Cestovné pasy budú drahšie – radšej sa s vybavovaním poponáhľajte

Autor: spokojná mama

V posledných rokoch sa stalo bežné plánovať letnú dovolenku už v zime. V tomto období rovnako ľudia myslia aj na to, či majú platné cestovné doklady. Pravda je taká, že ak si stihnete zaobstarať cestovný pas do konca marca 2024, ušetríte nielen zbytočný preddovolenkový stres, ale aj peniaze, a to nemalé. Cestovné pasy budú drahšie už od apríla 2024. Za zvýšenie poplatkov za vydanie cestovných pasov, ale aj občianskych preukazov môžeme vďačiť novej vláde, ktorá zvýšené poplatky zahrnula do balíka opatrení, v rámci ktorých zvyšujú až 900 rôznych poplatkov.

 

Cestovné pasy budú drahšie

Aktuálne zaplatíte za nový cestovný pas pre dospelú osobu 33€. Od apríla 2024 to bude až 50€. Cena za cestovný pas pre deti od 6 do 16 rokov vzrastie z 13€ na 20€ a cena za pas pre dieťa do 6 rokov vzrastie z pôvodných 8€ na 12€. Cestovný pas vám vydá okresné riaditeľstvo Policajného zboru príslušné podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu. Na termín pre vybavenie cestovného pasu sa dá prihlasovať aj online. Pre ohlásené zvyšovanie sú ale často termíny obsadené aj na niekoľko týždňov dopredu.

Pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu budete potrebovať:

  • občiansky preukaz
  • ďalší matričný doklad (v prípade, že u vás došlo k zmene matričnej udalosti napr. sobáš u žien)
  • skôr vydaný cestovný pas
  • správny poplatok

Vyhotovený cestovný pas si vyzdvihne v mieste podania žiadosti o vydanie – teda na oddelení dokladov, kde bola prijatá žiadosť. Podľa informácií Ministerstva vnútra Slovenskej republiky môže vyhotovený cestovný pas za občana staršieho ako 15 rokov vyzdvihnúť aj rodič, prarodič, súrodenec, manžel, manželka alebo plnoleté dieťa držiteľa.

 

Zdražovanie vo veľkom

Ako sme už naznačili, nielen cestovné pasy budú drahšie. Od apríla si priplatíte aj za občianske preukazy, registráciu áut, zbrojný preukaz, vydanie osvedčenia na živnosť, zápis do obchodného registra a za mnoho ďalších poplatkov a administratívnych úkonov na úradoch. Štát očakáva, že vďaka zvýšeným poplatkom vyberie od ľudí do štátnej kasy o približne 50 miliónov eur viac.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť