Rozštiepené končeky vlasov
Najčastejšia príčina rozštiepených končekov, je nehydratovaný vlas. Presušený vlas sa stáva krehkým a bez elasticity a to je už len krok od zlomenia a rozštiepeného končeku. Reklamy v televízií nám ponúkajú množstvo zázračných šampónov, ktoré nám rozštiepené končeky vlasov po použití zacelia. Veríte tomu? My by sme sa s vami radšej pozreli na racionálnejšie riešenie a to spôsoby ako rozštiepených končekom predísť.
Prečo sa vlasy lámu a končeky štiepia? Najčastejšie príčiny sú:
→ suchý vlas bez hydratácie ľahko praská a láme sa – nie je dostatočne pružný a elastický
→ vplyv slnečného žiarenia na vlasy
→ presušený vzduch v miestnosti
→ farbenie a odfarbovanie agresívnymi chemickými farbami
→ fénovanie horúcim vzduchom, žehlenie, kulmovanie
Všetky vyššie uvedené faktory spôsobujú únik vody z vlasu a tým sa stáva suchým, krepovitým, lámavým.
Ako teda zabrániť lámaniu a štiepeniu končekov vlasov:
HYDRATOVAŤ, HYDRATOVAŤ, HYDRATOVAŤ. Pravdepodobne sa ste už stretli s názorom, že problém vyriešite používaním rôznych vlasových olejčekov. Problém je, že samotný olej neobsahuje vodu ( HYDRO = voda) a bez vody dostatočnú hydratáciu nedosiahneme. V našom podnebí nie je dostatočne vlhký vzduch, ako v prímorským oblastiach, takže tú vodu musíme vlasom dodať sami.
Spôsoby hydratácie vlasov :
1. Olej
Použiť môžeme napr. kokosový olej, bambucké maslo, mandľový, argánový či ricínový olej. Dôležité však je, naniesť olej na vlhké vlasy a nechať samovoľne vyschnúť. Olej ( nerafinovaný, teda panenský !!!) sa s vodou spojí a počas pôsobenia vniká spolu s vodou do vlasu. Potom, ak treba, tak si vlasy umyjeme hydratačným šampónom.
2. Hydratačný šampón
Výborný zvlhčovač je aloe vera. Nájdete ho v mnohých vlasových prípravkoch, pozor však treba dať na ich kvalitu. Určite sa oplatí siahnúť po prírodnom šampóne v bio kvalite bez silikónov, sulfátov a parabénov. Odporúčiť môžme Hydratačný BIO šampón Aloe vera od Logony .
3. Ošetrenie vlasov pred fénovaním, kulmovaním, žehlením
Skvelú službu urobí napr. BIO tužidlo na vlasy bambus. Nielen že vlas spevní a účes bude dobre držať, ale obsiahnuté prírodné látky chránia vlasy počas fénovania, dodávajú im elasticitu, pružnosť a objem. Vhodný je pre všetky typy vlasov.
4. Ochrana pred slnkom
Dôležité je chrániť si vlasy v horúčavách. Pomôcť nám môže klobúk, šiltovka či šatka.
5. Neprekurovanie miestnosti
Presušený vzduch neprospieva ani vlasom, ani nosovým slizniciam! Zvlhčovače vzduchu urobia skvelú službu aj tak, že si do nich kvapnete éterický olej a súčasne máte krásnu vôňu po celej miestnosti.
6. Šetrné farbenie vlasov
Chemické farby síce dokonalejšie prekryjú šediny, ale sú voči vlasom a vlasovej pokožke veľmi agresívne. Poškodzujú aj korienok a to už je zlé! Vlas sa stáva tenkým, krehkým, slabým. To je už len krok k vypadávaniu vlasov. Chemická farba totiž vniká do štruktúry vlasu a tak ho farbí. Prírodné farby a Henny vlas zafarbia tak, že ho obalia. Nevnikajú do vnútra vlasu a nepoškodzujú ho. Práve naopak! Pôsobia ako výživná maska.
Samozrejme, po celý rok nepodceňujte pitný režim! 2 litre vody denne musí byť samozrejmosť.