Cvičenie s bábätkom

Autor: Paula

Mesiace rýchlo ubiehajú, bábätko rastie a napreduje. Niekedy však nie tak, ako by sme čakali. Správnemu rozvoju motoriky, a teda pohybových zručností, môže dopomôcť cvičenie s bábätkom.

 

Cvičenie s bábätkom – Aký je jeho význam?

Na pravidelných poradniach pediater kontroluje bábätko nielen čo sa týka výšky a hmotnosti, ale všíma si aj to, ako sa bábätko prejavuje, ako sa správa, orientuje a pohybuje. Pre správny vývoj dieťatka totiž nestačí iba množstvo podnetov, nemenej dôležitá je tiež stimulácia svalov a zmyslov, ako aj zmeny polôh tela. Niektoré bábätká sú „lenivejšie“ ako iné a keď ich rovesníci už veselo štvornožkujú, oni si spokojne hovejú na brušku. Do určitého času je to v poriadku, veď každé dieťatko sa vyvíja vlastným tempom. Ale netreba nad tým len mávnuť rukou. Keď sa bábätko naďalej akosi nemá k tomu, aby sa samé rozhýbalo, je veľmi dôležité začať s ním správne cvičiť.

Cvičenie má teda význam najmä vtedy, keď dieťatko preferuje iba pravú alebo iba ľavú stranu, keď sa z polohy na brušku nezdvíha na vystreté ruky a na kolienka, keď sa bábätko samé neposadí, skrátka vždy, keď sa rodičom zdá, že niečo v rozvoji pohybu ich dieťaťa nie je v poriadku. Cviky pomáhajú aktivovať konkrétne svalové partie, takže v konečnom dôsledku začne bábätko samé zapájať tie svaly, ktoré doteraz „zanedbávalo“ a rozhýbe sa tak správnym spôsobom. Cvičením si bábätko okrem iného precvičuje aj rovnováhu a svalovú koordináciu. Samozrejme, cvičiť môžu aj bábätká, ktoré v pohybe nezaostávajú. Cvičenie je jednou z obľúbených aktivít, ktorým sa mamičky s deťmi venujú.

Cvičenie s bábätkom by malo prebiehať pod dohľadom odborníka – fyzioterapeuta. Ten podľa závažnosti stavu dieťaťa určí, aké cviky sú preň vhodné. Následne môžete s dieťatkom cvičiť aj sami u vás doma.

Cvičenie s bábätkom na podporu štvornožkovania

Jedným z pomerne častých problémov, s ktorými sa rodičia stretávajú, je, že bábätko neštvornožkuje, hoci by už na svoj vek malo. Štvornožkovanie je pritom veľmi dôležité, pretože bábätko si ním spevňuje svoje svaly a jeho trup sa pripravuje na chôdzu. Je to jeden z najdôležitejších a najzdravších pohybov vôbec. Štvornožkovanie je typické pre 8. mesiac vývoja bábätka. Práve v tomto veku začína väčšina detí loziť, alebo sa plaziť. Bábätko sa postupne otočí z polohy na chrbátiku na bok, potom na bruško, nasleduje šikmý sed a napokon sa dostane do polohy na štyroch.

Stáva sa, že dieťa štvornožkovanie vynechá. Niekedy si dieťa nájde iný spôsob, ako sa pohybovať vpred. Môže sa napríklad posúvať po zadočku, alebo sa naďalej plazí s určitými náznakmi lozenia. V takomto prípade je namieste začať s bábätkom cvičiť.

foto: wonderbaby.org

Ako dieťa motivovať k pohybu

Bábätko je dobré niečím zaujať a výborným pomocníkom sú, ako inak, hračky. Najlepšie zvukové, prípadne aj iné predmety, ktoré bábätko ešte nepozná. Malé deti sú predsa veľmi zvedavé, a tak sa za niečím nepoznaným budú chcieť dostať.  Základom a prvým krokom pri učení štvornožkovania je docieliť, aby si dieťa uvedomovalo obidve rúčky. Aby jedna ruka vedela robiť niečo iné, než druhá. Podávajte dieťatku hračku raz do jednej ruky a vzápätí do druhej ruky. Spočiatku v polohe na chrbátiku, potom aj na brušku, prípadne ak je na štyroch.

Na podporu štvornožkovania je tiež vhodné preliezanie. Dieťa môže preliezať vankúše, plyšové hračky, alebo napríklad zrolovanú deku. Prípadne si k dieťaťu sadnite na zem s vystretými nohami a v snahe dostať sa za hračkou môže preliezať aj vaše nohy. Skúste dieťaťu ukázať, ako sa štvornožkuje, deti nás rady napodobňujú.

Pod vašim neustálym dohľadom môžete bábätko nechať skúšať tiež liezť po schodoch. Ak toto nestačí, prenechajte cvičenie s bábätkom odborníkovi.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť