Nie je dieťa ako dieťa. Je všeobecne známe, že každé dieťa je iné, ale, ruku na srdce, uvedomujeme si to aj pri výchove? Nie všetko, čo „zaberá“ na dievčatká totiž pasuje aj na chlapcov. Rozdielnosť pohlaví si nevyžaduje iba iné hračky alebo rozdelenie detskej izby na ružovú a modrú časť. Prístup rodičov či učiteľov k chlapcom by mal byť v niečom odlišný od prístupu k dievčatám. Prečo? Pozrime sa spolu na to, ako vychovávať chlapca, aby sme nezanedbávali jeho potreby, ktoré sa od tých dievčenských líšia.
Chlapci sú iní ako dievčatá
Známa fráza hovorí, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Odhliadnuc od predsudkov, aké môže niekto k tomuto vyjadreniu mať, niečo pravdy na tom predsa len bude. Môžeme si to preložiť aj tak, že muži sú skrátka v mnohých veciach úplne rozdielni od žien. Najmä čo sa týka myslenia, uvažovania, plánovania, rozmýšľania, vyjadrovania, nadobúdania zručností, ale aj v mnohých povahových črtách a vlastnostiach. Rozdiely badať pritom už pri malých deťoch. Rýchlosť a tempo, akým sa dieťa od svojich bábätkovských čias vyvíja, ako rastie a priberá, ako napreduje napríklad jeho pohybová zručnosť alebo schopnosť komunikácie, aj toto sú oblasti, v ktorých sa chlapci od dievčat líšia.
Odlišnosti však nie sú iba viditeľné, ale aj skryté – v duši dieťaťa. To, ako dieťa prežíva svoje emócie, alebo ako sa rozvíja jeho fantázia tiež môže byť diametrálne odlišné v závislosti od pohlavia. Rodičia teda majú neľahkú úlohu, ak chcú svoje deti viesť životom s láskou, porozumením a s rešpektom k ich osobnosti, ale aj k ich mužskosti či ženskosti. Ako vychovávať chlapca, aby sme prihliadali na jeho mužský svet?
Ako vychovávať chlapca
To, čo robí z muža muža a zo ženy ženu, je predovšetkým dominancia jednotlivých hormónov. Už v prenatálnom období, teda ešte v mamičkinom brušku sa už od 8. týždňa tehotenstva u chlapcov vylučuje testosterón. Po pôrode má novorodený chlapček dokonca takú vysokú hladinu mužského hormónu, ako dvojročné dieťa. Počas nasledujúcich týždňov a mesiacov však hladina testosterónu klesne. Prudký nárast mužských hormónov potom prichádza okolo veku 4 rokov, kedy sa ich množstvo až zdvojnásobí. A práve to je dôvod, prečo majú chlapci v tomto veku toľko energie, sú divokejší a vyžadujú veľa pohybu. Mali by sme im ho dopriať a umožniť im tak „vyventilovať“ množstvo energie, ktorú vďaka testosterónu odrazu majú.
Výchova chlapca – Myslite na jeho potreby
Ako vychovávať chlapca v súlade s jeho potrebami? Nechať priestor tomu, aby sa vybúrila jeho energia môže byť náročné najmä na trpezlivosť, ale nemali by sme to podceniť. Chlapec to skrátka potrebuje.
Potreba fyzickej aktivity
Pri starostlivosti o chlapca treba myslieť na to, čo sa vlastne deje v jeho tele. Testosterón chlapcov ťahá k zvýšenej túžbe po pohybe. Zároveň si treba uvedomiť, že chlapci sú silnejší ako dievčatá, pretože majú asi o 30 % viac svalovej hmoty. Aj množstvo červených krviniek je u chlapcov väčšie. Je teda prirodzené, že potrebujú viac fyzickej aktivity a pohybu.
Nerobí to naschvál
Je ako z divých vajec! Podobné vety si možno hovoríte aj vy, keď vám váš „malý muž“ behá hore – dole po byte. Hoci už máte toho dosť a chcete, aby bol doma pokoj, nenúťte ho s tým úplne prestať. On to nerobí naschvál, aby vás vyprovokoval. Iba to tak proste cíti vo svojom tele, načúva potrebám svojho tela, ktoré ho ženú k pohybu. Môžete jeho správanie, samozrejme, korigovať a stanoviť hranice, ale snažte sa nezabúdať na to, že je to chlapec, ktorého testosterón vedie často „plnou parou vpred“.
Zvoľte vhodnú aktivitu
Svojmu synovi môžete pomôcť zvládať nával energie aj tým spôsobom, že mu vyberiete aktivitu, ktorej sa bude venovať. Môže to byť šport, pohybová hra, kreatívna činnosť, alebo vzdelávacia aktivita. Výber aktivity prispôsobte tomu, čo ho baví, nie tomu, čo baví vás. Aby sa človek mohol niečomu venovať naozaj aktívne a aby pri tom vytrval, je dôležité, aby ho to zaujímalo a bavilo. Veď to určite poznáte aj sami. Ťažko budeme pravidelne bežať na bežiacom páse vo fitku, ak nás to vôbec nebaví.
Nie som neposlušný. Som chlapec
Malých chlapcov často označujeme za neposedníkov, beťárov a neposlušníkov, pretože sú proste divokejší a ulietaní. Táto neposednosť však neznamená, že chlapec neposlúcha. On sa pod vplyvom testosterónu iba potrebuje „vybúriť“. Nečakajme, že bude hodinu tíško sedieť pri kreslení alebo modelovaní plastelíny. Vo veku od štyroch rokov sú chlapci malí objavitelia a skúmači, ktorí behajú, skáču, šplhajú sa na stromy, je ich plný dom. Nemali by sme preto chlapcom zakazovať šantiť sa – samozrejme v rámci stanovených hraníc.
3 dôvody prečo nekričať na deti a tipy ako na to
Plánujte aktivity
Keďže jednou z hlavných potrieb chlapcov je dostatočná fyzická aktivita, môžete si naplánovať váš čas a venovať mu priestor na „vyjašenie“ najmä vonku. Aktivity obmieňajte, aby ste sa vyhli stereotypu. Raz to môže byť futbal, inokedy bicykel, turistika, hra s lietajúcim tanierom, návšteva akvaparku, či naháňačka na lúke. Ak ste sami športovo založení, môžete to skvelo využiť a venovať sa pohybu spolu.
Nezabúdajte na prejavy lásky
Hoci váš chlapec už dávno nie je malým bábätkom, predsa len stále potrebuje teplé maminkine objatie. Aj keď strávi celý deň vonku s ockom na bicykli, potrebuje, aby ho doma čakala jeho milujúca mamina. Niektorí chlapci sa už nechcú objímať a mojkať, alebo odmietajú dotyk, keď ich chcete pohladiť. Rešpektujte ich osobný priestor. Prejavom vašej lásky môže byť tiež rozhovor o jeho záľubách, počúvajte ho, keď vám zanietene rozpráva o lopte, bagri či špeciálnom lietajúcom aute, ktoré videl v časopise. Svoju nežnosť mu odovzdáte napríklad aj spoločnou hrou s legom alebo autodráhou.
Pravidlo jednej úlohy
Pýtate sa, ako vychovávať chlapca, aby vás počúval a nemuseli ste mu donekonečna opakovať, čo má urobiť? Možno ste si všimli rozdiel medzi chlapčenským a dievčenským pomáhaním. Keď dievčatku poviete: „Podaj mi, prosím, pohárik a potom zatvor dvierka na skrinke“, urobí to. Chlapec vám podá pohár a s pocitom dobre vykonanej práce odíde. Neznamená to však, že vás neposlúcha. Jeho mozog totiž pracuje úplne inak. Chlapec potrebuje pokyny postupne. Nežiadajte od neho viac vecí naraz. Chlapci a muži sa dokážu plne sústrediť na jednu činnosť a keď ju prerušia alebo ukončia, môžu pokračovať ďalšou.
Maminy by teda mali myslieť na to, že chlapci sú v tomto smere iní, ako dievčatá. Je to veľmi dôležité pri výchove, pretože práve z tohto neporozumenia často plynú zbytočné konflikty medzi rodičmi a synmi. Mamky sú nervózne, že musia stále dookola opakovať, aby si drobec napríklad odložil oblečenie. Ten je však ponorený do ukladania autíčok do škatule, a tak vlastne ani „nepočul“ , že ste ho o niečo žiadali. Majme na mysli, že to nie je jeho vina a nerobí to náročky. Naučme sa zadávať chlapcom vždy iba jednu úlohu a nezabudnime ich za jej splnenie aj pochváliť. Uznanie je niečo, čo chlapci a muži veľmi potrebujú.