Menštruačný kalíšok a všetko čo sa o ňom hanbíš opýtať (rozhovor s výrobcom)

Autor: spokojná mama

Menštruačný kalíšok nie je u nás žiadna novinka. Na Slovenskom trhu sa predáva už viac ako 10 rokov.  Vraj má množstvo výhod oproti tampónom či vložkám, šetrí peniaze a nevytvára odpad. Napriek tomu,  je väčšina žien stále verná bežným hygienickým pomôckam.

Je dôvodom slabá informovanosť o kalíšku alebo strach začať používať v takto intímnej oblasti po dlhých rokoch niečo úplne nové? Oboje sa v redakcií Spokojnej mamy pokúsime odbúrať.  Všetko, čo by ťa mohlo zaujímať sme zisťovali za teba priamo od výrobcu.

Urobili sme si prieskum trhu, pričom sme prihliadali najmä na kvalitu a cenu a nakoniec sme sa obrátili na značku LUNACUP . Našim otázkam sa ochotne venovala Mgr. Kateřina Dvořáková, ktorá je nielen zástupkyňou spoločnosti LUNACUP ale samozrejme ženou,  ktorá menštruačný kalíšok sama používa.

 

O kalíšku možno niekto počuje prvý krát. Môžte nám laicky vysvetliť ako sa vlastne používa? 

Menštruačný kalíšok sa používa podobne ako tampón. Najskôr sa však opláchne vodou, aby sa dobre zaviedol (kĺzal) a potom sa zloží do roličky, ktorá sa zavedie do vnútra pošvy, kde sa otvorí a zbiera krv.

Väčšina žien ani kalíšok vo vnútri necíti a to veľmi skvalitňuje to, ako sa žena pri menštruácií cíti.  Kalíšok sa ľahko vyberá tak, že sa vytlačia svaly pošvy, prípadne môžete potiahnuť za stopku kalíšku. Krv v kalíšku zostáva vďaka podtlaku a kalíšok sa ľahko vyberá. Krv sa vylieva do wc, menštruačný kalíšok sa opláchne vodou a môže sa znova zaviesť.

 

Nehrozí, že sa menštruačný kalíšok pri pohybe nejako uvoľní a vytečie?

Ak je  dobre zavedený, tak nie. Drží vo vnútri vďaka podtlaku a prilnutiu na stenu pošvy. Obzvlášť pre šport a kúpanie je kalíšok vhodnejší a spoľahlivejší ako tampón.

 

 

Ženám, ktoré teraz vidia menštruačný kalíšok na obrázku sa môže zdať príliš veľký na zavedenie.  Treba na to cvik alebo to ide jednoducho. Nebolí to?

Určite to nebolí. Materiál kalíšku je veľmi jemný, príjemný a ohybný. Kalíšok sa zloží na veľkosť väčšieho tampónu a vďaka namočeniu ľahko vkĺzne do vnútra. Pre zavedenie je potreba trochu cviku, pretože sme každá iná a každá si nájde svoj individuálny spôsob, ktorý jej bude vyhovovať.

Máme dve veľkosti kalíšku, aby si žena mohla pre seba vybrať ten vhodný. Pred  niekoľkými rokmi sme robili medzi 1200 ženami prieskumy, ako ľahké pre ne bolo začať s kalíškom. 90% respondentiek sa vyjadrilo, že to bolo jednoduchšie ako si predstavovali. Obavy sú prirodzené, je to niečo nové ale naozaj vôbec nič zložité.

 

 

90% respondentiek sa v prieskume vyjadrilo, že zavedenie bolo jednoduchšie ako si predstavovali…

 

 

V čom spočívajú výhody používania kalíšku od iných bežných hygienických pomôcok?

Ja najväčšiu výhodu osobne vidím v pohodlí počas cyklu. Kalíšok mi dáva slobodu a nie je cítiť, je to ako by som menštruáciu vôbec nemala. Práve to je pre ženy, ktoré používajú bežné pomôcky, absolútne nepredstaviteľné a máloktorá žena tomu verí.

Menštruačný kalíšok obvykle mením ráno a večer.  Nemusíš myslieť na zásoby potrieb doma, nemusíš nič ťahať po taškách a tiež hľadať koše.  Najviac si užívam kalíšok v lete. To si bez neho ani neviem predstaviť. Materiál kalíšku je silikón, ktorý je zdravotne bezpečný a používa sa v zdravotníctve viac ako 70 rokov. Materiál je tzv. antibakteriálny, t.z. , že nepodporuje množenie baktérií. U vložiek a tampónov je to naopak, materiál je pre baktérie rajom.

Preto je tam také vysoké riziko toxického šoku. Nerada by som ženy strašila, sama som tampóny používala, ale teraz by som to už neriskovala.Tampóny mi neboli príjemné a vložky som neznášala. Samozrejme je to tiež ekologické riešenie, kde nevytváram žiadny odpad, čo ma uspokojuje. Náklady sa vrátia za pár cyklov.

 

 

Prešiel Váš menštruačný kalíšok aj nejakým testom kvality či zdravotnej bezpečnosti? Nehrozí alergická reakcia?

Menštruačný kalíšok sa vyrába v ČR. Kalíšok i samotný materiál prešiel všetkými testami na zdravotnú bezpečnosť u Štátneho zdravotného ústavu. Použitý lekársky silikón KEG-2003H renomovanej Japonskej spoločnosti ShinEtsu má tu najprísnejšiu zdravotnú certifikátu ako americké USP Class VI. tak aj európske ISO 10993.

 

Každú ženu samozrejme zaujíma aj cena a to, ako dlho vlastne vydrží.

Cena kalíšku je 24 euro a vydrží 8 až 10 rokov používania. Prvotná vyššia cena sa počas pár cyklov vráti a pohodlie a príjemný pocit pri menštruácií je k nezaplateniu.

 

Cena kalíšku je 24 euro a vydrží 8 až 10 rokov používania…

 

My veľmi pekne ďakujme za vyčerpávajúce odpovede a dúfame, že teraz už vieš všetko potrebné, aby si sa odvážila menštruačný kalíšok vyskúšať.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť