INŠPIRATÍVNA MAMA – Ivanka Gajdošová

Autor: spokojná mama

V kategórií inšpiratívna mama vám pravidelne predstavujeme mamičku, ktorej príbeh a pozitívna energia nás nadchla natoľko, že sa o ňu s vami chceme podeliť. Tentokrát sme vyspovedali Ivanku Gajdošovú z Vranova nad Topľou, ktorej záľuba prerástla do podnikania a tak si vďaka pleteniu teraz žije svoj sen.

 

Ivanka, čo pre teba znamená pletenie? Je to iba práca alebo aj forma psychohygieny?

Možno to vyznieva ako klišé ale pletenie a každá tvorivá práca je určite formou psychohygieny. Zabudnem pri tom na starosti či problémy a sústredím sa iba na to čo práve robím. Znamená pre mňa niečo, čím môžem svoje nápady a kreativitu premeniť na niečo pekné a originálne. Je to moja práca aj hobby a  to je tá najlepšia kombinácia.

 

Tvoja tvorba nás nadchla. Kúsky, ktoré vyšli spod tvojich rúk sú originálne a veľmi precízne spracované. Ako dlho sa pleteniu venuješ a ako si sa k nemu dostala?

Pleteniu sa venujem intenzívnejšie 5rokov. Už v detstve som sa naučila základy ale ani ma nenapadlo že niekedy sa tomuto budem venovať takto profesionálne. Prišlo to náhodou v jesennom období, keď som sa rozhodla oprášiť ihlice a urobiť ako darček šál pre moju sestru. Foto som dala aj na sociálne siete a bola som milo prekvapená reakciami a najmä tým, že sa našlo aj pár záujemkýň. Neskôr prišli požiadavky aj na čiapky, detské výbavičky, deky, papučky, svetríky. Všetko to boli veci ktoré som sa musela naučiť štýlom pokus – omyl, nevyhla som sa ani páraniu a prerábaniu, kým to nebolo v stave, že som s tým bola spokojná.

Začiatky boli náročné, ale patrí to k tomu. Vždy som sa snažila odlíšiť od konkurencie a do výrobkov dávať kus seba. Pátrala som hodiny po nových materiáloch a nepoužívaných vzoroch. Svetre som neskôr doplnila kožušinou a dnes patria medzi najviac predávane veci z mojej tvorby. Netreba sa tešiť iba z výrobku ale aj z cesty ktorá k nemu vedie.

 

 

Venuješ sa aj dosť špecifickým výrobkom – pleteným fotorekvizitám. Spomínaš si, čo ťa pri tomto type tvorby najviac potrápilo? 

Áno, venujem sa aj newborn rekvizitám a táto činnosť patrí medzi moje srdcové. Na túto tvorbu som bola oslovená cez sociálne siete a už pri prvých kúskoch som vedela, že sa tomu chcem venovať. Práca fotografov, ktorý sa tomu venujú je pre mňa priam čarovná.

Najviac ma potrápilo asi moje prvé newborn body, ktorého upletením ma poverila talentovaná Lucia Horváth Photography, s ktorou mám krásnu spoluprácu doteraz. Vždy príde s úžasnými nápadmi, ktoré sú pre mňa výzvou. Spomínané body bolo prvé, musela som si teda naštudovať postup a nájsť vhodný vzor, materiál… Potom hodiny skúšania a párania….No nakoniec vyšlo dokonale a ja som sa veľmi vytešovala z fotografii ,ktoré v ňom následne vytvorila. Je pre mňa krásny pocit, že moje práce sú súčasťou týchto nádherných fotografii a som vďačná za každú takúto spoluprácu.

 

Pletené doplnky

foto: Lucia Horváth Photography

 

Ďalšou tvojou špecialitou sú zdobené čelenky. Každá čelenka je jedinečná a kamienky sú prišívané ručne po jednom kuse. Mnohé sme už videli na známych osobnostiach šoubiznisu (ak môžeš prezraď nejaké ?) a tak nás zaujíma, či sú cenovo dostupné aj pre bežnú slovenskú mamičku. 

Zdobené čelenky sú práce, na ktorých môžem naplno ukázať svoju kreativitu, nakoľko mám v obľube kamienky, korálky a všetko čo sa ligoce a trblieta. Som veľmi rada, že oslovili aj kopec žien. Ako každá žena aj ja milujem nakupovanie a práve hľadanie komponentov a materiálov na čelenky patrí medzi moje obľúbene činnosti. Aj keď sa ma veľa ľudí, hlavne konkurencia pýta, odkiaľ ich mám, je to vec čo neprezrádzam. Cena sa pohybuje cca od 20€, podľa veľkosti, použitého materiálu a zdobenia. Myslím, že cena je prijateľná pre každú ženu, ktorá vie oceniť ručnú prácu a originalitu.

Pár vecí som robila aj pre známe osobnosti šoubiznisu a som veľmi rada že ich majú v obľube. Spomeniem českú Barbie Gabriel Jiráčkovu, ktorej som robila zopár spomínaných čeleniek.  Zo slovenských známych mamičiek pre ktorých detičky som mala tú česť vyrobiť im pár kúskov sú to Dominika Kid Kovács, či Daniela Nízlova.

 

Pletené doplnky Ivana Gajdošová

 

Máš nejaký pracovný sen?

Vždy bolo mojim snom venovať sa niečomu čo ma napĺňa. Mať prácu pri ktorej by som mala čas na rodinu a seba. Práve týmto pletením žijem svoj sen každý deň a som za to nesmierne vďačná. Vždy je čo zdokonaľovať a neviem čo ma ešte čaká.. Rada by som sa viac zviditeľnila aj v zahraničí, vytvorila svoju vlastnú značku. Verím, že aj to postupne príde.

Ivankinu prácu si môžete pozrieť na jej FB stránke: www.facebook.com/RoyalKnitting

O set čeleniek mama + dcéra s dielne šikovnej Ivanky Gajdošovej si môžete teraz súťažiť na našom facebooku: www.facebook.com/www.spokojnamama.sk

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť