Takto im zachutí: inšpirácie ako deťom servírovať, aby na tanieri nič nezostalo

Autor: spokojná mama

Mnoho mamičiek nie je spokojných so stravovaním svojich detí, no nevedia ako do nich dostať zeleninu, ovocie, obilniny alebo zdravý obed. Verte či nie, často dokáže všetko zmeniť spôsob, akým deťom jedlo servírujete. Vyskúšajte tieto tipy a presvedčte sa, že jedlo nad ktorým sa bežne deti zvyknú trápiť môže byť zrazu obľúbené a žiadané.

Inšpirácie ako deťom servírovať jedlo: ovocie a zelenina

Ovocie je väčšinou práve tou potravinou, ktorú majú deti v obľube. Ak predsa len existuje ovocie, ktoré si vaše dieťa len tak bežne nevypýta, vyskúšajte mu ho naservírovať v prevedení veselých palmičiek. Základom je banán, no potom už môžete experimentovať, ako sa vám len zachce. Kivi a mandarínku z obrázku môžete nahradiť prakticky akýmkoľvek ovocím. Stačí zachovať tvar mesiačikov, ktoré budú pripomínať palmové listy.

Akýkoľvek sladký pokrm v tvare kruhu sa dá celkom jednoducho dozdobiť do tvaru zvieratiek.  Veselá sovička alebo milý zajko? Už na pohľad chutnejšie tak môžete naservírovať deťom palacinky, lievance či vafle.

Ovocná nátierka

Natierať si na chlebík Nutelu, príde každému úplne bežné. Prečo teda nevyskúšať aj iné sladké verzie nátierok? Sladkú nátierku môžete pripraviť z tvarohu alebo smotanového syra, do ktorého pridáte cukor/med a čučoriedky, alebo napríklad jahody. Chlebík s takouto nátierkou už pomocou banánov a čučoriedok ľahko dotvoríte do tvaru rozkošného medvedíka.

Zelenina na chlebíku

Ďalší tip je opäť v kombinácií s chlebíkom, ktorý majú naše deti tak rady, no my by sme často na ich tanieri radšej videli niečo iné.  Aj z chlebíka sa dajú urobiť relatívne zdravé raňajky. Na celozrnný toastový chlieb môžete pridávať najrôznejšiu zeleninu a vytvárať pritom milé či strašidelné tváričky. Deťom takto môžete naservírovať listový šalát, z ktorého sú dokonalé kučeravé vlasy, uhorky ako oči či uši, červenú papriku na dokonalý úsmev, olivy ako veľké čierne oči… a takto by sme mohli pokračovať naozaj neuveriteľne dlho.

inšpirácie ako deťom servírovať jedlo

Aj hlavné jedlo môže byť veselšie

Inšpirácie ako deťom servírovať jedlo sa samozrejme nebudú týkať iba ovocia a zeleniny. Pohrať sa dá aj s hlavným jedlom, a to dokonca aj s tak „obyčajným“ hlavným chodom ako je prívarok či hustá polievka. Možno vám to príde až banálne, no ak do prívarku pridáte vajíčka a párok, ktoré budú pripomínať tvár, deti si to okamžite všimnú a jedlo im viac zachutí. Otázka čo spapajú z prívarkovej tváre ako prvé ich určite podnieti pustiť sa okamžite do toho.

Fašírky alebo mäsové guľky

Fašírky alebo mäsové guľky deťom rýchlo a jednoducho dotvoríte do tvaru milých malých myšičiek. (Na obrázku sú ako oči použité bobuľky čierneho korenia. Obrázok je len ilustračný a koreniu sa určite pri deťoch vyhnite.) Mrkvičkové uši, chvostík z pažitky, očká napríklad z čiernych olív alebo kukurice a máte hotovo.

Nič len ryžu?

Máte doma malého nejedáka, ktorý odmieta jesť mäso a omáčku, no pýta si len „suchú“ ryžu. Nie ste v tom samé. Prečo mu ju teda nedopriať? Oživiť ju však môžete kompótom a poriadnou dávkou zeleniny. Pri takomto prísune vitamínov vás ani nemusí tak trápiť, že vaše dieťa mäso vynecháva, čo poviete?

inšpirácie ako deťom servírovať jedlo

Nič len mäso?

A čo opačný extrém? Dieťa nechce jesť prílohu, ale najradšej by si dalo len mäsko? Postupovať môžete rovnako. Doprajte mu mäsko, no obložte ho zeleninou.

inšpirácie ako deťom servírovať jedlo

Veríme, že vás naše inšpirácie ako deťom servírovať jedlo priviedli k presvedčeniu, že obvykle sú to práve oči, ktoré jedia prvé a ak dieťa zaujmete, polovicu cesty k zdravšiemu stravovaniu máte zvládnutú.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť