Zmena zdravotnej poisťovne – Nepremeškajte posledný termín na podanie prihlášky

Autor: Paula

Ak sa aj vás týka zmena zdravotnej poisťovne, ešte máte nejaký čas na jej realizáciu. Blíži sa posledný termín na podanie prihlášky do novej poisťovne. Treba to stihnúť do 30. septembra.

 

Rozhodli ste sa pre zmenu poisťovne? Takýto je postup

Na Slovensku máme tri zdravotné poisťovne – Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, Dôveru a Union. Každý poistenec má právo zmeniť zdravotnú poisťovňu kedykoľvek v priebehu roka. Podať prihlášku do novej zdravotnej poisťovne však treba vždy do 30. septembra. Zmena začína platiť vždy 1. januára nasledujúceho roka. V prípade, že prihlášku podáte neskôr, teda až po 30. septembri, zmena bude možná až o rok neskôr. Keď stihnete podať prihlášku do 30. septembra 2023, budete poistencom novej poisťovne od 1. januára 2024. Ak by ste však prihlášku odoslali po termíne, povedzme 10. októbra 2023, zmena zdravotnej poisťovne začne platiť až 1. januára 2025.

Ešte máte zhruba mesiac na podanie prihlášky. Všetko vybavíte online na stránke príslušnej poisťovne. Výhodou je, že nemusíte nikam chodiť osobne. A navyše, zo starej poisťovne sa odhlasovať nemusíte.

Prihláška do zdravotnej poisťovne

Čo treba vybaviť pri zmene? V prvom rade vypísať prihlášku. Tú nájdete na webovej stránke poisťovne, do ktorej chcete prejsť. Vyberiete si, koho chcete poistiť, a teda či ide o dospelú osobu alebo dieťa, prípadne rodinu. Systém vás ďalej bude navigovať na vyplnenie potrebných údajov. Pri tomto postupe budete potrebovať fotokópiu identifikačného dokladu (najčastejšie občianskeho preukazu), ktorého číslo je uvedené na prihláške. Namiesto fotokópie môže byť uvedený kvalifikovaný elektronický podpis, prípadne úradne osvedčený podpis. Na záver prihlášku jednoducho jediným kliknutím odošlete.

Prihlášku však možno podať aj osobne na pracovisku zdravotnej poisťovne, alebo poštou.

 

 

Mobilná aplikácia zdravotnej poisťovne

Každá poisťovňa má dnes svoju mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej môžete mať prehľad o všetkých členoch vašej rodiny, ktorí sú poistení v rovnakej poisťovni (ak si ich tam popridávate), čo je veľmi výhodné najmä pri deťoch. Systém vás upozorní na blížiace sa preventívne prehliadky, ako aj oznámi, keď lekár odošle e-recept do lekárne. Máte tu aj preukazy poistenca všetkých členov rodiny, takže nemusíte hľadať kartičky vašich detí v peňaženke, keď im napríklad idete v lekárni vybrať predpísané lieky.

Zmena zdravotnej poisťovne teda nesie so sebou aj zmenu aplikácie. Tú si jednoducho stiahnete a nainštalujete vo svojom mobile. Nejde o nič zložité. A tú starú skrátka odstránite. A je to.

Zmena zdravotnej poisťovne pre vás znamená aj niekoľko povinností. Na toto nezabudnite

Pri prechode z jednej poisťovne do druhej síce nemusíte nikam chodiť, keďže všetko vybavíte online, avšak predsa len vám vznikajú určité povinnosti, na ktoré by ste mali myslieť. Ide predovšetkým o nahlásenie zmeny tam, kde je to potrebné.

V prípade, že pracujete ako zamestnanec, je vašou povinnosťou nahlásiť zmenu zdravotnej poisťovne svojmu zamestnávateľovi, a to najneskôr do 8 dní od zmeny. To znamená do 8. januára nového roku, v ktorom sa stávate poistencom novej poisťovne. Pri nedodržaní tejto povinnosti vám hrozí pokuta.

Zmena zdravotnej poisťovne v prípade živnostníka znamená, že musíte uhradiť predpísané poistné na účet novej poisťovne do 8 dní od zmeny. Čiže, rovnako ako pri zamestnancovi, do 8. januára.

Vhodné je o zmene informovať aj svojho lekára. Zákon síce neurčuje lehotu na oznámenie zmeny lekárovi. Avšak v niektorých ambulanciách to vyžadujú. Upovedomte preto svojho všeobecného lekára, gynekológa, ako aj lekára vašich detí o tom, že ste zmenili poisťovňu. Prípadne si zistite, či je potrebné o zmene informovať aj ambulancie iných špecialistov, ktorých navštevujete.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť