Inšpiratívna mama – Lucia Šukolová

Autor: spokojná mama

Pri pohľade na Lucku Šukolovú, mladú, krásnu a večne usmiatu mamičku plnú energie, by ste si zrejme ani nepomysleli, že pred pár rokmi trpela nadváhou a podlomeným zdravím. Práve to ju priviedlo k zmene jedálnička a vareniu prevažne rastlinnej stravy. Dnes už svoje skúsenosti, ktoré získala na ceste za zdravím odovzdáva ďalej prostredníctvom kurzov varenia. Jej heslom je variť jednoducho, rýchlo a výživne. Luckine dobroty budete postupne môcť nájsť aj u nás, v kategórií Recepty. Tešiť sa budete môcť hlavne na recepty bez mlieka a lepku, ktoré sú pre čoraz častejšie intolerancie stále vyhľadávanejšie.

 

Lucka, v úvode sme prezradili, že si nebola vždy taká spokojná a fit ako teraz. Ako si spomínaš na toto obdobie?

Keď sa pozriem spätne, tak to bolo celkom náročné obdobie. Moja imunita bola značne podlomená, bola som veľmi často chorá a ani po fyzickej stránke to nebola žiadna sláva. Môj životný štýl bol celkovo, nazvime to, nezodpovedný. Hoci ma obmedzovali zdravotné komplikácie, napriek tomu som svoj vtedajší životný štýl meniť nechcela. Bola som presvedčená o tom, že som tak šťastná a zatvárala som pred problémami oči.

 

Spomínaš si aj na konkrétny bod zlomu, kedy si si povedala, že chceš variť a stravovať sa inak?

Myslím, že takých bodov zlomu u mňa nastalo niekoľko, ale iba jeden ma doviedol tam, kde som dnes. Bolo to po niekoľkotýždňovom maratóne na antibiotikách, ktoré vyvrcholilo výberom krčných mandlí. Behom dní, kedy sa mi hojili rany v hrdle, som mala veľa času na premýšľanie a uvedomila som si, že takto to už ďalej nechcem. Ale tomu, že sa chcem stravovať inak predchádzal najprv postupný vnútorný prerod, ktorý prirodzene vyústil do toho, že som sa o svoje telo začala starať aj prostredníctvom jedla.

 

Ako by si zhodnotila takto s odstupom času zmeny, ktoré do tvojho života priniesol nový, pestrejší, prevažne rastlinný jedálniček?

Určite mi priniesol do života pevnejšiu imunitu, viac energie, kvalitnejší spánok, trávenie viac v pohode – nakoľko aj s ním som mala v minulosti viacero ťažkostí. Ďalšie pozitívum, ktoré vnímam je, že pestrejší rastlinný jedálniček pozitívne ovplyvňuje aj zdravie mojej rodiny. Moje deti poznajú rôzne druhy obilnín a zeleniny. Nehovorím, že ich aj vždy chcú jesť, ale majú prehľad o tom, že nám nemusí pristáť na tanieri iba ryža, cestovina, či zemiak. Celkovo si myslím, že pestrejší jedálniček rozvíja ich stravovacie návyky pozitívnym spôsobom.

A ako teda vyzerá varenie a stravovanie u vás doma? Vieme, že deti vedia byť tvrdohlavé (smiech) a často aj veľmi svojským spôsobom kritické. Vedia si aj ony na tvojich zdravých receptoch pochutiť?

Ako kedy. Niekedy sa všetci oblizujú, inokedy jem to, čo si navarím, sama. Manžel je veľmi dobrým kritikom, ktorý mi úprimne povie, keď sa niečo nepodarí. Už zaznela za stolom aj veta: „Toto už nevar prosím ťa“. Ale na druhej strane aj pochváli, keď mu niečo chutí. Hlavne je úprimný, čo si cením. A deti sú vo všeobecnosti veľkí kritici. Preto sa teším, keď im niečo chutí. Hlavne ich nenútime jesť. Ak jesť nechcú, nemusia. Ale vždy sa snažím, aby aspoň ochutnali a až potom to jedlo nadobro odpísali. Už sa párkrát stalo, že dcéra zahlásila, že jej niečo nechutí a ani to neochutnala. Keď nakoniec ochutnala, zmenila názor a zjedla to.

Ale teda rada by som povedala, že nevarím vždy iba rastlinne alebo super vyvážene. Aj ja mám dni, keď sa mi nechce riešiť varenie a vtedy to vyriešim napríklad cestovinami alebo bryndzovými haluškami.

 

Prečo je podľa teba tak dôležité zaradiť do bežného jedálnička viac rastlinnej stravy?

Pretože pozitívne ovplyvňuje náš črevný mikrobióm a ten má zase vplyv na naše celkové zdravie. Ako fyzické, tak aj psychické. Pre mňa osobne je jedlo, po ktorom sa cítim dobre, jedným zo spôsobov, ako sa o seba postarať. A viac rastlinnej stravy v jedálničku mi v tom pomáha.

 

Vnímaš takéto stravovanie ako moderný trend alebo naopak návrat k prirodzenému stravovaniu?

Do istej miery oboje. Je pravda, že v posledných rokoch vnímam prudký vzostup v oblasti rastlinného stravovania. Ale je to určite aj o návrate k prirodzenosti. Keď som bola dieťa, tak sme mäso jedli jedenkrát za týždeň a to v nedeľu. Neskôr sa to
zmenilo a mäso nám zovšednelo. Mali sme ho na tanieri omnoho častejšie, pretože sa zrazu stalo dostupnejším. Ja mám rada mäso aj ryby, ale neviem si predstaviť, že by som ho jedla takmer denne, ako kedysi.

 

Príprava zdravých receptov ťa očarila natoľko, že si sa rozhodla svoje skúsenosti ďalej posúvať prostredníctvom kurzov varenia. Pre koho sú kurzy určené a čo sa na nich ľudia naučia?

Sú určené pre ľudí, ktorí hľadajú inšpiráciu pre jednoduché, rýchle a chutné rastlinné jedlá na každý deň. Ani ja nechcem tráviť za sporákom veľa času a podobne to má podľa mňa viacero z nás. Preto ukazujem ľuďom, ako variť efektívne a teda ako stráviť v kuchyni čo najmenej času, ale zároveň vytvoriť jednoduché jedlá plné živín a chutí. A to je tiež jedna z vecí, ktorú sa ľudia na kurze učia. Okrem toho je na kurzoch vždy skvelá atmosféra a zábava. Takže ak chcete stráviť čas veľmi príjemne a ešte sa aj dobre najesť a zabaviť, tak je pre vás tento kurz to pravé.

Ako sa dá na kurzy prihlásiť?

O nových kurzoch vždy informujem prostredníctvom sociálnych sietí.  Nájdete tam aj recepty a rôzne tipy, či zaujímavosti zo sveta rastlinnej kuchyne. Nájdete ma na mojom facebookovom profile, pod menom Lucia Šukolová a rovnako aj na instagramovom profile lucia.sukolova.

 

Poďme ešte trochu k tomu, kto je vlastne Lucia Šukolová. Máš deti, 3 a 5 ročné. Ako by si sa definovala ako mama?

Som mamina, manželka a priateľka, ktorá je milujúca, starostlivá a poriadkumilovná. Veľmi rada sa vzdelávam, rozvíjam a celkovo rada napredujem v rôznych oblastiach svojho života. A materstvo je tiež jedna veľká škola, ktorá ma mnohé učí. Učí ma väčšej láskavosti, trpezlivosti, rešpektu a tomu, že nemôžem mať všetko vo svojom živote pod kontrolou. Myslím si, že som dobrá mama, ktorá sa snaží robiť najlepšie ako vie.

 

Ako hovoríš, v materstve sa nedá mať všetko pod kontrolou a občas, ako všetky dobre vieme, to vie byť celkom náročná „jazda“. Čo robíš, keď potrebuješ naozaj vypnúť?

Tak na toto mám hneď niekoľko aktivít, ktoré mi v tomto pomáhajú. Je to jumping, ktorý milujem a ktorý je mojou pravidelnou psychohygienou. Potom sú babince s kamoškami, ktoré sú pre mňa balzamom na dušu. A tretia aktivita, ktorá mi pomáha vypnúť, ale ktorú momentálne dosť zanedbávam, je príroda a prechádzky v nej.

 

Posledná otázka má viac jednoduchých podotázok. Vymenuj nám v poradí jedlo, ktoré miluješ, jedlo, ktoré nenávidíš, tvoja dobrá vlastnosť a aj tá zlá.

Nemám žiadne konkrétne jedlo, ktoré by som vyslovene milovala, ale k mojím obľúbeným patria jedlá na indickú nôtu a ešte určite hummus. Zo všetkých jedál, mám asi najmenej rada hranolky. Zistila som, že s mojím pribúdajúcim vekom mi narastá averzia voči tomuto jedlu. Moja dobrá vlastnosť je, že som dobrý poslucháč. Vnímam u seba ešte stále isté medzery v tom, že ak sa okolo mňa niečo náhle a nečakane zmení, tak mi dlhšie trvá prispôsobiť sa. Hlavne v prípadoch, keď mám nejako naplánovaný deň a do toho príde nečakaná situácia, ktorá moje plány rozbije, tak ma to zvykne vykoľajiť.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť