Cestovný pas pre deti 

Autor: Paula

Plánujete s deťmi cestu do zahraničia? V tom prípade budete potrebovať cestovné doklady pre všetkých členov rodiny. V rámci Európskej únie postačí občiansky preukaz, mimo nej sa zväčša nezaobídete bez pasu. Cestovný pas pre deti vybavíte iba s potrebnými dokumentmi a len za prítomnosti samotného dieťaťa. 

 

Cestovný pas pre deti

Od júna 2012 sa už deti nezapisujú do pasov rodičov. Každý, kto sa chystá vycestovať do zahraničia, sa musí preukázať preukazom totožnosti. Je ním predovšetkým občiansky preukaz. Ten už vybavíte aj tým najmenším členom rodiny. Sú dve verzie preukazu – s fotkou a bez fotky. Na cestovanie budete potrebovať preukaz s fotografiou dieťaťa. Jeho výhodou je okrem iného aj to, že je lacnejší ako pas (jeho vybavenie stojí 4,5€, vybaviť pas stojí 8€). Detský občiansky preukaz využijete iba pri ceste v rámci Európskej únie. Určite si však pred samotnou cestou overte, či daná aerolinka detský občiansky preukaz akceptuje. Pre istotu.

Ak máte pred sebou cestu do krajín mimo EÚ, musíte požiadať o cestovný pas pre deti. Ten vybavíte v mieste trvalého alebo prechodného pobytu na ktoromkoľvek oddelení dokladov a evidencií Policajného zboru.


Tip: Viaceré oddelenia ponúkajú možnosť objednať sa vopred na presný dátum a čas. Môžete si teda s deťmi ušetriť pridlhé čakanie. Informujte sa v dostatočnom časovom predstihu pred vycestovaním, ako je to vo vašom meste.


 

Ako vybaviť cestovný pas pre deti

Prvým krokom je podanie žiadosti o vydanie pasu. Žiadosť o cestovný pas pre deti môžu podať rodičia, alebo iná osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti. Ústredný portál verejnej správy informuje, že v prípade, že sú rodičia rozvedení, alebo nie sú zosobášení a ak nie je súdom stanovené pozbavenie alebo obmedzenie výkonu rodičovských práv niektorému z rodičov, môže o vydanie pasu požiadať ktorýkoľvek z rodičov. Tento cestovný doklad vám ako rodičom však nevydajú na počkanie len tak. Dieťa musí prísť spolu s vami, pretože pri podávaní žiadosti musí byť osobne prítomné.

 

 

A ako to celé prebieha? Pracovníci oddelenia nasnímajú tvár dieťaťa. Ak je dieťa staršie ako 12 rokov, nasnímajú sa aj odtlačky prstov. Podpis sa vyžaduje iba od dieťaťa, ktoré sa už vie podpísať, teda približne od začiatku školskej dochádzky. Hotový cestovný pas dieťaťa môže vyzdvihnúť iba rodič alebo iná osoba, ktorá požiadala o vydanie dokladu. Cestovný pas pre deti si vyzdvihnete na tom istom pracovisku, kde ste podávali žiadosť.

Vybavujem cestovný pas pre deti – Čo k tomu potrebujem?

Na vybavenie cestovného dokladu pre dieťa musíte so sebou priniesť zopár ďalších dokladov, bez ktorých to proste nejde. Čo si teda priniesť?

– rodný list dieťaťa
– občiansky preukaz alebo cestovný pas rodiča, ktorý žiada o vydanie pasu pre dieťa
– správny poplatok za vydanie cestovného dokladu

Poplatok zaplatíte na začiatku pri podaní žiadosti, robí sa to prostredníctvom platobného systému eKolok. Možností úhrady je viacero (terminál, pošta, aplikácia, webová stránka), väčšinou však ide o platbu cez terminál, tzv. kiosk na oddelení dokladov.

Koľko stojí cestovný pas pre deti

Prehľad správnych poplatkov za vydanie pasu nájdete v tabuľke.

Zdroj: slovensko.sk

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť