasledujúcom období budú už len rásť a zdokonaľovať sa. Možno vás poteší, že vaše bábätko sa už dokáže usmievať, taktiež sa mračí, zoviera pästičku a zíva. Funkciu žltého telieska už prevzala placenta, ktorá do telíčka dieťatka dodáva živiny.
Čo sa deje s mamičkou v 12. týždni tehotenstva
Ak vás trápili nevoľnosti, tie by už mali v tomto čase vymiznúť. Hladina hormónov totiž dosahuje maximum a postupne sa stabilizuje. Maternica sa naďalej rozpína, aby poskytla dieťaťu dostatok priestoru. Môžete preto zaznamenať zväčšenie bruška, prípadne aj bokov. Vplyvom hormónov sa zväčšujú aj prsia. Nepríjemnosťou, ktorá sa zvykne objaviť v tomto období, je plynatosť alebo zápcha, čo má na svedomí práve rozpínajúca sa maternica.