Hniezdo záchrany – nech už novorodenci nemusia tragicky zomierať

Autor: spokojná mama

V týchto chvíľach sa šíri Slovenskom smutná správa. 16.2.2024 informovala Polícia Slovenskej republiky o tom, že našli v žumpe mŕtve telíčko novorodenca. Nevládne telo bolo bez známok života nájdené v žumpe, nachádzajúcej sa pri rodinnom dome v v obci Makov, okr. Čadca. Keďže podobný ohavný čin bohužiaľ nie je raritou, radi by sme si pripomenuli a medzi verejnosťou zviditeľnili možnosť využiť hniezdo záchrany.

 

Hniezdo záchrany 

Projekt Hniezdo záchrany funguje na Slovensku už od roku 2004 a za tú dobu už zachránil život už 84 novorodencom.  Hniezdo záchrany je verejný inkubátor, kam môžu mamičky, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácií, alebo bojujú s psychickými problémami, po pôrode odložiť novorodenca. Ako môžeme z ohavných prípadov smrti novorodencov vidieť, dieťa tak môžu skutočne ochrániť pred smrťou. Hniezdo záchrany nájdete už takmer v každom väčšom Slovenskom meste. Spolu je ich až dvadsať a presný zoznam nájdete TU.

Čo sa bude s dieťatkom z hniezda záchrany ďalej diať

Novorodenec, ktorého personál nemocnice nájde v inkubátore právne voľný, čo znamená, že po zápise do matriky môže začať adopčný proces dieťaťa. Ak si matka svoje konanie rozmyslí,  k dieťaťu sa môže vrátiť len dovtedy, kým súd nevydá právoplatné rozhodnutie o adopcii dieťaťa. Po rozhodnutí súdu už biologická matka nemá na dieťaťu žiaden nárok. Z doteraz 84 odložených detí sa k matke vrátilo 11 detí.

Naposledy bolo využité hniezdo záchrany dňa 29.1.2024 v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. V hniezde sa našlo dievčatko, novorodeniatko s váhou 2,5 kg a dĺžkou 48 cm.

 

Utajený pôrod je legálny, napriek tomu že rodia tajne doma

Na Slovensku už existuje zákon, ktorý dovoľuje matke porodiť dieťa v nemocnici tak, aby nebola prezradená identita matky. Budúca mamička môže prísť do akejkoľvek nemocnice s tým, že chce rodiť v režime utajeného pôrodu. Dieťa sa po narodení stáva právne voľné a je určené na adopciu. Dieťa tak dostane šancu na život s novými, náhradnými rodičmi. Tlačivo k utajenému pôrodu sa dá stiahnuť napríklad na stránke občianskeho združenia Šanca pre nechcených. 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť