Ploché nohy u detí

Autor: Paula

Môžu sa s nimi narodiť, alebo ich postupne získať. Ploché nohy u detí môžu vzniknúť aj nevhodnou obuvou v ranom detstve, no príčin je viacero. Rozhodne však ide o stav, ktorý treba riešiť.

 

Ploché nohy u detí

Klenba nohy mizne a celé chodidlo sa dotýka zeme. Takto môžeme opísať stav, ktorý označujeme ako plochonožie. Objavuje sa nielen u detí, ale aj u dospelých. Pri normálnom stave je klenba nohy na tzv. mediálnej strane, avšak deti s plochými nohami majú klenbu sploštenú. Oblúk nohy vtedy nie je dostatočne vyvinutý a postupne teda „padá“.

Tak ako mnoho oblastí v živote, aj ploché nohy ovplyvňuje genetická predispozícia. Ak mali rodičia tento problém, je veľká pravdepodobnosť, že sa objaví aj u dieťaťa. Ploché nohy u detí teda môžu byť vrodené. Vo väčšine prípadov sú však ploché nohy získané, teda za ich vznikom stojí nejaká iná príčina, než genetika.

Ploché nohy u detí – Prečo vznikajú?

Dôvodov, prečo sa objavujú ploché nohy u detí, je viac. Medzi najčastejšie patria:

– príliš skoré stavanie bábätka na nohy
– nevhodná obuv
nadváha u detí
– slabá stabilita v oblasti okolo kolien a bokov
– dlhé státie

Je veľmi dôležité všímať si detské nôžky, ako dieťa chodí, či je pri chôdzi spokojné, alebo mrzuté. Ploché nohy sa však u detí zreteľne prejavujú až s nástupom do škôlky, takže v období batoľaťa toho veľa nezmôžeme.

Kedy môžeme odhaliť ploché nohy u detí?

Chodidlo zdravého bábätka je vyvinuté hneď po narodení, avšak ešte je prítomný aj tzv. tukový vankúšik. Práve preto mnohé mamičky opisujú, že ich dieťatko má bacuľatú nožičku. Malému bábätku nie je vidno tvarovanie pozdĺžnej klenby, pretože pred preťažením má klenbu a aj tkanivá pod ňou chránené tukovým vankúšikom. Kvôli tomu sa javí aj odtlačok chodidla ako úplne normálny. Tukový vankúšik zo stredu chodidla sa stráca vo veku okolo troch rokov života dieťaťa. Závisí to aj od toho, či je dieťa štíhlejšie, alebo skôr bacuľatejšie. Keď sa trojročné dieťa postaví na špičky, vykrojenie pod pozdĺžnou klenbou je už zreteľnejšie, takže v tomto veku už môžeme zistiť, či ide o ploché nohy.

Príznaky plochých nôh

Zistiť, či sa aj u vás doma objavili ploché nohy u detí, môžete aj pozorovaním príznakov a prejavov, ktoré tento problém so sebou prináša. Dieťa s plochými nohami sa môže sťažovať na bolesť chodidiel, ktorá sa zvykne presúvať aj do oblastí členkov, kolien či chrbta. Dieťa môže odmietať chodiť, pretože ho bolia nôžky. Má pocit, že prešlo už veľmi veľa, pritom to tak nie je. Častá je únava nôh a bolesť chodidiel aj pri dlhom státí. Môže sa zámerne vyhýbať pohybovým aktivitám.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ako znížiť teplotu deťom

 

Cviky na ploché nohy

Pri akýchkoľvek pochybnostiach je vždy vhodné poradiť sa s odborníkom. V prípade plochých nôh vás pediater pošle k detskému ortopédovi alebo fyzioterapeutovi. Ten dieťa vyšetrí a odporučí ďalší postup. Spravidla ide o nosenie ortopedických vložiek do topánok, prípadne nosenie ortopedickej obuvi, ale aj rozličné cviky. Cvičiť však môžete aj v pohodlí domova, a dokonca tak, že to pre deti bude zábava. Ako na to?

Kreslenie nohou
Poukladajte na zem papiere, môžete ich okraje na dlážku prilepiť lepiacou páskou, aby sa neposúvali. Medzi prsty na nohách vložte dieťaťu ceruzku, pero alebo pastelku a nechajte ho, aby skúšalo kresliť nohou na papier.

Zdvíhanie predmetov
Poukladajte na zem rôzne veľké predmety rozličných tvarov. Dieťa sa snaží uchopovať a zdvíhať predmety oboma nohami, alebo prstami nôh. Tým, že chce napríklad uchopiť a zdvihnúť loptičku, premasíruje si chodidlá. Podobný efekt má tiež rolovanie nejakej látky nohou.

Prsty k päte
Tento cvik je jednoduchý a pritom veľmi účinný pri plochých nohách. Dieťa stojí na podlahe a postupne „roluje“ prsty smerom k päte. Noha pritom zostáva na podložke. Cvičením sa zapájajú svaly chodidla a z klenby sa vytvára oblúk.

Chôdza po špičkách a po pätách
Ploché nohy u detí precvičíte doma aj chôdzou po šičkách a po pätách. Aby z toho bola zábava, môžete napríklad pustiť obľúbenú pesničku. Chodíte do rytmu po špičkách a keď zatlieskate, začnete chodiť po pätách. A tak dookola na striedačku. Prípadne si vymyslite päto – špičkovú naháňačku po byte.

Riešite ploché nohy u detí? „Zahoďte“ topánky

Samozrejme, myslíme to obrazne. Pravdou však je, že chôdza naboso je veľmi prospešná aj pri riešení problému s plochonožím. Keď sme bosí, chodidlo prichádza do kontaktu s terénom a s rôznymi povrchmi, čím sa stimulujú svaly chodidiel a nôh. Zároveň to pozitívne vplýva aj na držanie tela. Nebojte sa deti vyzuť a umožniť im voľný pohyb bez topánok aj vonku. Napríklad na tráve, alebo v lese, kde môžu nôžky prísť do kontaktu s kamienkami, hlinou, vodou, lístím… Samozrejme, dávame na deti pozor.

Ak nie je možnosť nechať deti pobehovať bosé, napríklad kvôli nečistotám, sklu na zemi a podobne, alebo keď je skrátka vonku zima, dobrou voľbou sú barefoot topánky pre deti, ale aj senzomotorické koberčeky. Aktívne stimulujú detské chodidlá a zároveň deti zabavia. Zvládnete si ich dokonca vyrobiť aj sami s deťmi. Budete potrebovať trošku fantázie, menší koberček (postačí aj vo veľkosti rohožky) a rozličný materiál, ako drievka, konáriky, drevené kolíky, kamienky (okruhliaky), látky, korkové štuple… čo vám len napadne, že by ste tam chceli mať. Ďalej si pripravte lepiacu pištoľ, orezávač, nožnice, špagát. Na internete nájdete množstvo inšpirácií aj návodov.

Cvičenie i chôdza naboso nie sú iba riešením už vzniknutého problému. Tieto metódy slúžia tiež ako dobrá prevencia.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť