Prvé mesiace vzťahu sú magické. Tomu druhému otvoríme svoje srdce a vidíme na ňom len to najlepšie. Ako si však udržiavať láskyplný a šťastný vzťah aj po rokoch?
1. Spoločne strávený čas – len vo dvojici
Pravidlo číslo jedna je tráviť pravidelne čas len vo dvojici. Mnoho párov stráca iskru vo vzťahu vo chvíli, keď sa stanú rodičmi. Rodičovstvo vás spája a váš vzájomný vzťah by malo prehlbovať. Ak však pri deťoch nemáte čas na pokojný rozhovor, čas ktorý venujete výhradne len sebe, môže mať rodičovstvo bohužiaľ aj opačný – odcudzujúci efekt.
2. Komplimenty a šťastný vzťah patria k sebe
Ak chcete udržať vzťah stále živý, nikdy nezabúdajte na komplimenty. Potrebujete vedieť, že sa tomu druhému páčite, že ho stále priťahujete a že vás ako človeka v niečom oceňuje. Rovnako to potrebuje samozrejme počuť aj váš partner. Platí pritom – ak chcete komplimenty dostávať, začnite ich dávať. Uvidíte, že po niekoľkých dňoch, či týždňoch s nimi prirodzene začne aj váš partner. Dôležité je nevymýšľať si a vyzdvihnúť hoc aj maličkosť, ale úprimne. Začať môžete s jednoduchým: „Toto tričko sa mi na tebe páči“, alebo „Už som ti povedala, že mám naozaj rada tvoju vôňu?“.
3. Jazyk lásky
Svetoznámy knižný bestseller Garyho Chapmana s názvom Päť jazykov lásky, odkrýva jedno z najväčších tajomstiev úspešných vzťahov. Pre tých, ktorí toto dielo ešte nečítali a už teraz vedia, že si čas na knihu ani nenájdu, uvedieme veľmi stručne hlavnú myšlienku knihy. Každý človek má svoj jazyk lásky – akýsi komunikačný kanál, na ktorý vo vzťahu k inému človeku najviac reaguje. U niekoho sú to slová uistenia, a teda potrebuje často počúvať verbálne vyznania lásky. Komunikačný kanál iného človeka môže byť fyzický dotyk. U takéhoto človeka zabodujete oveľa viac s jedným objatím a bozkom, ako tisícmi verbálnych vyznaní.
Napriek tomu, že ste s partnerom už roky, je možné, že neviete aký je jeho jazyk lásky a on zas nepozná ten váš. Obaja teda môžete mať pocit, že svojmu partnerovi dávate maximum, pričom on sa aj tak necíti dostatočne milovaný a spokojný. Zistite teda, aký je jazyk lásky vášho partnera a ozrejmite mu ten váš. Pre šťastný vzťah je totiž skutočne nevyhnutný. Jazyky lásky podľa Garyho Chapmana sú: slová uistenia, pozornosť, prijímane darov, skutky a služby, fyzický dotyk.
4. Úprimnosť, no správne zvolené slová
Vo vzťahu by ste mali byť od začiatku úprimný. Šťastný vzťah klamstvá neznesie. Vzájomný zvyk klamať si sa dá navyše po rokoch už len veľmi ťažko „odučiť“. Často pritom prekvapivo nemusí byť tak dôležité to, čo poviete, ale ako to poviete. Ak napríklad nechcete ísť na dovolenku so svokrovcami, komunikujte to s partnerom, no zvoľte správne slová.
„Úprimne, ja by som si tú dovolenku užila viac len s tebou a deťmi“ je predsa lepšie ako „To nemyslíš vážne, že tam mám týždeň bývať s tvojou otravnou mamou.“
Baby balance – Cvičenie pre správnu rovnováhu nielen v pohybe
5. Zmenou k príťažlivosti
Ak máte pocit, že sa vo vašom vzťahu stráca iskra príťažlivosti a váš partner sa na vás už nepozerá tými istými očami ako pred rokmi, podporte jeho záujem drobnými zmenami. Zmena parfému, nový účes, nové šaty, či spodná bielizeň. Partnerovu túžbu pritom stačí podporiť aj tým, že na vás novú sexy bielizeň uvidí len na chvíľku – pri prezliekaní.
6. Sebavedomie
Viete, čo je na žene naozaj príťažlivé? Zdravé sebavedomie (nezamieňajte si ho však s aroganciou). Ako obvykle reagujete, ak dostanete od partnera kompliment? Ostýchate sa a negujete jeho slová prejavom o tom, že ste aj tak pribrali, alebo sa len poďakujete a dodáte, že sa aj výborne cítite?
7. Zamilované správy
Ako vyzerá vaša vzájomná textová komunikácia? Píšete si len o deťoch, alebo riešite nákupný zoznam? Ak áno, skúste zmeniť svoj štýl komunikácie. Nemusia to byť len správy typu „myslím na teba“. Spomeňte si napríklad na vaše začiatky a pripomeňte partnerovi niečo veľmi osobné, na čo sa vám viažu pekné spomienky.
8. Nezávislosť
Ak máte mať šťastný vzťah, mali by ste byť šťastný aj bez neho. Keď niekto nie je šťastný vo svojom živote sám so sebou, nemá svoje životné sny, plány a ciele a čaká od partnera, že práve on mu vytúžené šťastie prinesie, skôr, či neskôr prídu vo vzťahu hádky a kríza. Určitá závislosť od partnera je typická pre ženy počas obdobia materskej dovolenky. Žena sa vtedy často upína na partnera, čo je do určitej miery logické. Mamička si potrebuje oddýchnuť, alebo sa porozprávať s dospelým človekom, ak trávila celý deň s bábätkom. Na základe týchto opakujúcich sa zažitých vzorcov môže časom nadobúdať pocit, že potrebuje „čakať na muža“, ktorý jej urobí lepší deň. V tomto prípade sa jedná o úplne bežnú potrebu oddychu, alebo sociálneho kontaktu. Vo všeobecnosti by sme však ako partneri od seba skutočne nemali byť úplne závislí a nepliesť si závislosť s láskou. Na staré, naučené filmové vety typu „Ty si jediný zmysel môjho života“ prosím celkom zabudnite.