Ako znížiť teplotu deťom

Autor: Paula

Teplota a horúčka je signálom, že telo s niečím bojuje. Zvýšená teplota sa objavuje ako prejav nachladnutia, chrípky, ale napríklad aj po očkovaní. Keď však stúpa a neklesá, je dôležité poznať, ako znížiť teplotu deťom správne a efektívne. Ide to aj bez liekov, i keď tie pre istotu majte vždy pripravené v domácej lekárničke.

 

Zvýšená teplota u detí

Každý rodič hľadá spôsoby, ako posilniť imunitu detí. Zvýšená teplota a horúčka sú totiž jedným z prejavov, že imunitný systém je aktívny a voči niečomu sa bráni. Normálna telesná teplota zdravého človeka je do 37°C. Keď teplomer ukazuje od  37°C do 37,9°C, hovoríme o zvýšenej teplote. Spravidla ju nie je potrebné znižovať, pretože so sebou nenesie ďalšie vážnejšie prejavy. Človek so zvýšenou teplotou sa môže cítiť unavený a slabší, ale vo väčšine prípadov si tento stav nevyžaduje podávanie liekov. Je však dôležité, aby dieťa dostatočne pilo a oddychovalo v posteli.

Horúčka u detí

Ako znížiť teplotu deťom, keď hodnota prekročí číslo 38? Ak dieťaťu nameriame teplotu nad 38°C, vtedy už hovoríme o horúčke a je potrebné ju zraziť. Telesná teplota nad 38,5°C je totiž už pre organizmus škodlivá a teplota nad 40°C už ohrozuje aj život. Prvou voľbou mamičiek sú lieky na zníženie teploty s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu. Ďalším spôsobom, ako dieťaťu uľaviť, sú obklady a zábaly. Samozrejmosťou je odpočinok a pitný režim, aby sa predišlo dehydratácii.

Ako znížiť teplotu deťom

Foto: petalschildrenhospital.in

 

Ako znížiť teplotu deťom

Pri zvýšenej teplote a horúčke je v prvom rade dôležité správne odmerať teplotu tela, aby sme vedeli, ako ďalej postupovať. Na presné meranie je potrebné zvoliť si správny teplomer, vhodné miesto na meranie a do tretice vedieť správne odrátať a vyhodnotiť nameranú hodnotu.

 

 

Lieky na zníženie teploty

Pri zvýšenej teplote a horúčke môžete siahnuť po voľnopredajných liekoch s obsahom liečivej látky paracetamol alebo ibuprofen. Lieky obsahujúce paracetamol začnú účinkovať rýchlejšie, ibuprofen zasa pôsobí dlhšie. Lieky sa dávkujú podľa hmotnosti dieťaťa. K dispozícii sú čapíky, sirupy a tabletky. Pre najmenšie deti sú vhodné čapíky a sirupy, starším deťom môžete podať aj tabletku, ktorú napríklad rozdrvíte a podáte na lyžičke s trochou šťavy alebo čaju.

Medzi jednotlivými dávkami je potrebné dodržať časový odstup 6 hodín. Ak horúčka neklesá, môžete dieťaťu podať ďalší liek, ale s obsahom iného liečiva, než ste podali predtým, aj po 4 hodinách. Napríklad o 16:00 dáte dieťaťu paracetamol, teplota neklesá, tak o 20:00 mu môžete dať ibuprofen. Ešte pred podaním lieku sa vždy uistite, či je liek ešte v záruke (je dobré napísať si na krabičku od lieku dátum prvého otvorenia). Nikdy neprekračujte odporúčanú dennú dávku.

Ako urobiť zábal na zníženie horúčky

Osvedčeným spôsobom, ako znížiť teplotu deťom, je zábal. Použiť ho môžete na hrudníku či zápästiach dieťatka. Vďaka zábalu sa z povrchu tela začne odparovať voda, čím sa telo zároveň ochladzuje. Uterák, osušku alebo nejakú inú látku (napríklad látkovú plienku) namočte do vlažnej vody a vyžmýkajte. Látku rozprestrite na posteľ tak, aby ste na ňu mohli položiť trup dieťaťa. Oviňte do uteráka celý trup, od podpazušia až po stehná, dieťa však už následne neprikrývajte, aby sa voda mohla odparovať. Zábal nechajte účinkovať zhruba 10 minút, následne dieťa osušte a oblečte.  Nechajte ho odpočívať a teplotu mu znovu premerajte. Rovnakým spôsobom môžete zábal použiť aj na zápästiach.  Zábaly môžete opakovať, ale neaplikujte ich príliš často.


POZOR! Zábaly nikdy nerobte, ak má dieťa studené končatiny alebo zimnicu.



Sprchovanie vlažnou vodou na zníženie horúčky

Alternatívou k zábalom je krátke sprchovanie vlažnou vodou, alebo krátky kúpeľ vo vlažnej vode. Rovnako platí, že sprchu neaplikujeme, ak má dieťa studené ruky a nohy, alebo v prípade, že má zimnicu. Po sprchovaní či kúpeli treba dieťa ihneď osušiť a prikryť.

Namiesto kúpania môžete pri horúčke celé dieťatko tiež potierať vlhkou handričkou. Keďže rýchlo schne, treba ju opakovane namočiť do vody a vyžmýkať. Aj toto je jednou z metód, ako znížiť teplotu deťom.


Ak si nie ste čímkoľvek istý, neváhajte sa obrátiť na lekára. Radšej sa opýtať, než riskovať. Zvlášť, keď vám doma leží v horúčkach vaše malé dieťa.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť