Problémy pri dojčení – kedy premýšľať o nastrihnutí uzdičky bábätka?

Autor: Paula

Nespokojnosť bábätka pri dojčení, nesprávne prisatie, neschopnosť nadojčiť sa bez komplikácií. Aj s týmito ťažkosťami sa stretávajú mamičky po pôrode. Najmä pre prvorodičky to môže byť frustrujúce. V tomto prípade môže byť riešením nastrihnutie uzdičky u bábätka.

 

Nastrihnutie uzdičky u bábätka

Novorodenec sa inštinktívne prisáva na mamičku už bezprostredne po narodení. Dojčenie však nie je úplne jednoduchou záležitosťou, ktorá hneď ide ako po masle. Niekedy ho sprevádza nejedna komplikácia. Jednou z najčastejších je nesprávne prisatie bábätka. Je viacero dôvodov, prečo sa dieťa na prsník neprisáva správne. Môže to mať na svedomí aj príliš krátka alebo tuhá uzdička pod jazykom, ktorá bráni normálnemu pohybu jazyka pri saní mlieka. Čo s tým? Ako dieťatku pomôcť, aby sa mohlo bez problémov nadojčiť? Niekedy je nevyhnutný malý zákrok – nastrihnutie uzdičky u bábätka. Je to záležitosť pár sekúnd a hoci nejde o nič príjemné, dokáže problém s dojčením odstrániť.

Uzdička – Čo to vlastne je?

Uzdička sa nachádza pod jazykom a pod hornou perou. Môže sa stať, že je veľmi krátka, alebo príliš pevná. V takých prípadoch znemožňuje bábätku správne sa prisať, pretože bráni normálnemu pohybu jazyka. Jazyk pritom zohráva podstatnú úlohu v procese dojčenia. Bábätko ho pri satí mlieka z prsníka aktívne používa. Jazykom dieťa uchopí bradavku a dvorec, ktoré drží v správnej polohe tak, aby do úst mohlo prúdiť mlieko. Ak pohyb jazyka niečo obmedzuje, alebo ho dieťa nedokáže udržať v polohe potrebnej pre úspešné satie, nastávajú pri dojčení komplikácie, s ktorými si mamičky samé neporadia.

Bábätko neotvára dostatočne ústa, alebo bradavku pri dojčení iba žuje. Aby sa dieťa s problémovou uzdičkou mohlo napiť, musí tlačiť jazyk za ďasná a pery, čo je preň dosť namáhavé. No a keďže jazyk dieťatka nemôže správne stimulovať prsník k tvorbe mlieka, môže sa objaviť aj pokles produkcie mlieka, čo sa na poradni u pediatra prejaví ako slabý prírastok hmotnosti. Je preto dôležité obrátiť sa na pediatra alebo laktačnú poradkyňu, ktorá uzdičku skontroluje a ak treba, odporučí nástrih.

Problémová uzdička – Odhalí ju vyšetrenie

Na to, aby sme mohli správne posúdiť, či uzdička spôsobuje pri dojčení komplikácie, alebo nie, sa nestačí iba pozrieť dieťaťu do úst. Dokonca ani keď plače s ústami „dokorán“ nie sme schopní presne určiť, či uzdička prekáža, alebo je v poriadku. Ako teda zistiť, či má bábätko problém s uzdičkou pod jazykom? Diagnostikovať sa to dá len vyšetrením.

Dieťatku sa vloží prst pod jazyk a prejde sa ním pod jazykom zo strany na stranu, pričom tomuto pohybu by nemalo nič brániť. Ak niečo vytvára prekážku a nie je možné prstom prejsť pod jazykom z jednej strany na druhú, ide o problém, ktorý si bude vyžadovať nastrihnutie uzdičky u bábätka.

Aj uzdičku, ktorá sa nachádza pod hornou perou, posudzujeme podľa toho, aká je tuhá a aká krátka, všímame si, či vrastá do ďasna. Hodnotí sa tiež, samozrejme, podľa toho, ako sa bábätko pri dojčení správa a či sa vyskytujú nejaké ťažkosti s kŕmením.

 

 

Nastrihnutie uzdičky u bábätka – Ako zákrok prebieha?

Frenotómia a frenulotómia – Toto sú pomenovania, ktoré označujú nástrih uzdičky pod jazykom a pod hornou perou. Ide o chirurgický zákrok, ktorý však trvá iba pár sekúnd. Vykonáva sa bez anestézie, jednak preto, že je to záležitosť okamihu, ale aj z toho dôvodu, aby sa bábätko mohlo hneď po nástrihu nadojčiť a upokojiť. Mamička môže bábätku pomôcť aj tým, že ho nadojčí ešte pred samotným zákrokom, a potom aj po ňom.

Ako to celé prebieha? Prídete s bábätkom na dohodnutý termín do ambulancie otorinolaryngológa (prevažne sa uzdičky strihajú práve na ORL). Lekár vyšetrením skontroluje stav uzdičky. Mamička sa posadí a pripraví na priloženie dieťatka. Lekár uzdičku nastrihne, buď len pod jazykom, alebo aj hornú a bábätko si mamička ihneď priloží k prsníku, aby sa dojčením upokojilo. Netreba sa zľaknúť krvi, je to prirodzené, že nastrihnutie uzdičky u bábätka sprevádza mierne krvácanie z miesta nástrihu. To sa po chvíli zastaví. Väčšina bábätiek po dojčení zaspí, a tak môžete odísť domov. Stáva sa však, že po zákroku bábätko kojenie odmieta. Vtedy ho môžete upokojiť v náručí, pomáha kontakt koža na kožu, prípadne mierne podrepy – pohyb hore a dole, ktorý je pre malé dieťa upokojujúci.

Len nastrihnutie nestačí

Väčšina mamičiek si všimne pozitívnu zmenu už pri prvom – druhom dojčení po nástrihu. Bábätko lepšie saje a je spokojnejšie. Nie je to však pravidlo, zlepšenie si môže vyžadovať aj dlhší čas. Niektoré bábätká môžu byť nepokojnejšie a môže sa zdať, že sa situácia s dojčením ešte viac zhoršila, neskôr sa ale výrazne zlepší. Samotné nastrihnutie uzdičky u bábätka však nestačí. Treba dodržiavať určité „pravidlá dojčenia“, ako je správna poloha dieťatka vzhľadom k prsníku, správny úchop celého dvorca (nie iba bradavky) ústočkami dieťatka, a podobne. Je preto dobré zostať v kontakte s laktačnou poradkyňou, ktorá vám nástrih odporučila, až kým problémy s dojčením vymiznú.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť