Metóda BLW – Keď bábätko neje kašu, ale rovno pevnú stravu

Autor: Paula

Väčšina mamičiek začína pri zavádzaní príkrmov jedným druhom zeleniny, ktorý bábätku ponúka v podobe pyré. Sú však rodičia, ktorým viac vyhovuje metóda BLW. Tá spočíva v podávaní pevnej stravy hneď od začiatku. Žiadne mixovanie, ani pučenie vidličkou. Kúsok zeleniny do rúčky a ďasienka, ktoré sa učia žuť. Aj tu však platia určité pravidlá.

 

Metóda BLW

Názov tohto spôsobu stravovania je skratkou anglického Baby Led Weaning. Metóda BLW sa zakladá na prikrmovaní detí po kúskoch. A to hneď od začiatku. Rodičia zvyknú deťom všetko najskôr mixovať, aby im uľahčili prehĺtanie. Je u nás zvykom tiež kŕmiť bábätko spočiatku lyžičkou a až neskôr mu dovoliť, aby sa skúšalo kŕmiť samé. V tomto sa BLW líši. Týmto prístupom sa nezasahuje do samostatnosti dieťaťa, čo má dobrý vplyv na jeho vývoj aj psychiku.

Podľa princípov BLW rodičia ponúkajú bábätku kúsky uvarenej zeleniny, ktorá nie je nijako popučená alebo rozmixovaná. Bábätko si zeleninu vkladá do úst, ochutnáva ju, skúma, žuje a prehĺta. Je síce pravda, že kaša a pyré sa dieťatku prehĺta jednoduchšie ako kúsky, o to viac, že pri prvých príkrmoch má zatiaľ skúsenosť iba s pitím mlieka. Metóda BLW však dôveruje prirodzenému inštinktu dieťaťa a schopnosti jeho organizmu vysporiadať sa s novým spôsobom stravovania.

Sloboda v jedle – O výbere a množstve rozhoduje dieťa

Ďalším princípom tejto metódy je, že dieťa si samé vyberá, čo zje a koľko toho zje. Úlohou rodiča je pripraviť jedlo a naservírovať ho dieťaťu s prihliadnutím na jeho vek a schopnosti. Napríklad pre polročné bábätko nakrájame jablko na mesiačiky, ale ročnému dieťatku ho môžeme dať na hryzenie celé. Ponúknutím jedla úloha rodiča končí a zvyšok „roboty“ už je na dieťati. Pre niektorých rodičov môže byť náročné nezasahovať, keď napríklad dieťa robí s jedlom neporiadok a keď je viac jedla na oblečení než v ústach. Treba si však uvedomiť, že pre deti do jedného roka je jedlo skôr o objavovaní, skúšaní, zábave a hre. Sú to prvé príkrmy, materské alebo umelé mlieko sú stále nevyhnutnou súčasťou detského jedálnička.

Metóda BLW

Pravidlá BLW

Keď sa rozhodnete, že metóda BLW je pre vás to pravé, pred samotným začiatkom je dôležité oboznámiť sa s tým, ako to celé vlastne funguje. BLW totiž nie je iba o tom, že dieťatko papá pevnú stravu. Veľkú úlohu tu zohráva najmä spoločné stolovanie. Dieťa sa učí hlavne napodobovaním rodičov a ľudí vo svojom okolí – aj pri spôsobe stravovania. Vníma, ako rodičia jedia a čo jedia, ako si vkladajú jedlo do úst, ako držia lyžičku, vidličku, ako pijú z pohára. Ale aj to, čo pri jedle robia a ako sa celkovo správajú za stolom. Spoločné jedenie s bábätkom formuje jeho stravovacie návyky, ktoré si so sebou ponesie do budúcna.

 

 

Metóda BLW teda funguje podľa určitých pravidiel:

– Rodičia si všímajú, či dieťa prejavuje záujem o jedlo, podporujú ho v tom.
– Bábätko sedí pri stole s rodinou pri každom jedle. Pripojí sa k ostatným, keď je pripravené.
– Jednotlivé druhy ovocia a zeleniny dieťaťu ponúkame nakrájané na také kúsky, ktoré si dokáže vziať do ruky – ideálnym tvarom sú hranolky alebo podlhovasté rezance.
– Dieťa sa hneď od začiatku kŕmi samé, nekŕmime ho a nezasahujeme mu do jedenia.
– Hlavnou zložkou potravy je aj naďalej mlieko.
– Dbáme na bezpečnosť dieťaťa – nenechávame ho v stoličke bez dozoru počas jedenia. Keď sa musíme otočiť alebo odbehnúť do inej miestnosti, zabezpečme, aby bol niekto iný pri dieťati.

Metóda BLW a jej výhody pre dieťa

Prikrmovanie týmto spôsobom má pre dieťa viaceré výhody. Buduje sa nielen pozitívny vzťah k jedlu, ale spoločným stolovaním aj vzájomný vzťah všetkých členov rodiny. Aké sú benefity, ktoré metóda BLW prináša?

– Dieťa má z jedla radosť, teší sa na objavovanie nových chutí a preskúmanie jedla
– Rozvíja sa motorika dieťaťa (úchop potravín rôznych tvarov)
– Lepšia koordinácia pohybu ruka – oko, ale aj pohybov úst
– Dieťa nie je vyberavé
– Dieťa sa učí jesť hravou formou
– Rozmanitosť – Dieťa sa naučí rozoznať vzhľad, chuť, vôňu a konzistenciu potravín. Pri klasickom kŕmení lyžičkou sú všetky chute zmiešané do jednej
– Naje sa naraz celá rodina – Rodičia dieťa nekŕmia, takže sa môžu najesť spolu s ním
– Sloboda voľby u dieťaťa – Rozhodovanie sa, ktorú potravinu zje, koľko zje a či vôbec ochutná
– Dieťa sa učí regulovať pocit hladu a sýtosti
– Rodičia nemusia variť zvlášť pre dieťa, majú viac času

Chcem začať s BLW. Čo potrebujem vedieť a čo si pripraviť?

Aby ste sa s deťmi mohli pustiť do stravovania podľa princípov BLW, nemusíte si k tomu pripraviť nič špeciálne. Samozrejmosťou sú podbradníky, ideálne také, z ktorých ľahko zotriete nečistoty. Detská jedálenská stolička by tiež nemala chýbať v žiadnej domácnosti s malým dieťaťom. No a v neposlednom rade si treba nachystať dobrú náladu a veľa trpezlivosti 🙂

A čo ak sa začne dusiť?

Najväčším strašiakom rodičov pri zavádzaní príkrmov je to, že sa dieťatko bude kúskami dusiť. Áno, aj to sa stáva. Často si však rodičia zamieňajú dusenie a dáviaci reflex, ktorý je prirodzený. Metóda BLW očakáva od rodičov, že dieťa nechajú, aby ono samé malo kontrolu nad svojim jedením. Nestrkajme mu kúsky jedla do úst. Ak mu budeme dávať lyžičku do úst, nevie vopred odhadnúť, koľko čoho a akej konzistencie mu ideme dať. Ale pri samostatnom jedení má čas si potravinu poprezerať, ocucať a ožužlať a spočiatku naozaj len ochutnať.

Ak máte strach, no chcete si tento spôsob stravovania s dieťatkom vyskúšať, môžete sa naučiť základy prvej pomoci pre dieťa. S vedomím, že budete vedieť zareagovať, keby niečo, bude pre vás jednoduchšie ponúkať bábätku nerozmixované kúsky jedla. Sú k tomu k dispozícii rôzne kurzy, ale aj inštruktážne videá na internete. Ovládať poskytnutie prvej pomoci sa navyše zíde nielen pri deťoch, ale všeobecne.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť