Škodí Prime? Nápoj, ktorý nie je vhodný pre deti pijú vo veľkom aj deti na Slovensku

Autor: spokojná mama

Prime. Extrémne predražený nápoj, ktorý sa vďaka online marketingu stal za krátku dobu absolútnym kultom detí a mládeže na celom svete.  Stále častejšie však počúvame otázku rodičov – škodí Prime?

 

Škodí Prime?

Nápoj pod značkou PRIME je dostupný v dvoch verziách – Prime Energy a Prime Hydration. Prvý z menovaných je energetickým drinkom, a tak by o vhodnosti pre deti snáď ani nemala nastať žiadna polemika. O to viac, že je Prime Energy doslova kofeínová bomba. Škodí Prime Energy deťom? Posúďte sami. Obsah kofeínu je v tomto drinku oveľa vyšší ako v známom Red Bulle či Monster Energy drinku. Bohužiaľ, energetický drink Prime je u detí obľúbeným nápojom a nie je výnimkou, že ho deťom kupujú aj rodičia či starí rodičia. Tí obvykle ani netušia, čo sa v plechovke ukrýva. Energetická verzia drinku Prime obsahuje v 355 ml až 200 miligramov kofeínu, čo zodpovedá približne dvom šálkam čiernej kávy! Pravidelné pitie tohto drinku, samozrejme aj energetických nápojov vo všeobecnosti, môže mladistvým spôsobovať časté bolesti hlavy, zníženú chuť do jedla, zvýšenie krvného tlaku, srdečnú arytmiu, poruchy spánku a úzkosti.

 

Prime Hydration – zdravý nápoj? Pre deti ani náhodou!

„Obsahuje látky, ktoré nie sú vhodné pre deti.“ toto označenie nájdete v popise v každom e-shope pri produkte Prime Hydration. Nápoj obsahuje L-leucín, L – izoleucín a L-valín. Tieto aminokyseliny sa bežne využívajú v prípravkoch pre športovcov a ich cieľom je regenerácia organizmu po športovom výkone a budovanie svalovej hmoty. Pri každom takomto výrobku však nájdete aj údaj, že nie je vhodný pre deti a mládež.

škodí Prime

Ďalším z problémov môže byť, pre niekoho paradoxne, obsah pridaných vitamínov. Obsah vitamínu A  je v drinku PRIME Hydration až 900 mcg na fľašu. Pre mládež vo veku približne 9-13 rokov je odporúčaný denný príjem tohto vitamínu len 600 mcg denne. Do úvahy treba brať, že každý človek prijíma vitamín A aj prirodzene z potravín, akými sú napríklad vajcia, mliečne výrobky a zelenina.  Nadmerné množstvo vitamínu A sa ukladá v tele a môže byť toxické. Príznaky nadmerného prijímania vitamínu A sú nevoľnosť, vypadávanie vlasov či rozmazané videnie.  Mnohé vedecké štúdie spájajú nadbytok vitamínu A v tele s rozvojom osteoporózy.

Škodí Prime? Samozrejme, jeden nápoj vášmu dieťaťu neublíži.  Je však zaujímavé pozorovať, ako „vyškolení“ predajcovia v známych sieťach kamenných obchodov so sladkosťami so zahraničia, kde najčastejšie Prime kúpite, veselo drink deťom odporúčajú a prezentujú ako zdravý nápoj na každodenné pitie. Podľa zloženia je Prime vyrobený pre dospelých ľudí a nie pre deti, na ktoré sú marketingové kampane tohto drinku zacielené.

 

Marketing za milión

Chuť nápoja nie je ničím výnimočná. Prečo z neho teda deti doslova šalejú a obchodníkom sa darí predávať tento 500ml produkt za sumu 8€ (limitovaná edícia 500ml nápoja sa aktuálne predáva za sumu 20€!) ? Odpoveďou je dokonalý marketing. Prime je dielom dvoch slávnych youtuberov a influencerov, Logana Paula a KSI. (Pre predstavu, Logan Paul má na sociálnej sieti TikTok 18 miliónov sledujúcich a KSI ich má 11 miliónov). Práve Tiktok je sociálna sieť, ktorá sa teší najväčšej obľube u detí a mládeže.

Prime drinky sú navyše hlavným nápojom svetovo známej organizácie UFC a tiež jedného zo svetovo najobľúbenejších futbalových klubov FC Barcelona, vďaka čomu sa opäť neustále na sociálnych sieťach na očiach. Na deti a mládež, ktorá už nielen že k sociálnym sieťam má prístup, ale štatisticky tú trávi množstvo hodín denne, vyskakuje Prime v podstate neustále. Tento nápoj je obrazom dnešnej doby a dôkazom, že dobre cielený online marketing dokáže dosť na  vrchol aj celkom obyčajný produkt.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť