Kozmetika pre novorodenca – ako správne vybrať?

Autor: spokojná mama

Spolu so zväčšujúcim sa bruškom, sa pravdepodobne zväčšuje aj tvoj nákupný zoznam výbavičky pre bábätko. Obvykle začínaš s výberom kočiara, postieľky a detského oblečenia. Nakupuješ podľa farby, dizajnu a (pevne veríme ) aj komfortu pre bábätko. Podľa čoho si ale vyberáš produkty, ktoré budú prichádzať do bezprostredného kontaktu s citlivou pokožkou tvojho bábätka? Zle vybratá kozmetika pre novorodenca môže vám obom znepríjemniť prvé mesiace vášho spoločného života.

Dieťatko sa musí prispôsobiť životu mimo maternice, kde bolo 9 mesiacov chránené pred všetkými vonkajšími vplyvmi. Okrem toho je jeho pokožka oveľa tenšia ako tá naša a tak do nej môžu jednoduchšie preniknúť dráždivé látky.

 

Kozmetika pre novorodenca – na čo si dať pri výbere pozor?

1.) Nákup obrovského množstva kozmetiky, ktoré novorodenec vôbec nepotrebuje
Výrazom „kozmetika pre novorodenca“, ktorý v článku používame, máme na mysli dva či tri kvalitné produkty, ktoré by si mala mať pred príchodom bábätka pripravené. Denné používanie rôznych krémikov, mastičiek, olejčekov, gélov a mydiel len zbytočne podráždi detskú pokožku (aj tvoju peňaženku).

 

2.) Výber nesprávnej kozmetiky (často na základe ceny či vône)
Aj detská kozmetika je bohužiaľ často plná chemických látok, ktoré sú pre bábätko absolútne nevhodné. Treba si uvedomiť, že kozmetiku nevyberáme podľa reklám v televízií alebo podľa toho aby nám bábätko pekne voňalo ale predovšetkým podľa jej zloženia.

 

Kozmetika pre novorodenca – tip spokojnej mamy

Je ťažké vyznať sa v množstve výrobcov a značiek. Ak ešte nie si rozhodnutá, pre konkrétne produkty, prinášame ti náš tip spokojnej mamy. Vyberali sme na základe recenzií mamičiek, brali sme pritom do úvahy použitie čisto prírodných surovín bez konzervačných látok a samozrejme s ohľadom na prijateľnú cenu.

 

Výsledok? Weleda!

Vybrali sme nechtíkovú dojčenskú radu od Weledy a prípravky sme samozrejme aj testovali. Pre prvé mesiace života bábätka toho naozaj netreba veľa. My sme vybrali nechtíkový dojčenský kúpeľ, detský šampón, a krém na zapareniny.

Výrobca udáva, že tieto nechtíkové prípravky sú vhodné pre novorodenca už od prvého dňa po narodení. Výťažky z nechtíka lekárskeho majú protizápalové, antibakteriálne a hojivé účinky. Produkty tejto rady prešli testami, ktoré preukázali, že sú vhodné nielen na citlivú detskú pokožku ale dokonca pokožku postihnutú atopickým ekzémom.

Výrobky sme objednali zo stránky Benu lekárne, kde nám po prieskume vyšli najvýhodnejšie. Často sú v akcií 2+1 zdarma alebo dostanete ku každému produktu z nechtíkovej rady darček zadarmo. 

 

 

Tak si rozoberme, čo a prečo sme vlastne kúpili:

 

Nechtíkový dojčenský kúpeľ

Je nám veľmi sympatické, že sám výrobca na svojich stránkach uvádza, že prvé mesiace stačí bábätko umývať predovšetkým čistou vodou. Ak sa rozhodneš používať aj nejaký prípravok na umývanie vyhýbaj sa peneniu a mydleniu priamo na pokožke dieťatka.
Nechtíkový dojčenský kúpeľ je jemná, nepenivá prísada do kúpeľa, ktorá chráni pokožku pred vysúšaním a dodáva jej tuk, ktorý stráca pôsobením vody.

 

Nechtíkový detský šampón

V prvých mesiacoch života bábätka nie je potrebné používať šampón ale postačí nám opláchnutie vláskov vo vyššie uvedenom nechtíkovom dojčenskom kúpeli. Ak sú vlásky dieťatka z nejakého dôvodu mastné, znečistené alebo sa jednoducho rozhodneš, že šampón používať chceš, siahni po nechtíkovom od Weledy.
Je mimoriadne šetrný k pokožke i očkám a tak ako ostatné výrobky z tejto rady neobsahuje farbivá, parfumy ani látky na báze minerálnych olejov.

 

Nechtíkový dojčenský krém na zapareniny

Tento dojčenský krém od Weledy chráni pokožku pred vznikom zaparenín vďaka lanolínu a oxidu zinočnatému a zároveň má hojivé účinky na zapareniny, ktoré už vznikli. My sme krém skúšali v našom domácom testovaní aj na podráždenú pokožku v oblasti podpazušia u staršieho dieťatka a fungoval výborne. Všetky výrobky tejto rady majú veľmi jemnú, príjemnú prírodnú vôňu.

 

Naše tipy pre hygienu tvojho bábätka:

  • Je to len na tebe, pre akú kozmetiku sa rozhodneš. Nenechaj sa ale zlákať len pekným obalom, vôňou či výhodnou cenou.
  • Nenakupuj zbytočne veľa kozmetických prípravkov, postačí ti pár kvalitných.
  • Nekúp bábätko príliš často, pretože to vysušuje jeho pokožku. V prvých mesiacoch jeho života to stačí maximálne 3x do týždňa.
  • Nepoužívaj pričasto vlhčené utierky. Sú napustené zmesou rôznych chemických látok, ktoré pôsobia na novorodeneckú pokožku ešte dlho po použití. Pokiaľ máš možnosť, umy zadoček dieťatka radšej čistou vodou.
  • Študovanie zloženia výrobkov, nie je hanba, práve naopak. Ak sa ťa kvôli tomu, že ti záleží na zdraví svojho dieťaťa niekto snaží uraziť či nazvať šialenou biomatkou ber to ako kompliment.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť