Nie som náladová a ty si blbec!

Autor: spokojná mama

Článok patrí do sekcie blogu. Je písaný s humorom a nadhľadom.

 

Tehotné ženy nie sú náladové…

Teda, nie až tak, ako sa to o nich tvrdí. Prečo teda často budia dojem zúrivého boha pomsty a majú celkom desivú schopnosť plynule prejsť z agresívneho kriku do úpenlivého plaču? Áno, do istej miery za to môžu hormóny. Na strane druhej týmto „stavom“ veľmi výrazne pomáhajú ľudia, ktorých si teraz nazveme pracovne – blbci.

 

Kto sú to blbci alebo… Ako sa nesprávať k tehotnej žene?

Obvykle ľudia dodržiavajú isté normy spoločenského správania, pokojne to nazvyme slušnosť.  Taký blbec si ale z nejakého dôvodu myslí, že keď je žena tehotná,  môže na všetky zásady slušného správania zabudnúť.

Veď popravde, kto sa bez okolkov pýta ženy koľko váži a koľko kíl pribrala? Alebo kto nemá problém vypytovať sa ženy (známej, susedy, kolegyne) na jej prsia alebo sa jej odrazu začať rovno dotýkať?  Prečo teda niektorí ľudia považujú za normálne, neustále sa pýtať na pribúdajúce kilá ženy, ktorá je citlivejšia ako kedykoľvek predtým a váha jej pribúda absolútne nepriamo úmerne tomu, ako sa stravuje a hýbe.

Telo tehotnej ženy prechádza obrovskou hormonálnou aj fyzickou zmenou a ona sama sa nemusí cítiť práve komfortne a príjemné či dokonca príťažlivo ako ešte donedávna.  Všetko je jej tesné, je unavená, má nevoľnosti a vplyvom hormónov ju často ovládne precitlivená nálada, ktorú nedokáže ovládať.  A potom príde on. Blbec. A nie jeden. Keď ma žena „šťastný deň“ stretne ich za deň aj päť. Hovoria jej aká je guľatá a ako fajne priberá a bez upozornenia jej začnú hladkať brucho. Nemajú problém sa jej pri stretnutí na ulici pýtať či ju bolia prsia alebo či má zápchu.

 

 

Ako ho spoznáš?

 

  • Blbec  rád komentuje a hodnotí všetko, čo tehotná žena robí alebo naopak nerobí.

„To vážne piješ v tehotenstve kávu?“ No neviem, neviem. Veď uvidíš, či nebude hyperaktivne“…

„S takým bruchom cvičíš?“ Fu, veď snáď mu neublížiš“…

 

  • Ich vety často začínajú „Veď počkaj… “ a pokračujú nie úplne optimisticky.

Veď počkaj, keď sa narodí… to sa už vôbec nevyspíš…
Veď počkaj na pôrod… uvidíš, že na ďalšie dieťa ani nepomyslíš…
Veď počkaj či vôbec budeš mať mlieko, v tejto dobe nie je kojenie samozrejmosť…

 

  • Obľubujú pripomienkovanie dĺžky tehotenstva. Obvykle sa počas posledného mesiaca približne 40x opýtajú, kedy už to bude a nezabudnú dodať:

„Veď ty si tehotná už celú večnosť“…

 

  •  Nemajú zábranu prvorodičke tesne pred pôrodom kvetnato opisovať tie najukrutnejšie bolesti, aké si nevie ani predstaviť a následne zo seba vysypú zoznam všetkých možných pôrodných aj popôrodných komplikácií. 

„Moja zlatá, ty ešte nevieš čo je skutočná bolesť, to čo ťa čaká si nevieš ani predstaviť…

 

 

Posledné týždne tehotenstva sú pre ženu obvykle dosť náročné.  Má na sebe navyše 10 – 20 kilogramov, z ktorých sú takmer 3kg „živej váhy“. Práve na ňu sa nesmierne teší. Momentálne ju však neustále kope, tlačí pod rebrami, sťažuje jej dýchanie, spôsobuje opuchy. V noci sa už vôbec nevyspí, cikať chodí približne každú pól hodinu a k tomu všetkému sa pridružujú svalové kŕče,  bolesti chrbta a krížov, zápcha či iné časté zdravotné nepríjemnosti. Ak sa jej potom niekoľko blbcov denne opýta, či ju ešte baví „guľkať sa“, nečudujme sa, že ich môže poslať niekam…

 

Keď je žena tehotná, nemôžem jej nič povedať?

Presne toto by sa ako prvé opýtal taký blbec. Takže, nie. Neznamená to, že tehotným ženám sa nesmieme prihovárať alebo poukazovať na to, že im narástlo bruško. Stačí dodržiavať pravidlá slušného správania a chovať sa ako k akejkoľvek inej žene, ktorej sa tiež bežne nepýtame na jej váhu, neoblapkávame ju alebo jej nedávame rady, ktoré si nepýtala.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť