Tretí trimester tehotenstva – vývoj týždeň po týždni

Autor: spokojná mama

Krásne obdobie očakávania nového života pokračuje. Ako vyzerá tretí trimester tehotenstva?  Aké zmeny sa dejú v tele mamičky a ako rastie bábätko? Pripravili sme pre vás súhrn tých najdôležitejších informácií na jednom mieste. O tom, čo sa deje počas druhého trimestra tehotenstva si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Tretí trimester tehotenstva

Tretí trimester tehotenstva začína v 28. týždni.

28. týždeň tehotenstva

Bábätko rastie a v brušku má čoraz menej miesta. Jeho pohyby preto cítiť intenzívnejšie.

Bábätko v 28. týždni tehotenstva

Tretí trimester tehotenstva pokračuje vývojom pľúc, ktoré sa pripravujú na prvé nadýchnutie po narodení. Vyvíjajú sa aj priedušky, ktoré sa členia na menšie vetvy. Mozog sa zväčšuje, nervové vlákna v mozgu sa obaľujú do tukových puzdier. Pokožka dieťaťa už nie je priesvitná. Žalúdok je „hotový“, už funguje, i keď zatiaľ trávi iba plodovú vodu. Naďalej sa formuje aj chrbtica. V tomto týždni bábätko meria približne 37 cm a váži okolo 1 kg. Už môže vo vašom brušku zaujať polohu hlavičkou dole, v ktorej zotrvá až do pôrodu.

Mamička v 28. týždni tehotenstva

Stáva sa, že nastávajúca mamička má v tomto období problém so spánkom. Nespavosť môže pomôcť prekonať mätový alebo medovkový čaj, ktorý vypijete asi dve hodiny pred spaním. Upokojiť telo i myseľ pomôže napríklad aj čítanie kníh alebo príjemná relaxačná hudba. Naopak, treba sa vyhýbať sledovaniu obrazoviek a displejov pred spaním, ako aj ťažším jedlám a kofeínu.

Rastúca maternica čoraz viac tlačí na pľúca, preto sa možno aj vám stáva, že sa zadýchate aj pri bežných činnostiach, ktoré ste predtým zvládali bez problémov. Môžu sa pridružiť aj bolesti v oblasti krížov a bedier. Pomôcť môže tehotenský pás, ktorý spevní chrbát i bruško.


29. týždeň tehotenstva

Aj vám sa zdá, že to tehotenstvo akosi rýchlo ubieha? Čas letí a vy ste opäť o niečo bližšie k spoločnému stretnutiu s vašim bábätkom. Ešte si naň však pár týždňov počkáte.

tretí trimester tehotenstva

Bábätko v 29. týždni tehotenstva

Dieťatko vo vašom brušku znovu podrástlo a pribralo. Jeho hmotnosť sa teraz pohybuje približne na čísle 1200 g. Meria zhruba 40 cm. Intenzívne vníma všetky zvuky okolo seba – nielen váš hlas, ale aj hlasy iných ľudí. Keď budete na svoje dieťatko rozprávať vy aj ostatní členovia rodiny, dieťatko spozná vaše hlasy ihneď ako príde na svet. Jeho zmysly fungujú, môže reagovať na chute, zvuk, svetlo i vôňu. Mozog sa zdokonaľuje a okrem iného riadi aj dýchanie.

Mamička v 29. týždni tehotenstva

Momentálne ste v siedmom mesiaci. Občasné tvrdnutie bruška nie je pre aktuálne štádium tehotenstva žiadnou výnimkou. Ide o poslíčkov, teda falošné sťahy maternice. Ak by sa objavovali pričasto, alebo by vás znepokojovali, poraďte sa s lekárom. Od začiatku tehotenstva by ste mali mať nateraz hmotnosť väčšiu maximálne o 10 kg. Je to však dosť individuálne, každé telo sa s tehotenstvom vyrovnáva iným spôsobom. Dbajte na dostatok tekutín a vlákniny v strave, aby ste sa vyhli zápche, ktorá trápi mnoho tehotných žien. Môžete sa pomaly ale isto zamyslieť nad pôrodným plánom a spísať si svoje predstavy o tom, ako by mal podľa vás pôrod prebiehať. Napíšte si, čo si pri pôrode prajete, ale aj to, o čom už teraz viete, že to vôbec nechcete.


30. týždeň tehotenstva

Termín pôrodu sa už opäť priblížil. Pre tretí trimester tehotenstva je typická väčšia náladovosť a prežívanie emócií podobných tým v začiatkoch tehotenstva.

Bábätko v 30. týždni tehotenstva

Vaše bábätko teraz nerastie rýchlo do dĺžky, ale tým, že mu pribúda podkožný tuk, naberá na hmotnosti. Momentálne meria asi 40 centimetrov a váži 1300 – 1400 gramov. Mihalnice má už vyvinuté, rovnako obočie. Dokáže tvoriť slzy. Trávenie už bábätku funguje, môže piť a prehĺtať, tráviť a tiež vylučovať plodovú vodu. Črevá však ešte plne funkčné nie sú, dokonca ani po narodení ešte nebudú úplne zrelé. Práve preto mávajú malé bábätká tráviace ťažkosti, najmä bolesti bruška a nadúvanie. Postupne sa začína strácať lanugo (jemné ochlpenie), ktoré chránilo pokožku. Keďže objem plodovej vody v maternici sa znížil, dieťatko už nemá toľko miesta na „voľný pohyb“ v brušku mamičky. V tomto týždni už však môže zaujať tzv. fetálnu polohu – otočí sa hlavičkou dole.

Ako sa cíti mamička v 30. týždni tehotenstva?

Hormóny pracujú a množstvo tých tehotenských sa v tomto čase zvyšuje, preto sa objavujú väčšie výkyvy nálad a väčšia citlivosť,  podobne, ako tomu bolo na začiatku tehotenstva. Maternica má vrchol už asi 10 cm nad pupkom, bruško rastie, a preto nejednu ženu potrápia problémy so spánkom. Ak je to aj váš prípad, ideálne je spať v polohe na boku. Môžete k tomu použiť napríklad vankúš na dojčenie, ktorý využijete aj po pôrode.


31. týždeň tehotenstva

Bábätko sa „guľatí“ a v nasledujúcich dňoch a týždňoch priberie omnoho viac, než narastie. Najlepšie mu je, keď kráčate. Zvyčajne sa zobudí, keď si ľahnete alebo sadnete.

Ako sa vyvíja bábätko v 31. týždni tehotenstva?

Lanugo, teda jemné ochlpenie, ktoré chráni pokožku dieťatka, sa pomaly vytráca. Avšak na hlavičke pribúdajú vlásky. Hoci viaceré orgány sú už funkčné, pľúca sa ešte stále vyvíjajú. Ukladá sa vápnik a fosfor, takže sa dieťatku spevňujú kosti. Aj železo sa ukladá do telesných zásob. Bábätko má v brušku stále menej miesta a na ultrazvuku je teda už náročnejšie odmerať jeho dĺžku. V tomto týždni meria približne 40 cm a váži okolo 1700 g.

Mamička v 31. týždni tehotenstva

Mravčenie v rukách, ako aj opuchy nôh sú pre váš momentálny stav typické. Opuchy nôh ustúpia, keď si nohy vyložíte. Snažte sa preto využiť voľné chvíle na to, aby ste si oddýchli. Ak už jedno či viac detí doma máte, zrejme toho oddychu veľa nebude. Usilujte sa však myslieť aj na seba a svoje nenarodené bábätko a byť čo možno najviac v pohode. V týchto dňoch potrebujete dostatok železa, konzumujte preto viac listovej a zelenej zeleniny. Taktiež sa zamerajte na dostatok tekutín. Vypiť by ste mali minimálne 8 pohárov vody (prípadne čaju) denne. Niektoré veci ohľadom bábätka vybavte v predstihu. Postieľku, kočík a prebaľovací pult už asi máte, tretí trimester tehotenstva je však už aj čas na výber pediatra.


32. týždeň tehotenstva

Návšteva vášho gynekológa sa v najbližších dňoch ponesie aj v duchu vykonania nových testov. Tak, ako každý mesiac, aj teraz podstúpite vyšetrenie, ktoré zahŕňa meranie tlaku, vyšetrenie moču, váženie a zapísanie vašej aktuálnej hmotnosti, gynekologické vyšetrenie, sledovanie oziev plodu. Okrem toho sa v období medzi 32. a 34. týždňom tehotenstva robia odbery krvi na kontrolu krvného obrazu, ale tiež protilátok. Lekár urobí tiež test na pohlavné choroby ako syfilis a AIDS.

Bábätko v 32. týždni tehotenstva

Váš drobček teraz váži približne 1700 – 1900 gramov. Jeho nožička je dlhá okolo 6 cm a obvod hlavičky sa pohybuje okolo hodnoty 8 cm. Celkovo je bábätko teraz dlhé asi 43 cm. Kosti dieťatka sa v tomto období zoceľujú a tvrdnú, s výnimkou kostí lebky. Tie zostávajú mäkké, a to z toho dôvodu, aby sa počas pôrodu mohli zasunúť jedna pod druhú, keď bude dieťa prechádzať pôrodnými cestami. No nie je to úžasne vymyslené? J Bábätko počas nasledujúcich dní výrazne zvýši svoju hmotnosť. Ukladá sa podkožný tuk, ktorý po narodení umožní regulovanie telesnej teploty.

Pocity mamičky v 32. týždni tehotenstva

Tretí trimester tehotenstva pokračuje. Možno pociťujete opäť akúsi väčšiu únavu. Niet sa čo čudovať, nároky na váš organizmus sú v tomto období skutočne veľmi vysoké. Maternica je roztiahnutá a posúva črevá i žalúdok vyššie v brušnej dutine, preto sa častejšie môže objavovať pálenie záhy. Ak sa vás to týka, vyhýbajte sa konzumácii väčšieho množstva jedla naraz. Jedzte radšej častejšie menšie porcie.

Tráviace ťažkosti sú v tehotenstve bežným javom, avšak netreba podceniť iné pocity a prejavy, ktoré môžu signalizovať problém. Ide hlavne o riziko preeklampsie, ktorá si vyžaduje lekársku starostlivosť. Jej prejavmi sú opuchy rúk alebo nôh, bolesť hlavy, horšie videnie. A čo vaša hmotnosť? Tá by v 32.týždni nemala presiahnuť 11 kg.


Tehotenstvo po týždňoch – 33. týždeň tehotenstva

Termín sa blíži, do pôrodu zostáva asi 8 týždňov. Bruško vás pravdepodobne obmedzuje pri viacerých činnostiach, pridružiť sa môžu aj bolesti.

Bábätko v 33. týždni tehotenstva

Mozgové tkanivo bábätka prechádza prudkým vývojom, preto sa zväčšil aj obvod hlavičky. Dieťatku sa už vyvinuli všetky zmysly. Intenzívne si precvičuje najmä hmat, pretože už vníma, keď sa dotýka vlastného tela. Vaše dieťatko je teraz veľké asi 43cm a váži okolo 1900 g.

Mamička v 33. týždni tehotenstva

Možno aj vy pociťujete, že vám je teplejšie a viac než predtým sa potíte. Je to spôsobené veľkými hormonálnymi zmenami, ktorými prechádzate a kvôli ktorým sa vaše telo prehrieva. Priberáte asi 500g týždenne. V tomto čase sa môžu pridružiť bolesti hlavy, alebo aj tŕpnutie prstov na rukách, ktoré má na svedomí tzv. syndróm karpálneho tunela. Ten nie je v tehotenstve veľkou výnimkou. Po pôrode zvykne odznieť.


34. týždeň tehotenstva

Ste v ôsmom mesiaci tehotenstva. Vaše bábätko je teraz veľké asi ako maslová tekvica. Je načase pripraviť si tašku a zbaliť si veci do pôrodnice.

Bábätko v 34. týždni tehotenstva

Bábätko má v maternici už dosť obmedzený pohyb, pretože opäť o niečo narástlo. Tuk, ktorý sa ukladá pod kožou, napína pokožku a tá je vďaka tukovým zásobám už pekne bledoružová. Rozvíja sa imunitný systém dieťatka. Chlapci v tomto týždni už majú semenníky v miešku. Keď váš drobček bdie, má otvorené očká.

Mamička v 34. týždni tehotenstva

Asi každá budúca mamička je v aktuálnom štádiu tehotenstva viac unavená, preto je namieste dopriať si odpočinok vždy, keď je to možné. Maternica tlačí na močový mechúr,  môžete preto pociťovať zas o niečo častejšiu potrebu ísť na wc. V tomto týždni vás pravdepodobne bude čakať vyšetrenie u gynekológa, ktorý vykoná aj ster z pošvy na zistenie prípadnej streptokokovej infekcie. Odporúča sa, aby ste si naplánovali odchod do pôrodnice, najmä ak už máte dieťa/deti. Zaistite si vopred stráženie pre prípad,  že už budete musieť odísť do pôrodnice.  Pre istotu si urobte „zoznam“ viacerých ľudí, ktorí by vám mohli deti postrážiť.


35. týždeň tehotenstva

Úroveň maternice dosahuje v tomto čase svoj vrchol, postupne bude klesať. Termín vášho prvého stretnutia s bábätkom sa už opäť priblížil.

Bábätko v 35. týždni tehotenstva

Dieťatko naďalej priberá, ukladá sa tuk, preto sú aj jeho nôžky a rúčky bacuľatejšie. V tomto týždni už môže bábätko vážiť až 2400 g a merať asi 46 cm. Takmer všetky vnútorné orgány vášho dieťatka sú už „hotové“, žalúdok je plný tekutiny. Orgány, ktorých vývoj ešte pokračuje, sa naďalej zdokonaľujú, aby mohli začať naplno fungovať, len čo sa dieťatko narodí.

Ako sa cíti mamička v 35. týždni tehotenstva

Maternica sa v tomto čase nachádza najvyššie, preto sa môžu objaviť bolesti rebier a problémy s dýchaním, keďže tlačí aj na pľúca. V nasledujúcich dňoch a týždňoch však bude postupne klesať a posúvať sa nižšie. Mnoho budúcich mamičiek to pocíti ako aspoň malú úľavu.

Výbavičku pre dieťatko by ste už v tomto čase mali mať pripravenú, rovnako tašku do pôrodnice s vecami pre seba i pre malé, ale aj pôrodný plán, ak máte svoje priania, požiadavky a predstavy o tom, ako by mal váš pôrod vyzerať, čo chcete a čo, naopak, počas pôrodu odmietate. V tomto období jedzte potraviny s obsahom železa – je to aktuálne veľmi dôležitá látka pre vášho drobčeka, ktorý si ju ukladá v červených krvinkách.


36. týždeň tehotenstva

Ste v 9. mesiaci tehotenstva. O pár týždňov už budete svojho drobčeka držať v náručí. Ale kým sa tak stane, doprajte si oddych, pestrú stravu a dostatočný pitný režim.

Bábätko v 36. týždni tehotenstva

Lanugo, teda jemné ochlpenie, ktoré malo doposiaľ bábätko na sebe, v tomto čase vypadáva. Naopak, na sile naberá tzv. sekundárne ochlpenie – mihalnice, obočie a vlasy. Tvárička dieťatka funguje tak, ako má. Bábätko otvára a zatvára ústa, robí rozličné grimasy, čím si skúša, ako pracujú jeho mimické svaly. Špúli pery, usmieva sa, mračí sa, zíva, otvára a zatvára oči. Bábätko teraz meria okolo 47,5 cm a jeho hmotnosť je asi 2600 g.

Mamička v 36. týždni tehotenstva

Maternica sa posunula o niečo nižšie v brušnej dutine. Už vám teda až tak netlačí na pľúca, preto sa vám dýcha lepšie než v uplynulých týždňoch. Keďže však bábätko postupuje nižšie do panvy, môžete pociťovať bolesti panvového dna. Taktiež sa v tomto období zvykne objavovať tvrdnutie brucha a poslíčkovia, teda falošné kontrakcie. Môže pretrvávať pálenie záhy. V poslednom mesiaci tehotenstva sa neraz objavuje aj výtok. Hoci ide o pomerne bežný jav, pre istotu to spomeňte svojmu gynekológovi.


37. týždeň tehotenstva

Ak sa tak ešte nestalo, pravdepodobne vás tento týždeň čaká vyšetrenie na zistenie prítomnosti streptokoka. Bábätko by už malo byť otočené hlavičkou nadol.

Bábätko v 37. týždni tehotenstva

Tukové tkanivo sa naďalej tvorí a ukladá, čo je dôležité na to, aby dieťatko do svojho príchodu na svet ešte viac zosilnelo a aby aj pribralo. V tomto čase meria približne 47 – 54 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje na hodnotách okolo 2700 – 3000 g. Hoci je už pripravené na pôrod, niektoré jeho orgány ešte dozrievajú. Vyvíja sa imunitný systém dieťatka, dozrieva mozog. Protilátky bábätko prijíma od mamy cez pupočnú šnúru. Dieťa veľmi citlivo vníma zvuky z okolia, počuje tlkot srdca svojej mamy a tento zvuk ho upokojuje. Práve preto sa mnoho bábätiek po narodení rado nosí v náručí, pretože pri takomto kontakte vníma tlkot srdca rodiča – a tento rytmus dôverne pozná.

Mamička v 37. týždni tehotenstva

Pokročilé štádium tehotenstva je síce vyčerpávajúce a veľké bruško vás v mnohých činnostiach obmedzuje, avšak napriek tomu sa netreba prestať hýbať. Samozrejme, pokiaľ to zdravotný stav dovoľuje a umožňuje. Pravidelný pohyb sa postará o lepšie trávenie, zaspávanie a spánok, ale je dôležitý aj pre psychiku.

Pokožka v oblasti brucha sa napína a u mnohých žien sa objavujú strie. Žiaľ, nedá sa im úplne predísť, ale môžete ich vzniku aspoň sčasti zabrániť dôkladnou hydratáciou – natierajte sa telovým mliekom či krémom a myslite aj na hydratáciu zvnútra a pite dostatok tekutín.


38. týždeň tehotenstva

A je to tu, bábätko je už úplne pripravené na život mimo vášho bruška. Možno sa vás už zmocňujú obavy a pýtate sa, ako zvládnuť pôrod. Kým nadíde deň „D“, pripravte si pôrodný plán – ak ho ešte nemáte.

Bábätko v 38. týždni tehotenstva

Dieťa teraz meria asi 50 cm a váži okolo 3 kg. Obvod jeho hlavičky je rovnaký ako obvod bruška a podľa týchto hodnôt lekár určuje hmotnosť bábätka. Pije a prehĺta plodovú vodu, takže v jeho črevách sa už nachádza nejaký obsah. Ten sa po narodení vylúči v podobe prvej stolice – mekónia (označuje sa aj ako smolka). Je to zelenočierna mazľavá a lepivá „hmota“, prvý obsah čriev vášho dieťatka. Po pôrode sa jej bábätko môže zbavovať aj niekoľko dní, nezľaknite sa preto, ak bude viackrát za sebou kakať takúto konzistenciu. Ak by sa dieťatko narodilo v tomto týždni, nepotrebovalo by žiadnu špeciálnu lekársku starostlivosť.

Mamička v 38. týždni tehotenstva

Bábätko tlačí na vaše panvové dno, čo obmedzuje aj chôdzu. Zrejme chodíte častejšie na toaletu, pretože maternica tlačí na močový mechúr. Môžete byť náladovejšia a podráždenejšia či citlivejšia než predtým. Väčšinou za to môže blížiaci sa termín pôrodu a obavy z neho. Nenechávajte si svoje prežívanie pre seba ale povedzte o tom svojmu manželovi/partnerovi, alebo aj dobrej kamarátke. V tomto období môžete cítiť kontrakcie – sťahy maternice, ktorými sa vaše telo pripravuje na pôrod.


39. týždeň tehotenstva

Emócie sú ako na hojdačke. Radosť a nadšenie striedajú obavy a strach. Je to úplne normálne, veď príchod vášho bábätka na svet je už za dverami.

Bábätko v 39. týždni tehotenstva

Vaše dieťatko teraz váži asi 3500g a meria okolo 50 cm. Jeho orgány a vnútorné systémy už dozreli, ich vývoj sa skončil. Aj mozog je už vyvinutý a pripravený začať riadiť všetky životné funkcie, len čo sa dieťa narodí. Bábätko leží v maternici v embryonálnej polohe. Na svet sa už môže vypýtať kedykoľvek.

Mamička v 39. týždni tehotenstva

Bruško máte zostúpené nižšie, akoby „spadnuté“. Je to tak preto, že bábätko sa posunulo nižšie do panvového dna. Hoci to odľahčilo pľúca, väčší tlak sa teraz vyvíja na močový mechúr. Preto zrejme chodíte aj častejšie na záchod. Ak pociťujete kontrakcie, sledujte časové rozostupy medzi nimi. Môže totiž ísť iba o poslíčkov, ale aj o pravé pôrodné kontrakcie. Ak sú pravidelné a ich intenzita stúpa, radšej choďte do pôrodnice, alebo kontaktujte svoju dulu (ak ju máte).


40. týždeň tehotenstva

Deň D môže nastať naozaj každú chvíľu a bábätko môže prísť na svet aj dnes. Neľakajte sa však, ak sa tento týždeň tak nestane. Prenášať môžete ešte dva týždne. Po 42. týždni už lekári pôrod vyvolávajú.

Bábätko v 40. týždni tehotenstva

Už pár týždňov dozadu sa ukončil vývoj všetkých orgánov dieťatka. Momentálne, rovnako ako vy, čaká na chvíľu, kedy sa rozbehne pôrod. Svojou veľkosťou teraz pripomína melón. Váži okolo 3500g a meria asi 50 cm. Rastú mu nechty a vlasy, lanugo sa vytráca, jeho telíčko pokrýva mázok.

Mamička v 40. týždni tehotenstva

Vaše bruško je už veľké, preto ovplyvňuje aj chôdzu. Snažte sa držať chrbticu vzpriamene, aby ste sa vyhli bolesti chrbta. Ak ste sa počas tehotenstva venovali plávaniu, môžete v tom pokračovať aj v tomto vysokom štádiu tehotenstva. Odporúčajú sa aj cviky na panvové dno. Ak neporodíte tento týždeň, budete prenášať. Ale obavy mať nemusíte, takmer polovica detí sa narodí po stanovenom dátume pôrodu.


41. týždeň tehotenstva

V prípade, že sa pôrod nerozbehne do ukončeného 40. týždňa tehotenstva, hovoríme, že žena prenáša. Nemusíte sa však strachovať, ani si nič vyčítať, veď je to úplne normálne a za to, že sa dieťatko ešte nevypýtalo na svet, vy predsa nemôžete J. Vaše bábätko je ešte stále „v termíne“, pretože o dieťati narodenom po termíne sa hovorí až vtedy, ak sa pôrod nezačne ani po ukončenom 42. týždni tehotenstva.

O vyvolanie pôrodu sa môžete pokúsiť napríklad aj pravidelným pohybom. Chodievajte na prechádzky a ak vládzete, používajte namiesto výťahu schody. Odporúča sa tiež pitie čaju z ostružiny malinovej, ale o jeho dávkovaní sa poraďte v lekárni alebo s vašou dulou. A netreba zabúdať ani na sex, aj ten dokáže napomôcť, aby sa pôrod rozbehol.


42. týždeň tehotenstva

Posledný – tretí trimester tehotenstva je na svojom konci. Možno už nadobúdate pocit, že to trvá celú večnosť, ale nezúfajte. Bábätko už budete držať v náručí každú chvíľu. Ak sa nevypýta na svet samé, lekári mu v tom trošičku pomôžu. Možno v tomto čase pociťujete strach a stres, nervozitu a aj frustráciu. Vaše pocity sú namieste, veď už ste tehotná 10 mesiacov a 2 týždne. Nenechávajte si svoje emócie pre seba, ale určite vám dobre padne vyrozprávať sa – manželovi, kamarátke alebo mamine. Oddychujte a hoci ste možno aj nešťastná, že svoje dieťatko ešte pri sebe nemáte, skúste si užiť posledné dni „slobody“, kým váš domov zaplnia plienky a detský plač. Čítajte obľúbenú knižku, pozrite si dobrý film, vychutnajte si s manželom obed alebo večeru v reštaurácii, urobte si radosť niečím, čo vás teší. Zamerať sa na seba nie je vôbec sebecké. Keď sa bábätko narodí, bude sa spočiatku všetko točiť iba okolo neho. Tak aspoň teraz dajte seba na prvé miesto – kým na to ešte máte čas 🙂

Pôrod je tu – Ako zistím, že sa rozbieha pôrod?

Rozbehnutie pôrodu nemá u všetkých žien rovnaký začiatok. To, kedy sa dieťatko začne pýtať na svet a ako to celé bude vyzerať, je individuálne. Určité prejavy sú však rovnaké. Ako teda zistiť, že je to naozaj už tu?

Uvoľnenie hlienovej zátky

Nie vždy si žena všimne, že sa jej uvoľnila hlienová zátka. Môže sa tak totiž stať na toalete a nemusíte to ani cítiť. Ale môže k tomu dôjsť aj mimo toalety, čo si isto všimnete. Hlienová zátka vyzerá ako hustý výtok s prímesou krvi. Pôrod sa môže rozbehnúť v deň jej uvoľnenia, ale aj o pár dní neskôr.

Odtečenie plodovej vody

Ďalším znakom rozbiehajúceho sa pôrodu je únik, alebo „prasknutie“ plodovej vody. Môže ísť o jej náhle odtečenie, kedy vás to doslova „zaplaví“. Plodová voda však môže odtekať aj pomaličky a postupne. Každopádne treba pri jej úniku radšej už odísť do pôrodnice.

Kontrakcie

Poslíčkovia, teda falošné kontrakcie, vás môžu v tomto týždni naozaj vystrašiť. Veď pôrod sa môže rozbehnúť naozaj každú sekundu. Ak pociťujete kontrakcie, sledujte ich dĺžku, pravidelnosť, časové intervaly medzi nimi aj ich intenzitu. Odporúčame zapisovať si to – na papier, alebo si stiahnite špeciálnu aplikáciu na zaznamenávanie kontrakcií.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť