Prvými narodeninami sa z dojčaťa stáva batoľa. Ročné dieťa je čoraz viac samostatnejšie, všetko ho zaujíma a všetko musí preskúmať. Čo dokáže ročné dieťa a čo by malo vedieť?
Ročné dieťa – Správanie a vývoj
Vo veku 12 mesiacov dieťa dokáže sedieť, vzpriamene stáť a začína robiť prvé kroky. Lezie po štyroch, vie si z tejto polohy sadnúť. Premiestni sa po štyroch, potom si sadne alebo sa postaví. Dieťa dokáže stáť a hrať sa. V tomto období dieťa začne chodiť. Po štyroch dokáže vyliezť po schodoch. Čo sa týka správania ročného dieťaťa, snaží sa presadiť si to, čo chce ono, a keď mu rodičia nevyjdú v ústrety, dokáže sa veľmi nahnevať.
Potrebuje mať svoj vlastný priestor, preto je dôležité, aby dieťa mohlo mať svoju izbičku, alebo aspoň kútik na hranie. Uvedomuje si úlohy rodičov v rodine, napríklad vie, že mama varí a upratuje, a tiež vie, kedy ocko príde domov z práce a kedy sa spolu budú hrať. Rozlišuje, čo smie a čo nie, skúša hranice svojich rodičov. Ročné dieťa už zje bez problémov aj väčšie kusy jedla, pričom už rozlišuje, čo mu chutí a čo nie.
Výška a hmotnosť ročného dieťaťa
Dvanásťmesačné deti majú rozličnú výšku a hmotnosť, ktorá závisí aj od toho, či ide o chlapca alebo dievčatko. Hmotnosť chlapca sa pohybuje v rozmedzí 8,2 kg – 10,2 kg. Výška ročného chlapca by mala byť v rozmedzí 71 cm – 81 cm.
Hmotnosť dievčatka vo veku jedného roka je 7,6 kg – 11,5 kg. Výška dievčat v tomto veku je 69 cm – 79,5 cm.
Vývoj reči ročného dieťaťa
Kedy začne dieťa rozprávať a povie prvé slová, je veľmi individuálne. Vo veku jedného roka niektoré detičky ovládajú 5 – 20 slov. Ide predovšetkým o slová pomenúvajúce zvuky zvierat, ako napríklad hav, mú, mé, ďalej citoslovcia ako bum, bác, ham, ale aj slová, ktorými označujú členov rodiny ako mama, tata, baba. Ročné dieťa si rado prezerá knižky, malo by vedieť prstom ukázať na to, čo rodič pomenuje (napríklad pes, mačka, auto…) Knihy a spoločné čítanie s rodičom sú skvelým pomocníkom pri vývoji reči dieťaťa.
Ako sa hrať s ročným dieťaťom
Možností, ako sa hrať s bábätkom vo veku 12 mesiacov, je mnoho. Môžete sa zamerať na precvičovanie jemnej a hrubej motoriky hravou formou. Napríklad:
– Hra s loptou – ukážeme dieťaťu, ako sa kope do lopty a necháme ho, aby si to vyskúšalo. Samozrejme, ešte nečakajme, že sa dieťa trafí a loptu odkopne.
– Vkladanie geometrických tvarov – ročné dieťa sa rado hrá s rôznymi vkladačkami, do ktorých sa snaží správnym spôsobom vložiť kruh, štvorec, obdĺžnik, lichobežník alebo ďalšie zaujímavé tvary ako hviezdičky či mesiačiky.
– Ťahanie hračky – malé dieťa nie je zvyknuté pozerať sa iným smerom, než kam ide, avšak keď ťahá hračku za sebou, musí sa obzerať. Je to hra a zároveň dobré cvičenie.
– Tlačenie hračky – keď dieťa pred sebou tlačí nejakú hračku, pomáha mu to okrem iného zautomatizovať chôdzu. Môže ísť o detský kočík s bábikou, detský nákupný vozík, kosačku alebo chodítko.
– Ukladanie – ročné dieťa veľmi baví vyberanie predmetov zo škatúľ, alebo zo šuflíkov. Môžete mu do škatule vložiť predmety, ktoré pozná, ale aj niečo nové, a nechať ho, nech sa realizuje.
Prečítajte si, čo bude nasledovať – Čo dokáže a ako sa vyvíja dvojročné dieťa?