Pre život je potrebný, pre správne fungovanie nevyhnutný a pre zachovanie dobrej nálady je tiež žiaduci. Po narodení bábätka mu však takmer každá mamička zamáva na rozlúčku. Spánok. Spi vtedy, keď spí aj tvoje dieťa – takto znejú rady z každej strany. Lenže čo ak to dieťa nechce spať, prípadne nevie zaspať? Skúšate všetko možné aj nemožné, ale márne. Zaručený recept na to, ako uspať bábätko, neexistuje, pretože na každé dieťa platí niečo iné. Môžete sa však inšpirovať našimi tipmi.
Ako uspať bábätko
Novorodenci prespia väčšinu dňa. Ešte nerozlišujú medzi dňom a nocou, budia sa spravidla iba na hlad, mokrú plienku alebo inú nepohodu. Úseky bdenia sú spočiatku veľmi krátke. Postupne sa doba bdenia predlžuje, a tak sa musia rodičia popasovať s uspávaním niekoľkokrát do dňa. Niekedy je to bezproblémová záležitosť, inokedy uspávanie bábätka zaberie dlhšiu dobu, než potom trvá samotný spánok. Spôsobov, ako uspať bábätko, je veľmi veľa. Každý rodič urobí všetko pre to, aby jeho dieťa spokojne zaspalo a on tak mohol mať aspoň chvíľku času pre seba, alebo čas na iné povinnosti. Čo zaberá u jedného bábätka, u iného ani zďaleka nemusí. Ako teda uspať bábätko?
Fitlopta
Najskôr je to pomôcka na cvičenie, v tehotenstve a pri pôrode uľavuje od bolesti, na materskej sa stáva vernou spoločníčkou pri uspávaní bábätka. Fitlopta je jedným z najpoužívanejších prostriedkov na uspávanie. Pohupovanie sa na fitlopte bábätko upokojuje, pretože kolísavé pohyby sú preň dôverne známe ešte z bruška. Pozor však na intenzitu, s bábätkom v náručí na fitlopte neskáčte príliš silno, iba zľahka sa pohupujte z jednej strany na druhú.
Uspávanka
Bábätko už v prenatálnom období počuje matkin hlas, ako aj hlasy ostatných členov rodiny. Mama preňho predstavuje bezpečný prístav, predovšetkým vníma jej teplo, vôňu a hlas. Niet divu, že sa bábätkám veľmi páči, keď im mamička spieva uspávanku. O to viac, ak sa spieva pri kojení alebo pití z fľaše, vtedy sa spája viacero uspávacích prostriedkov dovedna.
Nosenie
V dnešnej dobe je nosenie detí v šatkách a ergonomických nosičoch veľmi populárne a obľúbené. Môže za to nielen fakt, že je to praktické, pretože mamička má voľné ruky a stíha popri starostlivosti o bábätko napríklad aj poupratovať, navariť alebo nakúpiť, ale nosenie je tiež výborným prostriedkom, ako uspať bábätko. Pri nosení je dieťatko v tesnej blízkosti svojej mamy, vníma ju veľmi intenzívne. Teplo a vôňa jej tela, pravidelnosť dýchania, tep srdca, dostupnosť materského mlieka a v neposlednom rade prirodzený pohyb, ktorý mamička s nosičom alebo šatkou vykonáva – toto všetko spolu funguje ako dokonalý uspávací nástroj. Navyše, ak bábätko trápi napríklad kolika alebo reflux, práve nosenie vo vertikálnej polohe mu pomáha aj lepšie spať.
Tma
Spočiatku dieťa nerozoznáva, či je deň alebo noc, preto môže bez problémov spať aj pri silnom dennom svetle. Postupne sa to však mení a vo veku približne 8 týždňov už potrebuje na zaspatie určité podmienky. Jednou z nich je dostatočná tma v miestnosti. Použiť môžete zatemňovacie závesy, ideálne sú prenosné závesy, ktoré pripevníte priamo na okno.
Biely šum
Už v mamičkinom brušku bábätko počúva všetky možné zvuky v matkinom tele a práve to je dôvod, prečo sa toľko používa v súvislosti so zaspávaním bábätiek pojem biely šum. Dnes už je dostupný aj v podobe mobilných aplikácií, takže ho môžete používať kedykoľvek budete potrebovať priamo zo svojho mobilu. Biely šum bábätko upokojuje a zároveň eliminuje zvuky a ruchy z okolia, takže tie ho nemusia zobudiť. Používajú sa zvuky ako práčka, vysávač, fén, ventilátor, vietor, dážď, šum mora, jazda autom, vlakom alebo lietadlom, a podobne.
Správna teplota v miestnosti
Nikomu sa nespí dobre, ak je v miestnosti príliš teplo, alebo naopak, chladno, a platí to aj pre bábätká. Ideálna teplota na spánok je približne 18°C. Netreba zabúdať ani na správnu vlhkosť, tá by mala byť v rozmedzí 45 – 65%. Tieto podmienky môžete regulovať predovšetkým vhodným oblečením bábätka na spánok, hrejivosťou prikrývky. Dôležité je všímať si zátylok bábätka, nemal by byť príliš teplý, alebo, naopak, chladný. Ak sa bábätko potí, je potrebné obliekať ho tenším oblečením, alebo zvoliť tenkú prikrývku. Ak je chladné, oblečte mu teplejšie pyžamko. Lepšiu vlhkosť vzduchu docielite v zime pomocou mokrého uteráka, ktorý umiestnite na radiátor. Pomôcť môže tiež zvlhčovač vzduchu alebo difuzér.
Spací vak
Slúži nielen ako prikrývka pre dieťatko, vďaka ktorej má mamička istotu, že sa dieťa neodkope a zostane v teple, ale spací vak je tiež výbornou spánkovou asociáciou. Jeho pravidelným používaním si bábätko zvykne, že sa používa na spánok, a postupne sa naučí, že keď mu mamička spací vak oblieka, ide sa spinkať. Je však dôležité vyberať hrúbku vaku podľa aktuálneho ročného obdobia a počasia, aby sa v ňom bábätko nepotilo, alebo mu, naopak, nebola zima.
Cumlík
Nie každé bábätko cumlík chce, ale tie detičky, ktoré ho neodmietajú, ho pravdepodobne budú na uspatie vyžadovať. Bábätká sa rodia so silným sacím reflexom, cumlík im tak môže pomôcť upokojiť sa a zaspať. Jeho nevýhodou je, že neskôr môže spôsobovať častejšie budenie, keď dieťatku počas spánku z úst vypadáva. Ako dieťa odnaučiť od cumlíka, to je potom neskôr tiež poriadna výzva.
Nepodceňujte predspánkovú rutinu
Aby sa bábätko vedelo v tomto svete a v čase zorientovať, veľmi mu pomáha určitý režim. To, čo sa pravidelne opakuje, mu navodzuje pocit bezpečia, pretože sa postupne naučí, čo bude nasledovať a nezostane tak prekvapené z toho, čo sa deje. Platí to vo veľkej miere aj pri uspávaní.
Keď už bábätko dospeje do veku, že začne byť viac vnímavé, je vhodné začať s predspánkovou rutinou. To znamená, že mamička a otecko pri každom uspávaní postupujú vždy rovnako. To, čo sa pri uspávaní deje, si, samozrejme, zvolí každý rodič sám, treba však zachovať rovnaký postup. Bábätko to všetko veľmi intenzívne vníma a časom si túto postupnosť osvojí. Vďaka tomu bude vedieť, že keď mamička zatiahne závesy, pustí biely šum a oblečie mu spací vak, ide sa spinkať.