Výnimočné detské knihy, besedy v škôlkach, úprimná láska k prírode. Toto je Matej Zámečník – ROZHOVOR

Autor: spokojná mama

Je tak trochu ako moderný hrdina dnešnej doby. Nemá plášť ani zbrane, má však obrovské odhodlanie zmeniť svet k lepšiemu. Píše detské knihy pre ktoré sú typické rastliny, zvieratá a téma ochrany prírody a lásky k nej. Ročne absolvuje množstvo besied s deťmi v školách, škôlkach, i v jasliach, založil občianske združenie Vieme to lepšie a bežne ho môžeme stretnúť ako v okolitej prírode zbiera odpadky. Sme veľmi radi, že naše pozvanie k rozhovoru prijal inšpiratívny muž, spisovateľ, Matej Zámečník.

 

Matej, popísali sme ťa tak trochu ako hrdinu, ale takto ťa skutočne vnímame. Vydal si tri úspešné edukačné detské knihy, za posledné roky si sa v rámci besied stretol s viac ako 2000 deťmi a neustále vymýšľaš čo a ako vo svojom okolí zlepšiť. Čo ťa poháňa v tejto tvojej snahe, a kde sa vlastne toto tvoje nadšenie pre prírodu vzalo?

Veľa vecí v knižkách súvisí práve s aktivitami, ktoré robíme v rámci občianskeho združenia. Pričom sa už sústredíme skôr na kreatívnejšie veci. Podarilo sa nám spraviť agility dráhu, naučiť decká kompostovať a vytvárať si vlastnú zeminu, spravili sme spevavo-bylinkový areál pre deti s autizmom a tento rok by sme chceli spraviť pre deti pocitový chodník. Radšej obdarovávam ako dostávam, preto ma teší, keď môžeme pomôcť niekomu, kto to potrebuje. Zároveň ideme v mene nášho OZ – Vieme to lepšie a ukazujeme, že sa dajú spraviť užitočné veci aj za zlomok peňazí. No a následne o týchto našich činoch rozprávam deťom na besedách a snažím sa ich inšpirovať k pomoci druhým a prírode.

 

Veľmi nás zaujala tvoja posledná kniha Zábudlivé Ginko. K deju sa ešte dostaneme. Knižka má však skutočne prekrásne ilustrácie, ktoré deti (aj dospelých) okamžite zaujmú. Kto za nimi stojí? Môžeme takto verejne pochváliť ilustrátora?

Stojí za nimi Zuzana Svobodová. Veľmi ma oslovila jej tvorba. Zároveň som bol jedným z prvých, ak nie prvý, slovenský autor. Dovtedy ilustrovala pre zahraničných autorov a momentálne má za sebou ilustrácie vo vyše tucte knižiek pre deti. Zuzana je nesmierne talentovaná žena s citom pre detail a aj takto cez rozhovor u vás jej držím palce v ďalšej jej tvorbe.

detské knihy

Príbeh je o strome Ginko Biloba, ktorý zabudne počas jesene mená zvieratiek z parku. Deti postupne v príbehu zisťujú, čo sa s ním deje počas štyroch ročných období, aj to, prečo si opäť spomenie až na jar. Čo ťa pri písaní tohto príbehu inšpirovalo a čo chceš deťom príbehom odovzdať?

Chcel som, aby bola v knižke pestrosť farieb počas všetkých štyroch období. A aby si deti viac všímali, kde na Slovensku rastú ginko stromy a zároveň si mohli z ich listov spraviť napríklad čaj. Knižka Zábudlivé Ginko obsahuje ešte zopár zaujímavostí o ginko strome, maľovánku a pre dospelých stať o skleróze. Možno niekto z vás už počul prirovnanie: Zabúdam, asi mám sklerózu. Tak v knižke je popísané, že zabúdanie nie je primárne príznakom sklerózy. Zároveň bola v minulosti možnosť si dokúpiť stromček ginka, takže si deti mohli zasadiť svojho vlastného hrdinu. Aktuálne ale čakáme na vyrastenie nových stromčekov, ktoré budú dostupné až o rok.

 

Tvoje detské knihy sú veľmi interaktívne. Povieš nám, čo v nich okrem samotných príbehov deti nájdu?

Vždy sú tam maľovanky, bonusové informácie týkajúce sa deja príbehu ako napríklad iniciatíva Ďakujem sused, ktorá združuje knižné búdky po Slovensku. Prípadne sú knižky doplnené o darček ako napríklad rastúca ceruzka, ktorá má na konci, kde štandardne býva guma, kapsulu so semiačkami rastlín. Takže si môžu deti zasadiť rastliny, ktoré sú spomínané v príbehu. V ďalšej knižke zase odkazujem deti na dohľadanie informácií na internete k postavám, ktoré reálne existujú, a sú spomenuté v knižke.

 

Minulý rok si daroval do škôl a škôlok 200 kníh Zábudlivé Ginko. Je to gesto, ktoré samo o sebe vypovedá veľmi veľa. Povedz nám však ty, ako si na túto myšlienku prišiel a čo ťa k samotnému darovaniu viedlo.

Oslovoval som knižnice, či by nechceli mať v ponuke moju knižku. Zároveň mi v tom čase napadlo, že financovanie knižníc na školách je vlastne v žalostnom stave. Preto som vytvoril formulár k prihláseniu sa o knižku, dohodol sa s firmou, ktorá mi poslala obaly na knihy a prepravcom a aj vďaka nim mohla ísť knižka na školy a spraviť radosť mnohým čitateľom. Následne som knižky pracne zabalil a doviezol do kuriérskeho skladu.

detské knihy

Absolvuješ veľmi veľa besied a knižných turné na školách a škôlkach, a dokonca aj v jasliach. Môžeš nám trochu priblížiť, ako taká tvoja beseda vyzerá?

Na úvod začnem tým, že je pre mňa zadosťučinením, že moje besedy bavia aj mňa, aj deti a aj učiteľov :). No a priebeh je asi takýto. Po príchode sa s deťmi porozprávame o tom, ako vzniká kniha, čo čítajú a ako by sme vedeli chráni prírodu. Potom im z knižky prečítam ukážku, dám k nej zopár kontrolných otázok, ukážeme si aké predmety nahrádzajú rôzne plasty v rôznych sférach života, ukážeme si ako triediť odpad (hlavne na rozporuplných predmetoch) a úplne na záver ukážem deťom vermikomposter s dážďovkami. Na tom si ukážeme, ako vzniká kompost. Primárne chodím na ZŠ, lebo s tými deťmi sa už lepšie pracuje, ale aj škôlkari vedia vďaka mnohým mojim predmetom na besede udržať pozornosť.

Ak tieto riadky číta nejaká pani učiteľka, alebo riaditeľka materskej či základnej školy, ktorá by o podobnú besedu mala záujem. Ako ťa môžu osloviť?

Buď priamo mailom na web stránke, alebo cez tento formulár, kde im pošlem následne viac informácií k celému priebehu: www.matejzamecnik.com/besedy/

 

Keď sme pri tvojich besedách, túto otázku sa musíme opýtať. Netajíš sa tým, že si bol kedysi veľmi nervózny z akýchkoľvek verejných vystúpení. V súčasnosti dokonca vyzeráš, že si to užívaš. Máš na toto recept, prosím? 🙂

Vďaka za túto otázku :). Odbúral som to tým, že som začal chodiť do rečníckeho klubu Toastmasters, kde sa človek vie zlepšiť v prezentovaní, rečníctve, reči tela ako je gestikulácia a interakcia s publikom. Takže ten prvotný stres opadol tam a zároveň som sa zlepšil v prezentovaní. Zvyšok je už len o tréningu. Robiť to, čo nám robí obavu dovtedy, kým sa to pre nás nestane všednou vecou, z ktorej nebudeme mať už nervozitu.

 

Dávaš deťom svoj čas a veľa cenných informácií. Zaujíma nás, čo dávajú tieto besedy tebe? Čo si z nich odnášaš?

Keď si zapisujem nápady detí ako chrániť prírodu, zapíšem si tam veľakrát aj vtipné hlášky, ktoré ma vždy pri opätovnom čítaní pobavia. Zároveň je to príjemné s užitočným. A to v tom zmysle, že aj niečo deti naučím, zabavíme sa a následne precestujem po Slovensku po zaujímavých miestach, dedinkách, mestách, kde spoznám skvelých ľudí s ktorými si vieme dať ešte odporúčania na zlepšenie školského systému a napredovania detí.

Vráťme sa ešte ku knižkám. Ďalšie úspešné detské knihy, ktoré si vydal sú Nezábudka a Divozel 1 a 2. Pre čitateľov priblížime, že sú to príbehy dvoch súrodencov, ktorí idú na prázdniny. Namiesto idylického prostredia prírody sa im však naskytá pohľad na odpadky, ktoré nielenže uprostred prírody nemajú čo robiť, ale priamo ohrozujú zvieratá, ktoré tam žijú. Ako z tvojej skúsenosti deti reagujú na príbeh? Prebúdza v nich potrebu chrániť prírodu?

Áno, presne tak. Deti sa už počas čítania mojej ukážky častokrát hlásia, lebo chcú aj oni povedať, čo videli v lese, na výlete alebo dovolenke a aj ako pristihli priamo ľudí, ako znečisťujú prírodu. Je smutné, že si nevážime krásy prírody a veľakrát je nám zaťažko zobrať so sebou obal z jedla, ktorý je omnoho ľahší ako bol cestou na výlet, kedy bol ešte plný. Tak ho veľa ľudí zahodí. My sme už upustili z prílišného čistenia lesov s dobrovoľníkmi z nášho OZ. A to preto, lebo chceme predísť tomu, aby sme vôbec museli začať čistiť lesy. Preto to robíme formou osvety, prednášok, nahlasujeme čierne skládky a podobne. Dôležitejšie je riešiť príčinu a nie až dôsledok.

 

Ktorá z tvojich kníh je tvoja srdcovka a prečo?

Nezábudka a Divozel 2 (tá modrá 🙂 pozn.autora). Pretože obsahuje najviac informácií vpísaných do príbehu. Sám som sa naučil nejaké nové veci počas písania a tie som dal potom aj následne do knižky na záver ako bonusy. Súčasne si deti vedia dohľadať knižné postavy, ktoré stretli Nezábudka s Divozelom. Všetky, v čase písania knižky, mali menej ako 18 rokov, keď pomohli prírode alebo iným ľuďom. Preto si myslím, že môžu byť inšpiráciou pre druhé deti.detské knihy

Máš pre našich čitateľov na záver nejaký odkaz?

Čítajte. Detské knihy a čítanie sú pre deti zaujímavé v období, keď sa učia čítať. Následne, na druhom stupni, už deti prechádzajú viac do online sveta a pred obrazovky. Pričom sa im prestáva rozvíjať slovná zásoba a častokrát aj logické a kritické myslenie vrátane predstavivosti. Preto, aby sme neprestali rásť, je jedným zo skvelých spôsobov ako sa posúvať vpred to, že budeme čítať knižky rôznych žánrov.

Matejovi ďakujeme za veľmi príjemný a veríme, že pre mnohých čitateľov mimoriadne inšpiratívny rozhovor a dodávame, že knihy Mateja Zámečníka si môžete kúpiť na jeho oficiálnej stránke: www.matejzamecnik.com

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť