Trápia vás ťažké nohy? Takto im uľavíte

Autor: Paula

Ťažké nohy nie sú ničím príjemným. Nejde iba o dlhé státie pri žehliacej doske, dôvodov, prečo sú naše nohy unavené a prečo mávame pocit ťažkých nôh, je viac.

 

Ťažké nohy – Prečo sú naše nohy bolestivo unavené?

Pocit ťažkých nôh sa spája hlavne s pridlhým státím bez pohybu. Na zastávke a v autobuse, v kuchyni počas varenia, či pri žehlení. Najmä mamy si rady vyložia nohy vždy, keď je to čo i len trochu možné. Sme predsa v jednom kolotoči a skoro stále na nohách. Dôvodov, prečo vznikajú ťažké nohy, je pritom viac, než len dlhé státie na mieste. Aj dlhé sedenie nás môže neskôr potrápiť. Hlavným spúšťačom je však nedostatočný krvný obeh. Ak dôjde k určitej poruche žilového systému, kvôli ktorej sa odkysličená krv nemôže vracať naspäť k srdcu, dochádza k jej hromadeniu v nohách. To má za následok vznik problémov s cirkuláciou krvi.

Príčiny ťažkých nôh

Za vznikom pocitu ťažkých nôh stojí aj genetika. Ak napríklad vaša mama mala problém s kŕčovými žilami, môžete to po nej zdediť aj vy. Okrem toho sa ťažké nohy objavujú aj z týchto príčin:

– narušená funkcia žilových chlopní v nohách
– strata pružnosti žilových stien
– nadváha a obezita
– nedostatok pohybu
– deficit horčíka a vitamínu C
– fajčenie
– časté dvíhanie ťažších predmetov
– dlhé státie a sedenie
– nosenie tesnej spodnej bielizne alebo obtiahnutých nohavíc
– nosenie topánok s vysokými podpätkami

Ťažké nohy v tehotenstve

Mnoho tehotných žien sa sťažuje na opuchnuté a ťažké nohy. V tehotenstve sa tento problém objavuje hlavne v dôsledku zvýšeného objemu tekutín v tele ženy, ale stojí za tým tiež tlak z rastúcej maternice. Pocit ťažkých nôh sa môže zhoršiť v treťom trimestri, ale aj v horúcom letnom počasí. Je dobré zveriť sa gynekológovi a nenechávať si toto trápenie pre seba. Ak sa k týmto ťažkostiam nepridávajú opuchy na iných častiach tela, alebo iné komplikácie, môže si tehotná žena pomôcť aj sama. Prvou pomocou je menej soliť, piť viac vody, vyhýbať sa kofeínu a cukru, vykladať si nohy nad úroveň srdca, eliminovať dlhé státie a dlhé sedenie.

Cviky na ťažké nohy

Uľaviť si od pocitu ťažkých nôh môžete viacerými spôsobmi. Okrem toho, že si pravidelne vyložíte nohy, by ste mali venovať dostatok času aj pohybu. Nemusí ísť o nič náročné, úplne postačí chôdza. Choďte na prechádzky a aspoň 30 minút denne sa prechádzajte. Ak vás opuchy nôh trápia často, kúpte si kompresné pančuchy alebo podkolienky, ktoré podporujú krvný obeh v dolných končatinách. Vyskúšať môžete tiež cievnu gymnastiku dolných končatín, ktorá vám pomôže uľaviť od pocitu ťažkých a unavených nôh. Ako na to?

Ľahnite si na chrbát. Nohy vyložte vyššie, než máte srdce. Prvým efektívnym cvičením je krúženie členkami. Krúžte členkami 10-krát do jednej strany, pokračujte krúžením aj do druhej strany.

Druhým cvikom je dopnutie špičiek a piat. Dopnite špičky a päty na obidvoch nohách naraz, cvik zopakujte 10-krát.

Do tretice, stiahnite prsty na nohách tak, akoby ste ich chceli zavrieť do päste, následne ich roztiahnite čo najviac od seba. Zopakujte tiež 10-krát.

Po cvičení nohy vráťte opäť nižšie do pôvodnej polohy pod úroveň srdca. Cvičenie a krvný obeh v nohách môžete podporiť tiež sprchovaním striedavo teplou a studenou vodou.

 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť