Vlastná pôrodná asistenka: prečo je dobré mať ju pri pôrode

Autor: Barbora Pošíková

Pre čo najhladší priebeh pôrodu je jedným z najdôležitejších faktorov pocit bezpečia a dôvery v celý proces. Mnoho žien si vyberá vlastnú pôrodnú asistentku hlavne preto, aby cítili potrebnú podporu. Hľadajú tak skutočne osobnú starostlivosť, ktorá zohľadňuje ich individuálne potreby a preferencie. Zhrnuli sme pre vás, čo konkrétne vám súkromná pôrodná asistentka môže priniesť.

 

5 x prečo je vlastná pôrodná asistentka dobrý nápad

  • Individuálna starostlivosť šitá na mieru

Jednou z hlavných výhod vlastnej pôrodnej asistentky je individuálna starostlivosť, ktorú ponúka. Pôrodná asistentka sa môže venovať žene a jej potrebám v oveľa väčšej miere ako personál vo väčšine nemocníc. Veľmi dobré pozná stav konkrétnej ženy, rovnako ako jej preferencie, obavy či ťažkosti. Práve to jej umožňuje poskytnúť osobnejšiu a cielenejšiu podporu.

 

  • Jej kontinuálna prítomnosť iba pre vás

Pôrodné asistentky ponúkajú svoju kontinuálnu prítomnosť počas celého pôrodného procesu. Nemocničný personál vo väčšine prípadov rotuje k viacerým rodičkám naraz. Na rozdiel od toho ostáva súkromná pôrodná asistentka so ženou počas celého pôrodného procesu. Táto konzistentná podpora vytvára dôveru a pocit istoty, čo veľmi pravdepodobne môže viesť k pozitívnejšiemu pôrodnému zážitku.

  • Podpora pri rozhodovacom procese

Pôrodná asistentka často funguje aj ako dôverník a podporovateľ v rozhodovacom procese počas pôrodu. Pomáha porozumieť rôznym možnostiam a intervenčným postupom.  Žena potom ľahšie vykonáva informované rozhodnutia, ktoré sú pre ňu a jej dieťa najlepšie. Táto úroveň podpory a informovanosti účinne znižuje úzkosť a obavy spojené s pôrodom.

 

  • Podpora pri prirodzenom pôrode

Pre mnohé ženy je dôležitá aktívna podpora prirodzeného pôrodu. Pôrodná asistentka je práve v tomto bode veľmi kľúčová. Či už ide o ukážku dychových techník, masáže alebo iných alternatívnych foriem úľavy od bolesti. Ich prítomnosť a skúsenosti môžu pomôcť žene zažiť presne taký pôrod, aký si želá. 

 

  • Kontinuálna podpora po pôrode

Samotným pôrodom to však nekončí. Po pôrode môže mať žena veľa otázok a individuálnych potrieb. Práve pôrodná asistentka poskytuje aj pokračujúcu podporu a poradenstvo v tomto novom rodičovskom období. Pomáha žene prispôsobiť sa novým výzvam a podporuje ju v procese regenerácie a starostlivosti o novorodenca.

Moja súkromná pôrodná asistentka: vlastná skúsenosť tak trochu inak

Moje druhé tehotenstvo som si dopriala byť v starostlivosti pôrodnej asistentky a bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som v tehotenstve mohla urobiť. Aj napriek tomu, že môj prvý pôrod bol prirodzený a druhý skončil vlastne dosť nečakane akútnym cisárskym rezom.

V mojich predstavách som to samozrejme videla trochu inak: pôrodná asistentka ma nádherne prevedie celým procesom prirodzeného pôrodu. Postará sa o vytvorenie bezpečného prostredia a pomôže mi účinne uľavovať pri kontrakciách.  To sa vlastne chvíľu dialo a  rebozo masáže, aromaterapiu s olejčekmi a jednoducho ten pocit aktívnej podpory som si veľmi užila. Veľmi skoro to však nabralo iný spád.

 

Aj cisársky rez s pôrodnou asistentkou mal veľké výhody

Pre nečakané komplikácie však klasický priebeh pôrodu veľmi rýchlo skončil.  Napriek tomu som mojej pôrodnej asistentke veľmi vďačná. Aj keď teda z trochu iných dôvodov. Aké to sú? 

  • Bola pri mne (nielen fyzicky ale aj psychicky) v náročných minútach, kedy sa vyčkávalo ako sa situácia zmení a rozhodovalo sa o ďalšom postupe 
  • Myslím, že aj vďaka nej som neprepadla panike a vedela som, že prípadná intervencia a ukončenie cisárskym rezom bude skutočne potrebné
  • Keď ma v rýchlosti viedli na sál skoro z ničoho nič, tak sme s manželom ani len nestihli pomyslieť na to, čo bude potom. Pôrodná asistentka sa však držala nášho plánu a okamžite nám zaistila nadštandard, aby sme mohli byť všetci spolu a tým pádom sme mohli mať od prvej chvíle syna v starostlivosti
  • Tiež preto, že urýchľovala každý moment oddelenia syna od nás, len na najnevyhnutnejšiu potrebnú dobu a v podstate pár minút po zákroku priniesla syna manželovi na bonding
  •  A rovnako preto, že bola pri mne priamo na sále, kam manžel pre akútnosť cisárskeho rezu nemohol. Komunikovala so mnou, uisťovala ma v prípade mojich pochybností a pokračovala vo vytváraní, čo najbezpečnejšieho prostredia

Vlastná pôrodná asistentka pomôže

Každý pôrod je nevyspytateľný živý proces. Ani vlastná pôrodná asistentka nezaručí ten najkrajší bezbolestný pôrod. V každom prípade však môže jej prítomnosť, čas, skúsenosti a odbornosť  pomôcť k tomu, aby v rámci možností každej ženy, dieťaťa a individuálnych okolností prebehol pôrod najlepšie, ako len môže.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť