Minimalizmus a deti

Autor: Paula

Oblečenie, hračky, knihy, topánky, ale aj informácie, sociálne siete a kopec ďalších vecí, v ktorých už sami strácame prehľad. Dokážu nás zahltiť tak, že sa už necítime dobre vo vlastnom byte. Minimalizmus je prístup, ktorý môže významne uľahčiť život a navodiť spokojnosť. Keď si ho osvojíte a budete sa ním riadiť, bude sa vám lepšie a jednoduchšie zvládať domácnosť popri deťoch. Chce to len odhodlanie začať.

 

Minimalizmus a deti

Nejde iba o množstvo hračiek, oblečenia a iných vecí, ktoré máme doma, ale o celkové nastavenie mysle. Hlavným cieľom minimalizmu je zjednodušiť život, a to tak, že materiálne veci obmedzíme, odstránime rušivé prvky a zameriame sa na to, na čom nám skutočne záleží. Niekedy k tomu treba ukončiť a uzavrieť aj nejaké vzťahy a záväzky. Všetko, čo nás nejakým spôsobom brzdí na našej ceste za lepším a spokojnejším životom, sa snažíme v duchu minimalizmu eliminovať.

Môže sa zdať, že minimalizmus a deti sa navzájom vylučujú. Ale to je omyl. Dokonca je pre ne tento štýl života prospešný. Aj náš prístup k deťom a najmä k tráveniu času s nimi môžeme poňať minimalisticky – a pritom to vôbec neznamená, že by sme im nemali venovať svoj čas. Ako ale teda docieliť minimalistickú domácnosť, v ktorej sa hrajú a vystrájajú malé deti?

Minimalizmus a deti

Menej je viac – Začína veľké upratovanie 

Minimalizmus sa dá opísať slovami: Menej je viac. Každý, kto sa rozhodne ísť cestou minimalizmu, začína v prvom rade upratovaním a triedením vecí. Je potrebné zhromaždiť veci v izbách a pri ich následnom ukladaní naspäť do skríň ich spoľahlivo pretriediť. Jednou z najväčších oblastí, ktorých sa minimalizmus týka, a ktorou aj mnohí začínajú, je oblečenie. Dôležité je vyradiť oblečenie, ktoré v skrini zbytočne zaberá miesto, pretože ho aj tak nenosíme ani my, ani naše deti. Prípadne len raz do roka na nejakú príležitosť.

Upratovanie si v súlade s minimalizmom môžete výrazne zjednodušiť aj tým, že eliminujete napríklad množstvo vecí na poličkách. Utrieť prach vám tak zaberie minimum času. Dobré je tiež popri deťoch upratovať postupne, čo sa dá. Toho času na materskej, ktorý môžeme venovať aj niečomu inému než len deťom, nie je veľa. Ak sa to dá, poupratujme čo treba aj s deťmi, nemusíme čakať, kým pôjdu spať. Napríklad poumývať kuchynskú linku nám veľmi ochotne pomôžu aj malé deti, ktorým stačí dať do ruky čistiaci vlhčený obrúsok alebo hubku a zabavia sa. Čistiace prostriedky majte poruke, pokojne aj na viacerých miestach – jeden v kuchyni a druhý v kúpeľni. Nebudete musieť zakaždým chodiť pre čistiaci prostriedok do inej miestnosti. Nastriekať prostriedok do umývadla alebo do drezu a pretrieť nečistoty zaberie minútu a vy sa môžete venovať niečomu ďalšiemu.

Dajte oblečeniu druhú šancu

Oblečenie pre bábätko zaberá vo väčšine domácností najviac miesta. Je to prirodzené, veď bábätko sa rýchlo zašpiní, a tak chceme mať poruke viacero čistých kúskov. Pre istotu. Naozaj však dieťa potrebuje toľko nových body, tričiek, tepláčikov a dupačiek?

Keď chceme byť minimalistickí, majme pri výbere oblečenia na mysli, že bábätko veľmi rýchlo rastie. Často sa stáva, že aj polovicu vecí, ktoré preň máme pripravené, ani nevynosí, lebo z nich jednoducho vyrastie. Minimalizmus veľmi podporuje swapy, secondhandy a inú výmenu oblečenia, napríklad od inej mamičky. Skvelým spôsobom je tiež požičanie si balíka oblečenia pre dieťa, ktoré po vynosení jednoducho vrátite naspäť jeho majiteľke. Je fajn, keď sa kamarátky – mamičky vedia na niečom takom dohodnúť. V dnešnej dobe sociálnych sietí a mamičkovských fór je zdieľanie ponuky oblečenia veľmi rýchle. Prečo to teda nevyužiť? Ušetríte čas, peniaze a aj miesto v skrini.

 

 

Menej materiálnych vecí, viac spoločných zážitkov

Nejedna mama musí deti „naháňať“, aby si napríklad upratali izbu. Samozrejme, čím viac hračiek dieťa má, tým väčší neporiadok s nimi dokáže urobiť. Minimalizmus a deti je teda v tomto zmysle témou, ktorá znamená nekupovať toľko nových vecí. Dieťa si ľahšie po sebe poupratuje hračky, keď ich nemá plný koberec. Stavte radšej na spoločné zážitky. Čítajte si spolu, choďte sa zahrať von, zatancujte si, vybehnite na bicykle alebo kolobežky. To, na čo bude dieťa aj v dospelosti spomínať, budú zážitky a nie hračky.

Minimalizmus a deti – Menej strachu znamená väčšiu zábavu

Rodičia chcú deti ochrániť pred všetkým zlým, čo je správne. Ale ani v tejto oblasti netreba nič preháňať. Keď budeme deťom stále v pätách, aby sa im nič nestalo, keď im budeme zakazovať napríklad slobodne sa vonku hrať, pretože sa bojíme úrazu, nevedomky tak vysielame k dieťaťu signál, že mu neveríme. Ak je rodič veľmi úzkostný, môže naštrbiť sebavedomie dieťaťa. Skúsme teda pracovať s našim rodičovským strachom v situáciách, ktoré to umožňujú. Dovoľme si menej sa báť a tým pádom umožníme deťom viac žiť a hrať sa – napríklad aj pri lezení na strom.

Dajte dieťaťu priestor na samostatnosť

Minimalizmus a deti, to nie je iba o hračkách. Za zmienku stojí aj prístup nás rodičov. Máme tendenciu ihneď zasiahnuť do súrodeneckého sporu, napraviť dieťaťu nakrivo oblečené nohavice, obliecť mu bundu, lebo to urobíme rýchlejšie… Dieťa však potrebuje trénovať svoje zručnosti, aby sa mohlo zlepšovať a zdokonaľovať. Minimalizmus teda znamená aj menej dieťa obskakovať a dovoliť mu byť samostatným.

Myslite aj na oddych

Chceme pre naše deti zabezpečiť dobre strávený čas, preto ich prihlasujeme na krúžky a plánujeme im všelijaké aktivity – ale aj sebe samým, ak nám to okolnosti dovolia. Často sa však neskôr cítime zahltení a sťažujeme sa, že nemáme dostatok voľného času. Ak sa v tom necítime spokojní a naplnení, v duchu minimalizmu jednoducho niektoré aktivity obmedzme. Mozog dieťaťa si potrebuje aj oddýchnuť, pracuje predsa nonstop. Naučme deti oddychovať, veď koniec – koncov, dnešná uponáhľaná doba to potrebuje.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť