Prvé topánky pre deti

Autor: Paula

Jedným z míľnikov v živote dieťaťa sú prvé kroky. Keď sa bábätko učí chodiť, v jednom kuse sa stavia na nôžky a trénuje chôdzu. Najskôr iba popri nábytku, s chodítkom, ktoré pred sebou tlačí alebo za ruku s rodičmi a napokon sa rozbehne samé bez pomoci. Toto je ten správny čas zaobstarať mu prvé topánky. Podľa čoho ich vyberať? Poradíme vám. 

 

Prvé topánky

Na výbere prvých topánok záleží. Detská nôžka sa stále vyvíja a potrebuje dostatočný priestor, zároveň však správnu oporu. Dieťatko sa musí najskôr naučiť v topánočkách chodiť, je to preňho úplne nová skúsenosť. Veď,  koniec koncov, keď skúša prvé kroky, náročné je preňho chodiť aj bez topánok, nieto ešte obuté. Majme preto trpezlivosť, niet sa kam ponáhľať.

Kedy kúpiť prvé topánky?

V období, keď sa bábätko ešte len naučí stáť a robiť prvé krôčiky popri nábytku, je na topánky ešte priskoro. Dieťatko ešte na takúto chôdzu topánky nepotrebuje. Práve naopak. V prostredí domova, kde prebieha najväčší tréning jeho pohybových zručností, by malo dieťa chodiť bez topánok, naboso. Pri chôdzi naboso má chodidlo najlepšie podmienky na to, aby sa zapájali a posilňovali všetky potrebné svaly. Zároveň detskú nôžku nič neobmedzuje, netlačí ani neomína. Ak sa obávate, že mu bude zima a prechladne, môžete mu obuť ponožky s protišmykovou úpravou. V nich sa drobcovi bude dobre chodiť aj po podlahe a nebude sa mu pri prvých pokusoch o chôdzu šmýkať. Prvé topánky môžete dieťatku obuť vtedy, keď už je jeho chôdza viac-menej plynulá. Topánky vám umožnia vybrať vonku dieťatko z kočíka a postaviť ho na zem. Na kroky v pohodlí domova môžete dieťatku zvoliť pohodlné domáce topánočky aj skôr. Ideálne sú na to capačky.

Prechod z ponožiek na topánky pomôžu uľahčiť capačky

Capačky sú akýmsi medzistupňom a pomyselným mostíkom medzi ponožkami a topánkami, preto sú ideálne na prvé krôčiky. Využijete ich doma, ale v letných mesiacoch aj vonku na záhrade či na detskom ihrisku. Capačky majú mäkkú podrážku, preto nehrozí zašpinenie nôžky, zároveň poskytujú nožičkám dostatok priestoru. Vyrábajú sa z textilu alebo z kože. Vyhýbajte sa umelým materiálom, pretože tie nie sú veľmi priedušné.

Vyberáme prvé topánky

Ako správne vybrať prvé detské topánočky? V prvom rade sa treba riadiť počasím a ročným obdobím. Iné topánky na prvé kroky potrebuje dieťatko, ktoré začína chodiť v júni, než to, ktoré sa rozchodí v decembri. Prvé topánky vyberajte kvalitné, pretože je dôležité myslieť na to, že detské chodidlo by nemalo byť v obuvi príliš obmedzované, aby sa mohlo správne vyvíjať. Pri výbere treba tiež brať do úvahy tvar chodidla dieťatka či výšku priehlavku. Špička detských topánok nemá byť úzka/zúžená, ale dostatočne široká na prirodzené rozloženie prstov. Zvršok topánočiek pre deti by nemal byť priveľmi tvrdý.

Veľkosť prvých topánok sa pohybuje okolo 17-19. Ak si nie ste istý, odmerajte vášmu drobcovi nôžku. Najlepšie tak, že ho postavíte na papier, na ktorý mu chodidlo obkreslíte. Následne odmerajte najväčšiu vzdialenosť medzi pätou a prstami. K nameranej hodnote ešte prirátajte od 0,6 do 1,2 cm, a to z toho dôvodu, aby mala nôžka priestor na dorastanie. V prípade, že vyberáte topánky pre dieťa, ktoré ešte nechodí, neprirátavajte viac ako 1 cm.

Barefoot topánky pre deti

Detská nôžka nie je zmenšenou kópiou dospelého chodidla, ako sa pri výbere topánok mnohí domnievajú. Pozostáva z chrupavky, ktorá sa postupne počas niekoľkých rokov stane základom 28 kostí, ktoré tvoria nohu dospelých. Tento proces prebieha až do obdobia puberty a dospievania, a práve preto je také dôležité vybrať správnu detskú obuv.

Topánky na prvé kroky by mali v čo najväčšej miere pripomínať chôdzu naboso. Také sú barefoot topánky. Vyznačujú sa veľmi tenkou a ohybnou podrážkou, ako aj širokou špičkou. Pri chôdzi naboso dieťa cíti na chodidlách terén pod sebou, a tak si prostou chôdzou po piesku, kamienkoch či po tráve precvičuje svaly chodidla. V konečnom dôsledku má chôdza naboso významný vplyv aj na správne držanie tela. Ak má dieťa obuté príliš pevné topánky, jeho nohy nedokážu správne aktivovať všetky svaly. V dôsledku toho sa nemôže správne utvoriť ani klenba chodidla, nakoľko tá sa tvorí iba ako následok svalovej aktivity.

 

Titulná foto: lucieslist.com

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť