Strašiak menom „W“ sed. Ako môže dieťa ohroziť?

Autor: Paula

Aj to, ako naše dieťa sedí, si musíme všímať. Detský „W“ sed je prítomný v mnohých rodinách. Táto poloha však nie je taká nevinná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Z dlhodobého hľadiska sa totiž postará o rad zdravotných komplikácií, ktoré sa môžu objaviť až neskôr.

 

Po období plazenia a prvých náznakov štvornožkovania prichádza čas, keď sa dieťatko prvý raz posadí. Naučí sa sadnúť si do šikmého sedu, neskôr si už sadá s oboma nôžkami vystretými pred sebou. Mnoho detí si však obľúbi sedieť v polohe medzi pätami, ktorá sa označuje ako „W“ sed. Ak s tým rodičia nič neurobia, bude takto dieťa sedávať aj roky. Následkom toho sa môžu objaviť viaceré problémy. Prečo je teda „W“ sed nevhodný a ako dieťa odnaučiť v tejto polohe sedieť?

„W“ sed – Čo to vlastne je?

Véčkový sed, „W“ sed, poloha „W“ – takto rôzne sa označuje jedna a tá istá nesprávna poloha dieťaťa pri sedení. Dieťa sedí zadočkom na zemi medzi svojimi pätami, kolená má stočené k sebe, chodidlá sú vytočené do strán. Keď sa na takto sediace dieťa pozriete spredu alebo zhora, pripomína jeho poloha písmenko W. Mnohým deťom je táto poloha príjemná, preto si do nej s obľubou sadajú automaticky, kedykoľvek počas dňa. Nesprávnou je tiež poloha, kedy síce dieťa sedí s jednou nôžkou vystretou pred sebou, avšak s druhou nohou vytočenou ako pri „W“ sede. Tejto polohe hovoríme prekážkový sed. Môže však byť rovnako nebezpečný.

 

Riziká, ktoré nesprávne sedenie prináša

Hoci ide o veľmi častý jav, „W“ sed netreba nijako podceniť a mávnuť nad ním rukou so slovami, že z neho dieťa vyrastie. Je to síce pravda, máloktorý dospelý si takto sadá. Ale zdravie máme predsa len jedno. Malé dieťa si následky neuvedomuje, my, rodičia, sme tu na to, aby sme naň dávali pozor. Zakročiť treba vždy, keď vidíme, že dieťa zaujalo túto nesprávnu polohu. Áno, aj stokrát za deň. Prečo?

V pozícii „W“ sedu sú neprirodzene vychýlené bedrové kĺby, taktiež kolená a aj členky sú vytočené zo svojej osi. Toto všetko môže zle vplývať na ďalší vývin dieťaťa, na jeho rast a v neposlednom rade na držanie tela. Nesprávne sedenie spôsobuje tiež bolesti chrbta a bedier v dospelosti. „W“ sed je teda patologickým javom, ktorý doma nechceme. Dieťaťu by sme nemali vystierať nôžky pred seba, pretože to môže mať za následok nestabilitu trupu. Ak dieťa rado sedáva s nôžkami vzadu, treba ho napraviť napríklad tak, že ho posadíme na päty. V tejto polohe nie sú bedrové, kolenné a členkové kĺby ohrozené. V prípade, že dieťatko stále preferuje iba „W“ sed, je potrebné vyšetrenie fyzioterapeutom, aby sa zhodnotila kvalita motorického vývoja.  

Používa vaše dieťa „W“ sed? Odnaučte ho to čo najskôr

Pre deti býva často „W“ sed vhodnou a obľúbenou pozíciou pre hru, napríklad s autíčkami na koberci v detskej izbe. Ako ho však odnaučiť takto sedieť, keď už si v podstate ani inak sadnúť nevie, alebo inak sedieť nechce? Je to beh na dlhé trate, ale nevzdávajte sa. Dobré je napríklad cvičenie s bábätkom. Dieťaťu treba naprávať nôžky a ponúknuť mu iné možnosti, napríklad turecký sed, sed na pätách či šikmý sed. Vyzujte dieťa a nechajte ho prechádzať sa naboso po rozličných povrchoch. Vhodné sú tiež cviky na posilnenie oslabených svalových skupín a na uvoľnenie panvovej oblasti. No a v neposlednom rade je pre dieťa zdravý a prospešný pohyb vonku. Ak sa vám nedarí „W“ sed zo zvyklostí vášho dieťaťa odstrániť, nebojte sa obrátiť na odborníka a navštíviť fyzioterapeuta.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť