Ako skĺbiť prácu a rodinný život?

Autor: spokojná mama

Povolanie „matka“ patrí medzi tie najvznešenejšie, ale aj najnáročnejšie na svete. Chystáte sa po dlhej pauze, kedy ste počas dňa riešili najmä plienky, hračky a choroby vášho dieťatka, do práce? Návrat do práce môže byť stresujúcim momentom, najmä preto, lebo si neviete predstaviť, ako skĺbite dokopy rodinu a aj prácu. Vždy sa však dá nájsť zlatá stredná cesta, aby ste boli úspešná v práci, no zároveň sa plnohodnotne môžete venovať svojej rodine. Otázka, ako skĺbiť prácu a rodinný život, vŕta v hlave nejednej z nás.

Môj kamarát diár

Rodinné aktivity, príprava detí do škôlky, či školy a k tomu ešte nespočetné množstvo úloh, ktoré musíte počas pracovného dňa vybaviť. V hlave vám víri množstvo myšlienok, do čoho sa pustiť skôr a tak veľmi ľahko môžete na niektorú úlohu zabudnúť. Zaobstarajte si preto diár, do ktorého si podrobne rozpíšete celodenný program nielen v práci, ale aj doma. Tak sa nestane, že zabudnete odniesť dcéru na klavír, alebo prísť na školskú besiedku. Večer pred spaním si sadnite a spíšte do diára všetky úlohy, ktoré vás v ďalší deň čakajú. Keď budú na papieri, nemusíte sa stresovať nad zajtrajškom a môžete ísť pokojne spať.

Rodinná súhra

Hoci je matka pilierom rodiny, ak pracuje, je potrebné, aby sa do starostlivosti o deti zapojil aj otec, prípadne iní členovia rodiny. Preto ak potrebujete pracovať, no deti ochoreli, alebo vám do pracovného kolobehu vstúpi nečakaná udalosť, nebojte sa o pomoc s deťmi požiadať rodinu. Starí rodičia určite s radosťou deti postrážia, no ak je rodina od vás vzdialená, pomôcť vám môže aj blízka priateľka. Niekedy však potrebujete obaja s manželom pracovať a o deti sa vám nemá kto postarať. Vtedy môže prísť na rad pestúnka, ktorú pre svoje deti vyberajte naozaj starostlivo. Takúto pomocnú silu oceníte najmä v neočakávaných situáciách, ktoré pri deťoch môžu prísť naozaj kedykoľvek.

Využite home office

Pevne stanovený pracovný čas nevyhovuje všetkým matkám a tak si mnohé hľadajú prácu s flexibilným pracovným časom. Ešte predtým, než nastúpite do nového zamestnania, skúste sa potenciálneho zamestnávateľa opýtať, či je možné vašu prácu vykonávať aj z domu. Niektoré pracovné pozície túto možnosť ponúkajú a mnohým pracujúcim matkám home office vyhovuje, hoci práca v ukričanej domácnosti plnej detí určite nie je ideálna. Ak už prácu máte, no je pre vás ťažké skĺbiť pracovné úlohy s rodinnými aktivitami, skúste home office zamestnávateľovi navrhnúť aj vy sama. Práca z domu nemusí byť na dennej báze, no niekoľkokrát do mesiaca ju určite uvítate.

Zabudnite na dokonalosť

Vykonávať dokonale svoju prácu a zároveň sa plne venovať rodine na sto percent je skvelou predstavou, no často nesplniteľnou. Ak ste pred príchodom detí boli zanietená karieristka a precízna pedantka, zmierte sa s tým, že už to tak pravdepodobne nikdy nebude. Aspoň nie dovtedy, kým sú deti malé a potrebujú vás. Dôležité pracovné stretnutie môže nečakane prerušiť úraz dieťaťa, pracovné ráno môže byť ťažké po prebdenej noci s teplotou. Akceptujte aktuálnu situáciu a hoci sa vám možno zdá akokoľvek ťažká, vedzte, že je to len obdobie.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť