Diastáza u detí

Autor: Paula

Vypuklú hrču na brušku vášho dieťatka nepodceňujte. Ak sa diastáza u detí podchytí včas, je možné sa jej zbaviť. Ako na to?

 

Čo je to diastáza

Diastáza je rozostúpenie (oddelenie) priameho brušného svalu. Keď sa diastáza u detí objaví v prvom roku života, na svedomí ju môže mať abnormálny motorický vývoj – brušné svaly sa nezapájajú rovnako, ale nekoordinovane až chaoticky. Aktívny je najmä priamy brušný sval, pričom priečny brušný sval a šikmé brušné svaly sú tým pádom pasívne a oslabené. Diastáza je na tele viditeľná, vyzerá ako hrbolček v mieste medzi hrudníkom a pupkom, pričom sa môže tiahnuť aj po celej tejto línii (linea alba).

diastáza u detí

Foto: healthing.ca

Diastáza – Koho postihuje najviac?

S diastázou sa veľmi často stretávajú najmä ženy po pôrode. Táto diagnóza však neobchádza ani deti. Týka sa predovšetkým predčasne narodených detí a detí s poruchou centrálnej koordinácie, objavuje sa tiež pri narušení funkcie brušnej steny, najmä v dôsledku chybného motorického vývoja, pri komplikovanom pôrode alebo ako následok brušnej operácie.

Príznaky diastázy

Ako sme už spomenuli, diastázu si môžete všimnúť už napohľad. Rodičia ju spozorujú hlavne vtedy, keď bábätko leží v polohe na chrbte, pričom sa snaží zdvíhať nôžky, alebo ak leží na chrbátiku a plače. Diastáza u detí sa môže odhaliť aj pomocou jednoduchého testu – zdvihnutie dieťatka do sedu z polohy na chrbte, kedy si všímame, ako pracujú brušné svaly. Dieťa pomaličky dvíhame, najskôr sa zdvihne hlavička, nasledujú ramená, ruky, zdvíha sa chrbát z podložky až do vertikálnej polohy celého trupu v sede. V prípade, že je prítomná diastáza, vystúpi na brušku v mieste medzi hrudnou kosťou a pupkom hrboľ. Pri diastáze sú tiež zjavné odstúpené spodné oblúky rebier.

Diastáza u detí však nie je problémom iba v skorom ranom veku dieťaťa. Pod vplyvom celkového vývoja bábätka a dozrievania centrálnej nervovej sústavy sa môže objaviť aj neskôr. V každom prípade platí, že nad ňou netreba mávnuť rukou, ale začať ju riešiť už v počiatkoch. Neriešená diastáza môže mať za následok chybné držanie tela, problémy s vylučovaním, ale aj ťažkosti s dýchaním a rozprávaním.

Ako sa zbaviť diastázy?

Bábätko s diastázou môže (ale nemusí) odmietať polohu na brušku. Je však veľmi dôležité do tejto polohy ho dávať, aby sa naučilo správne zapájať svoje svaly. Zároveň je pri diastáze potrebné cvičenie, pretože oslabené brušné svaly treba spevniť. S cvičením nezačínajte sami od seba, napríklad pomocou videí dostupných na internete, ale vyšetrenie vášho dieťaťa vždy zverte do rúk skúseného odborníka – fyzioterapeuta. Cvičenie sa totiž môže líšiť od dieťaťa k dieťaťu, je nevyhnutné posúdiť celkový zdravotný stav a vylúčiť iné prípadné problémy. Fyzioterapeut s vami skonzultuje všetko potrebné, odpovie vám na vaše otázky a čo je najdôležitejšie, ukáže vám, ako budete doma cvičiť s vašim dieťaťom, aby ste sa diastázy zbavili.

diastáza u detíDiastáza u detí – Zbavte sa jej cvičením

Pod dohľadom odborníka je potrebné správne s dieťatkom cvičiť, a to pravidelne viackrát denne. Jednotlivé cviky sa líšia najmä  v závislosti od veku dieťaťa. Základom cvikov je stimulácia brušných svalov. Bábätká cvičia prevažne Vojtovu metódu. O niečo náročnejšie je cvičenie so staršími deťmi, kde treba pristupovať citlivo a hravou formou. Cvičenie pomáha aktivovať svaly brušnej steny, používa sa tiež kombinácia špeciálnych cvikov a tejpingu, a to najmä na posilnenie šikmých brušných svalov. Tejpy (pásky) sa obvykle lepia na kožu dieťaťa maximálne na tri dni. Hoci je liečba diastázy u detí beh na dlhé trate, vo väčšine prípadov sa jej dá zbaviť úplne. Aj tu však platí, že je to veľmi individuálne. K skorému vyliečeniu je potrebné začať včas cvičiť a dodržiavať pravidelnosť cvičenia. Diastáza u detí vo veku do jedného roka sa spravidla upraví do prvých narodenín. U starších detí liečba trvá približne tri mesiace až polroka.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť