Šialená biomatka

Autor: spokojná mama
0 komentár

Ľudstvo nikdy nemalo na výber z tak obrovského množstva spotrebného tovaru ako je tomu dnes. Na každom kroku sa nachádza super či hypermarket, ktorý ponúka desaťtisíce druhov potravín. Čím viac máme na výber, tým nekvalitnejšie a nutrične chudobnejšie potraviny si často vyberáme.

Nekonečné množstvo výrobcov a prevedení toho istého tovaru a zväčša málo času na nákup, nás „nútia“ vyberať si podľa ceny a dizajnu výrobku.

Priznaj si, koľko krát si už siahla po výrobku, ktorý bol označený ako nejaká „babičkina dobrota“ a mal taký príjemný obal, že to v tebe evokovalo kvalitnú domácu lahôdku. K prečítaniu zloženia si sa však nikdy nedostala. Akoby si aj mohla, jedno dieťa plače v kočiari, druhé ťa ťahá za ruku a o chvíľu príde domov hladný manžel. Na štúdium zloženia, v uličke obchodu nie je čas!

 

Šialená biomatka

A potom sú tu oni. Ženy, zväčša matky, ktoré študujú zloženie výrobkov a starostlivo vyberajú, čo bude ich rodina jesť alebo piť.

Robia to preto lebo vedia, že v klasickom jabĺčkovom nápoji pre deti sú zväčša 2% jablčnej šťavy. Vedia, že tieto zafarbené cukrové vody okrem hyperaktivity , obezity a zubného kazu dieťaťu nielenže nič neprinesú, no vzhľadom k obrovskému podielu cukru nemajú ani šancu uhasiť smäd.

Rovnako vedia, že sladené nápoje sú len rybkou v mori. Sotva rybkou, sú len planktónom.

 

 

Biomatka nemá hranice

Takáto šialená biomatka, je často schopná zájsť ešte ďalej. Separuje odpad a učí to aj svoje deti. Dokonca chodí do bezobalových obchodov aby jej domácnosť produkovala toho odpadu menej.

Dáva deťom zeleninu namiesto keksíkov, vyhýba sa nadmernému množstvu umelého cukru, kupuje deťom bosotopánky a niektoré dokonca nútia svoje bábätká nosiť bavlnené plienky namiesto tých „umelých“! A pozor, držte si klobúky… nosia svoje bábätká v rôznych nosičoch, lebo veria, že ich materinská blízkosť je po narodení to najcennejšie čo môžu dieťatku dať.

A keď sa nad tým tak zamyslíme, aj v radoch zvierat nájdeme množstvo šialených biomatiek…

 

 

 

Ži a nechaj žiť

Dosť bolo irónie. Zamyslime sa prečo to takáto matka vlastne všetko robí. Nevie čo s voľným časom? Chce byť zaujímavá alebo ju k tomu poháňa uznanie okolia?

Odpoveď je jednoduchšia. Takáto mama jednoducho miluje svoje deti a robí to, čo je pre ne z jej pohľadu najlepšie. 

Zaujímavým paradoxom je, že práve tieto mamičky sú často urážané ľuďmi, ktorí nezdieľajú tieto hodnoty. Označenie biomatka sa stalo hanlivým a výsmešným. Ak sa spýtaš takejto mamičky, ktorá dostala nálepku „bio“ či „eko“ , čo si myslí o matkách, ktorých deti napríklad majú neobmedzený prístup k sladkostiam, zväčša ti táto matka odpovie, že je to ich vec, čo deťom dávajú ale ona im to nedá.

 

 

Dám dieťaťu radšej ovocie ako sladkosti, takže už som biomatka ?

Je smiešne, že nálepku „biomatka“ dostane akákoľvek mamička, ktoré urobí pre svoje dieťa niečo viac. Akokoľvek ich nazveme, mamičky, ktoré robia pre dieťa „viac“ si zaslúžia obdiv ostatných, predovšetkým tých, ktoré nemajú toľko času, energie a pevnej vôle aby pri deťoch robili tie správne rozhodnutia. Ľudia sa často rozhodujú podľa toho, čo je pre nich jednoduchšie a vo výchove to platí obzvlášť. Tie správne rozhodnutia sú ale často práve tie zložitejšie.

 

Variť z čerstvých surovín či kúpiť lacný polotovar, zohriať a MAŤ POKOJ?

Čítať mu večer pred spaním knižku alebo mu pustiť rozprávku a MAŤ POKOJ?

Urobiť v lete deťom domácu dreň z ovocia alebo im kúpiť nanuk a MAŤ POKOJ?

Každá si môže sama zvoliť, či chce vychovávať alebo MAŤ POKOJ.

 

 

Každý má právo vychovávať podľa seba

 

Bio – nebio. Nikto nemôže tvrdiť, že jedna matka je lepšia ako tá druhá. Každá mamička sa snaží robiť pre svoje dieťa v rámci svojich možností, schopností či vzdelania, to najlepšie čo vie. Neurážajme sa preto navzájom. Spája nás niečo krásne a to je láska k našim deťom.

Tento článok nechce v žiadnom prípade niekoho uraziť alebo spochybniť nikoho výchovu.  Vznikol aby vzdal hold matkám, ktoré pre svoje deti jednoducho robia viac a poďakoval im aj za ich deti, ktoré na to zrejme prídu až pri vlastných deťoch.

 

Osobne poznáme niekoľko obdivuhodných mamičiek, ktoré nálepku BIO už pár krát od okolia dostali. Radi by sme im dali priestor aby sa k tejto téme vyjadrili. Ich úprimné vysvetlenie prečo to robia nájdete v rozhovore TU

 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť